Skocz do zawartości

Pierwsze M42


Skiba

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze moje zdjęcie mgławicy. Oczywiście poszła na pierwszy ogień m42. Zdjęcie skłąda się z 2 klatek dla ciemnych i srednich partii obrazu i z 2 dla jasnych (centrum) Skład w dss oraz w photoshopie cs5. Canon 5dNKII, meade lx200, z konwenterem szerokokątnym (ogniskowa=2000mm f 6,3) z filtrem mgławicowym, iso 2500, t=od 2 minut do 45 sek. Jest to jak napisałem wyżej, piersza w życiu fokta głębokiego nieba, dlatego też prosił bym o konstruktywne sugestie na przyszłość. Napewno bedę chciał ten obiekt jeszcze raz powtóżyć z większą ilością klatek.

Pozdrawiam

Szczepanpost-21748-0-60210200-1339319756_thumb.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że parę uwag przyda się na początek:

- pokazałeś mały obrazek który dość trudno ocenić

- co dziwne- przy takim resize ostrość powinna byc żyletka a jest kiepsko.

- na pewno 2 klatki to za mało- ewentualnie sam trapez ( ja tam robiłem chyba 5) tam jest wokół sporo małych gwiazdek i ciemnych pasm materii których po prostu nie ma na Twojej fotce

- pomimo tego że trapez robiłeś na krótkich czasach nadal brakuje tam szczegółu, jest prześwietlony..ale tak jak wyżej- nie do końca mozna to ocenić

- jak na pierwszą fotę to całkiem nieźle

- a tak juz zupełnie na marginesie - długo czekałeś z pokazaniem M 42 :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie traktuje jako próbę więc i klatek mało było. Za kilka miesięcy postram się zrobić mozajkę tego obiektu z kilkudziesięcioma zdjęciami na jeden obszar. Co do ostrości rzeczywiscie nie jest ono najostrzejsze. W wiekszym formacie oczywiście wygląda lepiej ale dalej jest dalekie od ideału. W związku z tym mam pytanie - w jaki sposób najlepiej wyostrzać takie mgławice? Chodzi mi o postprodukcję w photoshopie. W zasadzie wszystkie triki które tam znam nie sprawdzają się przy obróbce mgławicy.

Brakuje też tam flata przez co zdjęcie straciło szczegóły na brzegach. W związku z tym tez pytanie ile tych flatów zrobić na przyszłość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze nie wiem co to znaczy "wyostrzanie mgławicy" :mellow:

Wystarczy zrobić po prostu ostre zdjęcie.

Próby wyostrzania elektronicznego z reguły kończa się nieakceptowalnym poziomem szumów....

Jest kilka tricków, które stosowane w sposób rozsądny pozwalają podnieść kontrast co w sposób pośredni powoduje poprawę "ostrości". Polecam stosowanie skryptów powszechnie znanych jako Noel Carboni Actions...znajdziesz je łatwo w necie.

Podstawa to operacja na KOPII obrazka i potem nałożenie jej jako warstwę na oryginał. Regulując przezroczystość można dobrać takie ustawienia, które są optymalne pod kątem ostrości i kontrastu.

No i polecam monitory z matrycą IPS- nic lepiej nie przenosi odcieni szarości, a my ( astrofotografowie) operujemy w okolicach głębokiej czerni przeważnie.

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, pracuje na monitorze z matrycą s-pva, w pracy mam s-pva i s-ips. Generalnie to fakt przy fotografii jakiej kolwiek, niekoniecznie astrofotograficznej dobry monitor to podstawa. Co do wyostrzania - to prawda najprościej jest zrobić ostre zdjęcie. jednak w życiu bywa różnie i z tą ostrością czasem nie jest idealnie. I tak jak wyostrzanie "normalnych" zdjęc nie przysparza żadnych kłopotów jakimkolwiek narzedziem z photoshopa, to wyostrzanie mgławic w zasadzie nie daje żadnego efektu prócz podbicia szumów... Z nakaładaniem warstw, z maskami i z filtrem górnoprzepustowym próbowałem i jest... słabo. Co do skryptów to jestem sceptyczny bo każde zdjęcie przeciez jest wyjątkowe na swój sposób i raczej wątpię czy jedna zaprogramowana akcja nada się do wszelakich zdjęć. Chyba jednak jedyną metodą będzie nazbieranie jak najwięcej jak najostrzejszego materiału.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie ma Szczepan. Pierwsze koty za płoty. Wyszło całkiem całkiem, z resztą już Ci to mówiłem.

Następny raz w plenerze może spróbujemy Twoją FullFrame (5dMKII) na moim telepie?

Mozna spróbować - tylko jakiś duży obiekt trzeba znaleźć żeby wykorzystać pełną klatkę. Szkoda tylko że nie ma zmierzchu astronomicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w kwestii formalnej: zmierzch jest a nie ma nocy. A zdjęcie mi się podoba. :)

Tak to prawda. W literaturze czasem pojawia się określenie że mamy brak zmierzchu astronomicznego ale poprawnie będzie stwierdzenie że zmierzch jest ale nie ma nocy astronomicznej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.