Skocz do zawartości

Rozjechane gwiazdy


motoolo

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem:

 

 

 

1. Guider na śrubach justujacych kusztuje więcej niż przyzwoity OAG. Nie tędy droga.

 

2. Patrząc na zdjęcia, to albo montaz strzela pikami na kilkanascie sekund które guider mozolnie zbija (czas powrotu z 20" może zająć mu nawet kilka cykli, to zależy od ustawień agresywności itd.) albo ten smart Guider ma problemy z rozpoznaniem co prowadzi i przeskakuje na inną gwiazdkę (prawdopodbne, fotki sugerują taką przyczynę)

 

2a. Zapuść sobie wykres guide z wyłączonymi korektami RA/DEC i zobacz czy montaż generuje piki.

 

2b. Ustaw parametry guidera tak, aby brał pod uwagę mniejsze pole "poszukiwania gwiazdy" w kolejnych cyklach.

 

3. Jeżeli test 2a wypadnie pozytywnie (czyli zarejestrujesz piki na wykresie bez aktywnego guide) to znaczy, że coś złego dzieje się z montażem (coś skokowo pracuje, łozysko ślimaka, przekładnia motorka, stalowy wiór na którejś zębatce, bez otwierania można tylko spekulować) Jezeli po teście 2a nie widzisz niepokojacych skoków w bok montazu, a procedura z punktu 2b jest niewykonalna to:

 

- podłacz jakąkolwiek kamerkę do klasycznego stylu guide i potwierdź czy objaw nadal występuje, jeśli tak zgraj i udostepnij zapis takiego przypadku, wraz z parametrami guide, zaglądniemy w to. Jeśli objaw zaniknął, to Orion kwalifikuje się do serwisu lub łatki "koleny nie działający wynalazek".

 

- jeśli na klasycznej kamerce wszystko jest ok, wywal guider i cały szpej, wstaw OAG, podłącz zwykłą kamerkę do laptopa i zapomij o problemach ;)

 

 

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i walki ciąg dalszy.

Podinwestowałem trochę sprzęd a rezultaty marne.

Wymieniłem całe mocowanie na standard losmandy - wcześniej był vixen

Plusem jest usztywnienie mocowania teleskopu i w trakcie sesji gdy dotknę aparatu guider nie gubi juz gwiazdy prowadzącej co miało miejsce przy mocowaniu vixena.

Zakupiłem też nowe kpl mocowanie guidera.

Montaz posadowiony na betonowym słupie.

Wszystko dokładnie widac na zdięciach.

Jedną całą noc poświęciłem na dokładne ustawienie polarnej metodą dryfu.

Zdięcia 180 sek wychodzą jak totalna kaszanka

To co pokazałeś na zdjęciu wygląda na błędy w prowadzeniu - guidowaniu. W jakim programie guidujesz, bo ja własnie tu widzę uchybienia. Skoro twierdzisz, że luzy sa wykasowane, to właśnie w samym guidowaniu szukałbym rozwiązania.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazałeś na zdjęciu wygląda na błędy w prowadzeniu - guidowaniu. W jakim programie guidujesz, bo ja własnie tu widzę uchybienia. Skoro twierdzisz, że luzy sa wykasowane, to właśnie w samym guidowaniu szukałbym rozwiązania.

Używam Autoguidera z Oriona taki co dzaila samodzielnie bez podłaczania do kompa - opisałem go w 1 poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........

3. Jeżeli test 2a wypadnie pozytywnie (czyli zarejestrujesz piki na wykresie bez aktywnego guide) to znaczy, że coś złego dzieje się z montażem (coś skokowo pracuje, łozysko ślimaka, przekładnia motorka, stalowy wiór na którejś zębatce, bez otwierania można tylko spekulować) ...........

 

no właśnie nie zwróciłem na to uwagi ale po znalezieniu gwiazdy prowadzącej i nim załączyłem guide wydaje mi się że widziałem na wykresie jakieś piki chociaz guide było na stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.