Skocz do zawartości

Merkury


honorius

Rekomendowane odpowiedzi

tak kilkukrotnie udalo mi sie Merkurego sfotografowac i obserwowac. pogoda u mnie ostatnio nawet dopisuje. niebo nad polnocno-zachodnia strona horyzontu jest czesto czyste i mozna latwo odnalezc planete. zdjecie zrobione kompaktem, nie wiem jak wstawic fotke wiec podaje link do zdjecia. pozdrawiam. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ed96c309405dd940.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak kilkukrotnie udalo mi sie Merkurego sfotografowac i obserwowac. pogoda u mnie ostatnio nawet dopisuje. niebo nad polnocno-zachodnia strona horyzontu jest czesto czyste i mozna latwo odnalezc planete. zdjecie zrobione kompaktem, nie wiem jak wstawic fotke wiec podaje link do zdjecia. pozdrawiam. http://www.fotosik.p...09405dd940.html

 

pytanko - o ktorej godzinie go fociles i z jakiego rejonu Polski?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, ktos juz sfocil merkurego w czerwcu? bo ja mam poki co pecha dry.gif

 

ciężko jest... ostatno horyzont jest mocno "zadymiony", podczas ostatnich obserwacji dojrzałem go przez lornetkę dopiero 7st nad horyzontem jakies 35 minut po zachodzie słońca... próby focenia z dużą ogniskową ---> "płonący placek" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko jest... ostatno horyzont jest mocno "zadymiony", podczas ostatnich obserwacji dojrzałem go przez lornetkę dopiero 7st nad horyzontem jakies 35 minut po zachodzie słońca... próby focenia z dużą ogniskową ---> "płonący placek" :)

 

 

to zdjecie zrobilem 15.06. 2012r. o godz.21;40 t=1s. kompaktem. mieszkam niedaleko Rzeszowa, jakies 10km. pogoda ostatnio mi dopisywala na ogladanie Merkurego, ostatnio widzialem go wczoraj wieczorem przez lornetke 10x50, ale pewnie mozna go zobaczyc go golym okiem. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczesciaz - ja chyba mam duzego pecha bo mialem ciagle chmury pod rzad dwa dni i nawet go nie widze - znowu u mnie zapowiadaja deszczyki i chmurki, jedyna szansa w piatek lub sobote....bo pozniej popoludniowki i bede mial po merkurym - najpierw tranzyt wenus nie wypalil a teraz merkur....fatalny ten czerwiec - dodalem fotke co dzis widzialem o 22.30 , wielkie nic :lightning:

post-21647-0-51891600-1340572316_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczesciaz - ja chyba mam duzego pecha bo mialem ciagle chmury pod rzad dwa dni i nawet go nie widze - znowu u mnie zapowiadaja deszczyki i chmurki, jedyna szansa w piatek lub sobote....bo pozniej popoludniowki i bede mial po merkurym - najpierw tranzyt wenus nie wypalil a teraz merkur....fatalny ten czerwiec - dodalem fotke co dzis widzialem o 22.30 , wielkie nic :lightning:

 

 

o godz.22;30 Merkury jest juz pod horyzontem. ja dzisiaj go zauwazylem okolo 21;25 przez lornetke 10x50. zdjecie zrobilem o godz. 21;39. Merkury to ta ledwie dostrzegalna plamka nad korona drzewa. w wizualu oczywiscie bylo o wiele lepiej.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d51d9a089adf5f48.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko jest... ostatno horyzont jest mocno "zadymiony", podczas ostatnich obserwacji dojrzałem go przez lornetkę dopiero 7st nad horyzontem jakies 35 minut po zachodzie słońca... próby focenia z dużą ogniskową ---> "płonący placek" :)

Tak się dziwnie złożyło, że mimo tej "pięknej" pogody udało mi się zaobserwować Merkurego na wysokościach ok 10o...7o, i to sprzętem 1x7 czyli okiem nieuzbrojonym. Próba zrobienia zdjęć skończyła się j.w. na skutek wpływu refrakcji atmiosferycznej : "płonący placek" w barwach narodowych Rumunii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto moja fotka okolo 21.30 - tuz nad chmurami obok tych dwoch drzewek po prawej stronie mozna zidentyfikowac bialy, slaby punkcik - pytanie dla wprawionych obserwatorow merkurego, czy to merkury czy moze inna gwiazdka? mi sie wydaje iz jest to merkury

post-21647-0-45860900-1340742024_thumb.jpg

Edytowane przez honorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honorius,

 

oto moja fotka okolo 21.30 - tuz nad chmurami obok tych dwoch drzewek po prawej stronie mozna zidentyfikowac bialy, slaby punkcik - pytanie dla wprawionych obserwatorow merkurego, czy to merkury czy moze inna gwiazdka? mi sie wydaje iz jest to merkury

 

Trudno będzie wykazać, że jest to Merkury - na Twoim zdjęciu podobny punkcik znajduje się w lewo w górę (310px w lewo i 550px w górę) od tego, który Ty wskazałeś. W takiej pozycji względem Merkurego nie ma obecnie żadnej jasnej gwiazdy.

Nie wiem, jakie masz pole widzenia na tym zdjęciu, ale jeśli nie jest ono bardzo małe, to na prawo w górę od Merkurego powinny się złapać Kastor i Polluks (dziś były odpowiednio: 14 i 9 stopni od Merkurego).

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honorius,

 

 

 

Trudno będzie wykazać, że jest to Merkury - na Twoim zdjęciu podobny punkcik znajduje się w lewo w górę (310px w lewo i 550px w górę) od tego, który Ty wskazałeś. W takiej pozycji względem Merkurego nie ma obecnie żadnej jasnej gwiazdy.

Nie wiem, jakie masz pole widzenia na tym zdjęciu, ale jeśli nie jest ono bardzo małe, to na prawo w górę od Merkurego powinny się złapać Kastor i Polluks (dziś były odpowiednio: 14 i 9 stopni od Merkurego).

 

 

to na pewno jest Merkury. o tej godzinie i na takiej wysokosci przez maly sprzet optyczny raczej nie mozna nic dostrzec.

foto; Merkury 21;33 t=1/2sek. iso200 fotke trzeba powiekszyc zeby dostrzec planete.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c016a4c832f41154.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prezentuje dwie fotki:

 

pierwsza wykonana o godzinie 22.46 - moim zdaniem jasna kropeczka to merkury, drugie wykonane okolo 23.30 obrazuje Polluksa - jesli zestawic te dwie fotki w dwoch osobnych oknach to porownujac calosc musi to byc merkury znajdujacy sie na lewo od polluksa - tak mi pokazuje stellarium rowniez zreszta, moze to ktos potwierdzic?

 

post-21647-0-59060600-1341007525_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honorius,

 

Skąd robiłeś te zdjęcia?

Obydwa są mocno nieostre i trudno będzie stwierdzić, co na nich widać :(

 

I która kropeczka to według Ciebie Merkury? Ta rozmyta, czy ta ostra?

 

ze sporej gorki - ta ostra ponizej to merkury, ta druga fotka to na pewno jest Polluks bo mocno swiecila i przyjrzalem sie jej przez telepa , nie wiem dlaczego lapie merkurego tylko na cyfrowce, nie widze go nawet golym okiem :(

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honorius,

 

Ta ostra plamka to na pewno nie Merkury, ani żadna gwiazda tylko jakiś szum - zauważ, że tło masz nieostre. W lewo w górę od tej ostrej plamki jest taka nieostra - ta to raczej jakiś prawdziwy obiekt.

 

Pytając skąd obserwowałeś, miałem na myśli część Polski (o ile piszesz z Polski).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki ale aparat pokazuje mi dwie godziny do przodu, teraz sprawdzilem - wiec fota nr 1 - 21.46, nr 2 - 22.33

 

 

 

 

w tych ramach czasowych to mozliwe?

dziwne bo stellarium pokazuje mi ze merkury zniknal dzisiaj dopiero za horyzontem u mnie o godzinie 22.50 - skoro lokalizacja w stellarium jest taka gdzie mieszkam to jak to mozliwe?

 

 

 

Edytowane przez honorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, jeśli obiekt na drugim zdjęciu to Polluks, to w prawo w górę od niego powinien być Kastor.

 

Po drugie - z tego co widzę (i co wynika z EXIFów), to nie robiłeś te zdjęcia bez zoomu (ewentualnie z jakimś niewielkim). Oznacza to, że masz tu dość duże pole widzenia. Można oszacować, że obiekt na pierwszym zdjęciu jest około 15 stopni nad horyzontem. O 21:46 Merkury powinien być u Ciebie nie wyżej niż 4 stopnie nad horyzontem.

 

Obiekt na drugim zdjęciu natomiast jest na wysokości mniej więcej 5 stopni. Kastor o tej godzinie (22:30) powinien być już tylko 2 stopnie nad horyzontem, a Polluks powinien właśnie zachodzić...

 

Obawiam się, że z tych zdjęć nie da się rozpoznać co sfotografowałeś. Są zbyt nieostre :(

 

Następnym razem spróbuj najpierw ustawić ostrość np. na jakiejś odległej latarni, Księżycu itp.

 

A co do Stellarium, to nie wiem, dlaczego Ci tak pokazuje - może masz coś nie tak w ustawieniach...

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkury na pld-wsch Polski zachodzi okolo 22;20. okolo 21;30 zaczyna sie czas na zrobienie fotek. w szerokim kadrze raczej nie zlapiemy Merkurego na zdjeciu. ja do zrobienia fotki planecie stosuje zoom 10x i iso 200. przy wyzszym iso kompakty daja duzy szum co widac na powiekszeniu. najlepiej namierzyc Merkurego lornetka a potem w to miejsce wycelowac aparat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkury na pld-wsch Polski zachodzi okolo 22;20. okolo 21;30 zaczyna sie czas na zrobienie fotek. w szerokim kadrze raczej nie zlapiemy Merkurego na zdjeciu. ja do zrobienia fotki planecie stosuje zoom 10x i iso 200. przy wyzszym iso kompakty daja duzy szum co widac na powiekszeniu. najlepiej namierzyc Merkurego lornetka a potem w to miejsce wycelowac aparat.

 

Fakt, że zasięg kompaktów jest lepszy przy zoomie wynika z tego, że wykorzystują one podczas użycia zooma większą część obiektywu. Dla przykładu w moim Fuji FinePix S1000fd przy ustawieniu bez zoom'a mam aperturę równą 2.1 mm. Kiedy ustawię zoom 12x, apertura zwiększa się do 14.2 mm, czyli powierzchnia zbierająca światło zwiększa się ponad 45x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzina 21.05

 

aparat fuji finepix s5800, jednostka przyslony f/3.5 , czas ekspozycji 13 s., iso 200, dlugosc ogniskowej 27 mm, max przyslona 3.6, tryb odmierzania desen - oto wszystkie szczegoly, czy to wreszcie mogl byc moj merkury czy znowu kicha????

 

21;05 troche za wczesnie. ale dlaczego ta plamka taka nieostra. no i rozmiar fotki troche duzy i ciezko cos wywnioskowac. po co 13sek o tej godz. to u mnie zdjecie byloby calkowicie przeswietlone. wystarczy 1sek i zoom okolo 7x-10x pod warunkiem ze sie dobrze wycelowalo w Merkurego aparat i wczesniej namierzylo sie go lornetka. wskazany jest pospiech bo planeta slabnie i jest coraz nizej nad horyzontem. przez ostatnie dwa wieczory probowalem go odnalezc przez lornetke ale chmury nad horyzontem uniemozliwily mi to. powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.