Skocz do zawartości

Montaż paralaktyczny do NexStara 6SE


solusipse

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Nadarza mi się wyjątkowa okazja - kolega sprzedaje Celestrona NexStara 6SE, którego użył może 3 razy. Mogę go kupić za 2000 zł, już właściwie jestem zdecydowany, chciałem omówić inną sprawę - do zestawu dorzuci mi klin paralaktyczny niewiadomego pochodzenia (być może DIY, stąd mój wybór działu). Czy taki NexStar na montażu azymutalnym po zainstalowaniu takiego klina ma szanse sprawdzać się w astrofotografii? Koło weekendu będę mógł wrzucić zdjęcia. Swoją drogą słyszałem, że ten klin kupił od kogoś właśnie za pośrednictwem forum Astropolis.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Trochę czasu upłynęło, w międzyczasie stałem się szczęśliwym posiadaczem wspomnianego Nexstara. Zrobiłem małą próbę śledzenia na ustawieniach przejętych po koledze i niestety nie wyszło to najlepiej. Mniemam, że potrzebna jest dokładniejsza regulacja klina, tym bardziej, że jak on sam przyznał, robił to "na oko". Z ową regulacją mam jednak pewien problem, który spowodowany jest brakiem jakiejkolwiek podziałki.

 

Tak wygląda sam statyw z klinem: http://imgur.com/DVKK2,j6SKn,iOk2R#0

 

Na 3 zdjęciu zaznaczyłem jak w moim odczuciu to powinno być ustawione. Chciałem spytać bardziej doświadczonych kolegów w jaki sposób w miarę rzetelnie można tam uzyskać 50 stopni. A i przy okazji: ustawianie montażu za pomocą kompasu, bez patrzenia na niebo, to dobry pomysł? Skoro wystarczy wskazać biegun północny, wydaje mi się, że nie ma żadnych przeciwwskazań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu upłynęło, w międzyczasie stałem się szczęśliwym posiadaczem wspomnianego Nexstara. Zrobiłem małą próbę śledzenia na ustawieniach przejętych po koledze i niestety nie wyszło to najlepiej. Mniemam, że potrzebna jest dokładniejsza regulacja klina, tym bardziej, że jak on sam przyznał, robił to "na oko". Z ową regulacją mam jednak pewien problem, który spowodowany jest brakiem jakiejkolwiek podziałki.

 

Tak wygląda sam statyw z klinem: http://imgur.com/DVKK2,j6SKn,iOk2R#0

 

Na 3 zdjęciu zaznaczyłem jak w moim odczuciu to powinno być ustawione. Chciałem spytać bardziej doświadczonych kolegów w jaki sposób w miarę rzetelnie można tam uzyskać 50 stopni. A i przy okazji: ustawianie montażu za pomocą kompasu, bez patrzenia na niebo, to dobry pomysł? Skoro wystarczy wskazać biegun północny, wydaje mi się, że nie ma żadnych przeciwwskazań.

 

Przypuszczam ze zasada dzialania jest identyczna jak w przypadku stawiania meade lx200 na klinie. Ja na poczatku ustawiam teleskop za pomoca kompasu a nastepnie wykonuje dokladne ustawianie za pomoca metody dryfu. Czesto stosuje "szybka metode dryfu za pomoca CCD" opisana chyba w przedostatniej uranii.

Lub musisz wykonac procedure "polar alignment" dzieki ktorej montaz powinien zniwelowac ewentualne zle ustawianie na biegun ( po uprzednim jako takim ustawieniu na oko).

Pamietaj ze tutaj to ramiona montazu wskazuja gwiazde polarna!

Montaz powinien miec rowniez opcje przestawiania z ustawiania alt/az na ra/dec (polar).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.