Skocz do zawartości

Rozjechane gwiazdy


motoolo

Rekomendowane odpowiedzi

W trakcie uczenia się astrofotografii i walki ze sprzętem opisanej w temacie :

http://astropolis.pl/topic/38736-jak-rozwiazac-guiding/

zauważyłem że praktycznie na każdym wykonanym zdięciu mam pojechane gwiazdki , im dłuższa ekspozycja tym bardziej zamiast punktów są przecinki.

Zestaw na jakim foce to EQ6 +TS APO 115/800 + Canon 500D a jako guider SW80/400+ Autoguider ORIONA taki sam jak bardziej znany LVI - guider działa samodzielnie bez komputera.

I tak w trakcie nocy wykonałem okolo 60 klatek po 180s , w tym czasie autoguider ani razu nie stracił gwiazy prowadzacej , prowadił montaż nonstop. A mimo to praktycznie wszystkie klatki nadaja sie do wyrzucenia. Pojechanie gwiazd nie jest jednakowe w kazdej klatce.

Oczywiście montaz ustawiony na polarną (polarfinder) , wywazony.

Co może być przyczyną ? jakaś usterka gudera?montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz która mi przychodzi do głowy to jakieś ugięcia między guiderem i teleskopem - mało sztywne połączenie.

Żeby wykluczyć na 100% usterkę guidera i montażu musiałbyś raczej połączyć autoguiding przez komupter (ASCOM, EQMOD) i użyć jakiegoś programu typu PHD Guiding.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz która mi przychodzi do głowy to jakieś ugięcia między guiderem i teleskopem - mało sztywne połączenie.

Żeby wykluczyć na 100% usterkę guidera i montażu musiałbyś raczej połączyć autoguiding przez komupter (ASCOM, EQMOD) i użyć jakiegoś programu typu PHD Guiding.

Z tym połączeniem może byc problem , ten guider jest samowystarczalny i nie ma wyjścia do podłaczenia z kompem (chyba ze przez ST4?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym połączeniem może byc problem , ten guider jest samowystarczalny i nie ma wyjścia do podłaczenia z kompem (chyba ze przez ST4?)

Rozumieć - nie miałem do czynienia z takim sprzętem niestety :| A jest w nim jakaś możliwość podejrzenia przebiegu guidowania - jakieś logi, lista wprowadzonych korekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Obserwujesz wykres guidu (można na tym autoguiderze?) jeśli tak to czy jest liniowy czy skacze?

 

moje wnioski:

1. jeśli wykres masz płaski to musisz mieć jakieś ugięcia między teleskopem guidującym i głównym.

2. Nie ustawiłeś dokładnie montażu na biegun i np oś DEC nie daje rady (vide wykres guidu)

3. W jakiej osi masz pojechane gwiazdy? RA czy DEC?

 

Jak masz podpięty guider (teleskop) do teleskopu głównego? masz sztywne połączenie?

 

 

Wg mnie masz ugięcia i musisz wszystko mocniej dokręcić - ja miałem kiedyś taki przypadek ale to była ewidentnie wina ugięć - po dokręceniu wszystkiego problem zniknął.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wychodzą klatki bez guidingu?

Oś Dec też wyważona? Czy masz 100% pewność że ślimak i ślimacznica Dec są nieuszkodzone?

 

PS - ja (jeszcze :)) nie guiduję, ale uważnie czytam i słucham doświadczeńszych kolegów i takie mi się pytania nasunęły.

Myśle ze wyważenie jest prawidłowe. Wykonywane z pełnym setapem łącznie z kablami.

Slimaki napewno nie są uszkodzone , montaż ma rok i był tylko kilka razy w terenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Obserwujesz wykres guidu (można na tym autoguiderze?) jeśli tak to czy jest liniowy czy skacze?

 

moje wnioski:

1. jeśli wykres masz płaski to musisz mieć jakieś ugięcia między teleskopem guidującym i głównym.

2. Nie ustawiłeś dokładnie montażu na biegun i np oś DEC nie daje rady (vide wykres guidu)

3. W jakiej osi masz pojechane gwiazdy? RA czy DEC?

 

Jak masz podpięty guider (teleskop) do teleskopu głównego? masz sztywne połączenie?

 

 

Wg mnie masz ugięcia i musisz wszystko mocniej dokręcić - ja miałem kiedyś taki przypadek ale to była ewidentnie wina ugięć - po dokręceniu wszystkiego problem zniknął.

 

Paweł

 

Tak na wyswetlaczu autoguidera jest mozliwosc zobaczenia wykresu , w zależności jak ustawie agresywność guidowania wykres jest różny , orzy ustawieniu na HIGH mocno poszarpany a przy LOW wmiarę gładki.

Gwiazdki pojechane w DEC (chyba <_< )

Teleskop podpiety jest na barana na obejmach teleskopu głownego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na wyswetlaczu autoguidera jest mozliwosc zobaczenia wykresu , w zależności jak ustawie agresywność guidowania wykres jest różny , orzy ustawieniu na HIGH mocno poszarpany a przy LOW wmiarę gładki.

 

w miarę to pojęcie względne - może Ci napierdzielać po pare pixeli w jednej osi (np DEC) i dla Ciebie to wykres gładki a na klace będą placki.

Dla tego detektora z tym aparatem masz 1,21" na pixel - nie wiem jaką wielkość piksela ma ten autoguider, ale warto by było to sprawdzić i zobaczyć jakie masz faktyczne odchyły.

Gwiazdki pojechane w DEC (chyba <_< )

Wyważenie osi DEC lub ugięcia...

 

Teleskop podpiety jest na barana na obejmach teleskopu głownego

a mocno dokręcony czy rusza się (nawet delikatnie)?

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w miarę to pojęcie względne - może Ci napierdzielać po pare pixeli w jednej osi (np DEC) i dla Ciebie to wykres gładki a na klace będą placki.

Dla tego detektora z tym aparatem masz 1,21" na pixel - nie wiem jaką wielkość piksela ma ten autoguider, ale warto by było to sprawdzić i zobaczyć jakie masz faktyczne odchyły.

 

Wyważenie osi DEC lub ugięcia...

 

 

a mocno dokręcony czy rusza się (nawet delikatnie)?

 

P.

to dane z autoguidera :

Camera

Sensor Mono 1/3" Aptina MT9V032

Sensor resolution 752x480, 6μm square pixels

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dane z autoguidera :

Camera

Sensor Mono 1/3" Aptina MT9V032

Sensor resolution 752x480, 6μm square pixels

czyli masz ok 3" na piksel w guiderze.

Wynika z tego, że prowadzenie musisz mieć w granicach 1/2 piksela na guiderze (nie wiem jaką podziałkę ma wykres na autoguiderze).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto przykladowa fotka

Ja wciąż stawiam na ugięcia - gwiazdki mają nieregularny kształt w jednej osi, co by sugerowało na właśnie ugięcie w trakcie naświetlania. Jeśli to rzeczywiście ugięcia to też na każdej fotce kształt gwiazdek byłby nieco inny. Druga opcja to jakieś luzy/złe prowadzenie w jednej osi, które guiding będzie starał się nadgonić. Ale bez danych o zastosowanych korektach ciężko coś jednoznacznie powiedzieć :|

Możesz spróbować zainstalować EQASCOM i ustawić setup na pulse guiding, wtedy każdym programem do guidingu (guidemaster, phd) będziesz mógł zobaczyć jakie korekty są wprowadzane, jeśli tylko program będzie umiał sterować kamerką oczywiście, niestety..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wciąż stawiam na ugięcia - gwiazdki mają nieregularny kształt w jednej osi, co by sugerowało na właśnie ugięcie w trakcie naświetlania. Jeśli to rzeczywiście ugięcia to też na każdej fotce kształt gwiazdek byłby nieco inny.

 

Może tu i racja bo teraz przeglądam fotki i widze że gwiazdy są pojechane w różnym stopniu i kierunku

Są i takie fotki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

No i walki ciąg dalszy.

Podinwestowałem trochę sprzęd a rezultaty marne.

Wymieniłem całe mocowanie na standard losmandy - wcześniej był vixen

Plusem jest usztywnienie mocowania teleskopu i w trakcie sesji gdy dotknę aparatu guider nie gubi juz gwiazdy prowadzącej co miało miejsce przy mocowaniu vixena.

Zakupiłem też nowe kpl mocowanie guidera.

Montaz posadowiony na betonowym słupie.

Wszystko dokładnie widac na zdięciach.

Jedną całą noc poświęciłem na dokładne ustawienie polarnej metodą dryfu.

Zdięcia 180 sek wychodzą jak totalna kaszanka

IMG_9780.JPG

IMG_9784.JPG

IMG_9785.JPG

IMG_9787.JPG

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i walki ciąg dalszy.

Podinwestowałem trochę sprzęd a rezultaty marne.

Wymieniłem całe mocowanie na standard losmandy - wcześniej był vixen

Plusem jest usztywnienie mocowania teleskopu i w trakcie sesji gdy dotknę aparatu guider nie gubi juz gwiazdy prowadzącej co miało miejsce przy mocowaniu vixena.

Zakupiłem też nowe kpl mocowanie guidera.

Montaz posadowiony na betonowym słupie.

Wszystko dokładnie widac na zdięciach.

Jedną całą noc poświęciłem na dokładne ustawienie polarnej metodą dryfu.

Zdięcia 180 sek wychodzą jak totalna kaszanka

 

strasznie daleko coś ta kamera w guiderze. Wybadaj czy tam luzy nie powstają.. Dobrą metodą na poznanie swojego setupu jest guidowanie ręczne bez kamerki. Wtedy naocznie możesz się przekonać gdzie trzeba dotkąć aby zobaczyć jak gwiazda tańczy w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strasznie daleko coś ta kamera w guiderze. Wybadaj czy tam luzy nie powstają.. Dobrą metodą na poznanie swojego setupu jest guidowanie ręczne bez kamerki. Wtedy naocznie możesz się przekonać gdzie trzeba dotkąć aby zobaczyć jak gwiazda tańczy w okularze.

 

No takie ogniskowanie jest w SW 80/400. musiałem przedłużkę specjalnie dokupić.

Luzy tam napewno jakieś są , bo wyciąg zębatkowy SW nie jest jakimś cudem techniki , ale jednak mnóstwo ludzi tym teleskopem guiduje.

Możesz coś więcej napisać o guidowaniu "ręcznym"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę dodać swoja dwa grosze.

Pracuję na takim samym montażu i przy jednej z pierwszych sesji (po zmianie z HEQ5) ustawiłem na polarną tak jak zawsze ustawiam (czyli via PolarFinder) i zacząłem sesję - guider pracował bardzo dobrze ( via 80/400) a potem okazało się, że mam przekoszoną siatkę w lunetce biegunowej (nie sprawdziłem tego wcześniej) - więc po tym co widzę i czytam to stawiałbym, że są jakieś problemy z montażem (luzy, być może coś ściśnięte) - z lekkim rozchwianiem ustawienia na biegun guider bez problemu sobie poradzi.

 

Tak więc ja stawiłbym na montaż - wyczyścić, wyregulować i sprawdzić.

 

a guiding ręczny wygląda tak, że w PHD uruchamiasz Tools -> Manual Guide i przy pomocy przycisków kierunkowych utrzymujesz gwiazdę w krzyżu. Faktycznie to dobry pomysł - zobaczysz jak Ci montaż reaguje na komendy.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę dodać swoja dwa grosze.

Pracuję na takim samym montażu i przy jednej z pierwszych sesji (po zmianie z HEQ5) ustawiłem na polarną tak jak zawsze ustawiam (czyli via PolarFinder) i zacząłem sesję - guider pracował bardzo dobrze ( via 80/400) a potem okazało się, że mam przekoszoną siatkę w lunetce biegunowej (nie sprawdziłem tego wcześniej) - więc po tym co widzę i czytam to stawiałbym, że są jakieś problemy z montażem (luzy, być może coś ściśnięte) - z lekkim rozchwianiem ustawienia na biegun guider bez problemu sobie poradzi.

 

Tak więc ja stawiłbym na montaż - wyczyścić, wyregulować i sprawdzić.

 

a guiding ręczny wygląda tak, że w PHD uruchamiasz Tools -> Manual Guide i przy pomocy przycisków kierunkowych utrzymujesz gwiazdę w krzyżu. Faktycznie to dobry pomysł - zobaczysz jak Ci montaż reaguje na komendy.

 

Paweł

 

Ja lunetke tez mam zle ustawiona dlatego uparłem sie na ustawienie polarnej metodą dryfu wogóle nie zwracając uwagi na siatkę w lunetce.

Ja używam autoguidera bez kompa wiec taka metoda recznego guidowanai odpada

Edytowane przez motoolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.