Skocz do zawartości

Merkury


honorius

Rekomendowane odpowiedzi

Honorius,

 

godzina 21.05

 

aparat fuji finepix s5800, jednostka przyslony f/3.5 , czas ekspozycji 13 s., iso 200, dlugosc ogniskowej 27 mm, max przyslona 3.6, tryb odmierzania desen - oto wszystkie szczegoly, czy to wreszcie mogl byc moj merkury czy znowu kicha????

 

Czas naświetlania tej klatki to 1/13 sekundy a nie 13 sekund (można to wyczytać z EXIF'a). Pisze tam również, że zdjęcie zostało wykonane o 11:16:51, więc jeśli w aparacie masz czas przesunięty o pełne godziny, to by sugerowało, że zdjęcie zostało wykonane około 21:17.

 

Druga sprawa - to zdjęcie jest bardzo nieostre! Wydaje mi się, że Merkury nie jest tak jasny, aby przy tak nieostrym zdjęciu przy aperturze rzędu 8mm, czasie naświetlania 1/13 s i ISO 200 można go było dostrzec :(

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ktos z was obserwowal go przez teleskop? - tak czas jest przesuniety o 2 godziny - ciekawe co jest zle ze nie moge go ani zobaczyc ani sfocic stojac na dosc wysokiej gorce bo przeciez patrze w dobrym kierunku..... :astronomer2:

 

ogladalem go z balkonu przez Skyluxa, ale to achromat, wiec obraz jest niewyrazny nie tylko przez aberracje chromatyczna, ale tez przez atmosfere /Merkury jest nisko nad horyzontem/. Newtona 6'' moglbym uzyc z ogrodu ale tu zaslaniaja mi drzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honorius,

 

Warunki do obserwacji Merkurego są obecnie dalekie od idealnych. Wczoraj (na południu Polski) Merkury zachodził w momencie kiedy Słońce było zaledwie 10 stopni pod horyzontem.

 

Trudności związane z dostrzeżeniem Merkurego nie wynikają tu z tego, że coś Ci go zasłania (mam na myśli jakąś górę), ale z dwóch innych powodów:

 

1) Niebo w czasie kiedy próbujesz dostrzec Merkurego jest bardzo jasne.

2) Merkury znajduje się na bardzo małej wysokości nad horyzontem, więc jest "wygaszany" przez ekstynkcję atmosferyczną. Prostszymi słowami: atmosfera nie jest idealnie przezroczysta - zawsze część światła od gwiazdy, planety itp. jest rozpraszana w atmosferze. Im niżej znajduje się obiekt, tym grubsza warstwa atmosfery Ci go przesłania. Nawet przy świetnej przejrzystości powietrza (Tatry widoczne ze 100 km itp.) obiekt na wysokości rzędu 5 stopni nad horyzontem jest "przygaszony" o 1.0 - 1.5 mag.

 

Zdjęcie wykonałeś o 21:17. Słońce było wtedy niecałe 4 stopnie pod horyzontem, więc niebo było jeszcze bardzo jasne. Z tego co widzę na zdjęciu, to przejrzystość powietrza była raczej daleka od idealnej. Merkury znajdował się wtedy 8 stopni nad horyzontem, a jego jasność wynosiła 0.5 mag. Ekstynkcja sprawiła, że jego jasność obserwowana była pewnie bliższa 2 mag, a może nawet i 3 mag.

 

Podsumowując: zauważenie Merkurego w takich warunkach gołym okiem nie było możliwe. Być może była szansa na dostrzeżenie go w lornetce 10x50. Zdjęcia masz nieostre, co znacząco pogarsza Twój zasięg.

 

Niestety, obecnie z dnia na dzień warunki do obserwacji Merkurego się pogarszają. Jeśli bardzo chcesz dostrzec Merkurego, to dobre warunki będziesz miał w dniach 15-25 sierpnia nad ranem. Wtedy przy Słońcu 9 stopni pod horyzontem Merkury będzie świecił 4-5 stopni nad horyzontem i będzie o około 1 mag jaśniejszy niż obecnie. Wtedy jeśli trafisz na umiarkowanie przejrzyste niebo powinieneś go odnaleźć gołym okiem.

Później jeszcze lepsze warunki będziesz miał na przełomie listopada i grudnia nad ranem.

 

Jeśli chcesz Twoim aparatem robić ostre zdjęcia gwiazd (lub planet), spróbuj zrobić tak:

 

Ustaw w aparacie samowyzwalacz na np. 10 sekund.

Wyceluj aparat w coś, co jest daleko i da się na tym ustawić ostrość (np. jakaś odległa latarnia, Księżyc itp.).

Naciśnij przycisk tak jakbyś chciał zrobić zdjęcie temu obiektowi (latarni, Księżycowi).

Ustaw aparat na czymś, na czym będzie stał nieruchomo, tak aby celował w okolice które chcesz sfotografować - musisz się spieszyć, bo od momentu kiedy nacisnąłeś przycisk masz niewiele czasu (np. 10 sekund) zanim aparat zacznie robić zdjęcie.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wskazowki - jesli juz nie bede mial czasu na poszukiwania merkurego to pozostaja planety wieczorem i nad ranem a na merkura sie cierpliwie poczeka - wlasnie zamowilem okular ed 5mm wiec bedzie go na czym testowac i poprobuje projekcji afokalnej - moze cos poradzisz w tym temacie?

 

 

 

 

pozdrawiam :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Orientuje się ktoś czy mozna Merkurego dostrzec za dnia? Próbuje już kilka razy i nic. Z Wenus nie ma żadnego problemu, jednak Merurego nie dostrzegam. Mam Synte 8", jakie powiększenie zastosować aby nie przegapić planety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś czy mozna Merkurego dostrzec za dnia? Próbuje już kilka razy i nic. Z Wenus nie ma żadnego problemu, jednak Merurego nie dostrzegam. Mam Synte 8", jakie powiększenie zastosować aby nie przegapić planety?

 

Merkury ma obecnie jasność +0.9 mag. Wenus ma aktualnie jasność -4.5 mag. Wenus jest zatem jaśniejsza od Merkurego o 5.4 mag, czyli jakieś 150 razy, stąd Twój problem z dostrzeżeniem Merkurego.

Na przejrzystym niebie pewnie mógłbyś go dostrzec w Twoim teleskopie, ale problemem byłoby na pewno jego dokładne zlokalizowanie - na tak jasnym niebie, kiedy nie masz żadnych punktów odniesienia, bardzo ciężko cokolwiek dostrzec.

Jeśli chcesz zapolować na Merkurego w dzień, to spróbuj pod koniec sierpnia - Merkury będzie miał wtedy jasność około -1 mag, czyli będzie jakieś 6 razy jaśniejszy niż obecnie. Dodatkowo będzie świecił na niebie porannym, więc będziesz mógł np. zasadzić się na niego przed wschodem Słońca, a później śledzić go dopóki starczy Ci cierpliwości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź:)

Na znalezienie Merkurego mam patent, ustawiam teleskop w nocy na gwiazdę i pilnuje odpowiedniej godziny w dzien kiedy to Merkury wskoczy w pole widzenia:) Ale mimo to nie widziałem go.

Zrobie tak jak radzisz, w końcu musi mi się udać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na znalezienie Merkurego mam patent, ustawiam teleskop w nocy na gwiazdę i pilnuje odpowiedniej godziny w dzien kiedy to Merkury wskoczy w pole widzenia:) Ale mimo to nie widziałem go.

 

To jest bardzo dobry sposób, musisz tylko pamiętać, że masz co najwyżej kilka minut na dostrzeżenie planety a i to tylko pod warunkiem, że teleskop od nocy się nie poruszy. Jak rozumiem, ta gwiazda ma tą samą deklinację, którą Merkury będzie miał w dzień?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dobry sposób, musisz tylko pamiętać, że masz co najwyżej kilka minut na dostrzeżenie planety a i to tylko pod warunkiem, że teleskop od nocy się nie poruszy. Jak rozumiem, ta gwiazda ma tą samą deklinację, którą Merkury będzie miał w dzień?

Właśnie tak:)

Mam synte na montażu eq5 z napedem wiec nie ma problemu ze sledzeniem:) Sposób z Wenus działa, moze jutro spróbuje z Jowiszem jeśli chmury do nocy ustąpią:)

Edytowane przez ziolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak:)

Mam synte na montażu eq5 z napedem wiec nie ma problemu ze sledzeniem:) Sposób z Wenus działa, moze jutro spróbuje z Jowiszem jeśli chmury do nocy ustąpią:)

 

 

Na Jowisza potrzebujesz bardzo przejrzystego nieba, bo ma on niezbyt dużą jasność powierzchniową (w porównaniu do Wenus czy Merkurego). W dzień, zwłaszcza gdy znajduje się w niewielkiej elongacji, wygląda jak ledwie widoczny "duch" planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Jowisza potrzebujesz bardzo przejrzystego nieba, bo ma on niezbyt dużą jasność powierzchniową (w porównaniu do Wenus czy Merkurego). W dzień, zwłaszcza gdy znajduje się w niewielkiej elongacji, wygląda jak ledwie widoczny "duch" planety.

 

ogladalem przez ostatnie kilka porankow Jowisza i Wenus na porannym niebie. kiedy juz wzejdzie Slonce to Jowisz jest widoczny jako bardzo blada tarczka z majaczacymi pasami rownikowymi. na razie nie oplaca sie ogladac planety /mam na mysli dostrzegalnosc drobnych szczegolow/ ale wrzesien-pazdziernik jeszcze przed jego opozycja bedzie idealnym momentem zeby za pomoca nawet nieduzego teleskopu dostrzec wiele szczegolow na jego tarczy /mam na mysli pasy rownikowe/. w tym okresie dostrzegalem przed switem wiecej szczegolow niz w czasie opozycji. ale mimo wszystko lubie czasem sobie wstac rano zeby po prostu poogladac i Jowisza i Wenus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam synte na montażu eq5 z napedem wiec nie ma problemu ze sledzeniem:)

 

 

Jak masz montaż eq5, to spróbuj innej metody: ze stellarium, innego tego typu programu, lub jakiejś strony internetowej (np. Heavens-Above) odczytaj współrzędne Słońca i Wenus, czy innej planety, potem ustaw teleskop na Słońce, a na koniec przesuń go w odpowiednią stronę o różnicę współrzędnych. Na obu osiach montażu masz podziałki. Nie muszą one być ustawione, wystarczy, że odczytasz, ile pokazują, gdy masz teleskop skierowany w Słońce i potem przesuniesz na nich teleskop o odpowiednią różnicę.

 

Ja w ten sposób raz znalazłem Wenus na warszawskim Pikniku Naukowym, mając montaż ustawiony na północ tylko z grubsza - nie mogłem wziąć teleskopu noc wcześniej, ustawić na biegun i zostawić do pikniku. Łatwiej od Merkurego powinno dać się złapać Jowisza, który świeci z jasnością ponad -2 magnitudo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też probowałem i na Wenus działa bo ją widać nawet w szukaczu więc zgrubne ustawienie wystarczy. W przypadku Merkurego chciałem mieć pewność, że będzie w polu widzenia okularu więc cudowałem z gwiazdami:) a i tak go nie widziałem:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.