Jump to content
Sign in to follow this  
frugosław

widmo WR 140

Recommended Posts

Chciałbym przedstawić ciekawe widmo gwiazdy podwójnej Wolfa Rayet'a WR 140. Jest to układ gorących masywnych gwiazd emitujących silne wiatry gwiazdowe. Gwiazdy obiegają się wzajemnie w ciągu 7,9 lat. Mają masy 20 i 50 razy większe niż nasze Słońce. Zakończyły spalanie wodoru i aktualnie palą hel i inne cięższe pierwiastki.

Widmo zarejestrowałem ED 80, Star analyzerem i Canonem 350D. Czas ekspozycji 5 minut, iso 400. Obróbka w Visual Spec. Na górze próba analizy, a na dole zdjęcia dla porównanie obraz widma rozciągnięty w Photo Shop'ie.

WR 140 forum.jpg

 • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spróbuje odpalić na swoim to widmo. Zobaczymy co wyjdzie. :) Bo jak przeglądam wyniki profesjonalistów i amatorów

 

prę przykładów tutaj:

 

http://astro.physics...ctra/wr140.html

http://www.astrosurf...hel3/review.htm

http://www.stsci.de/...0/results_d.htm

 

To zastanawiam się, gdziewielu obserwatorom wcięło linie absorbcyjne z 5900 pomimo przyzwoitych rozdzielczości spektrometrów... Samym skalowaniem nie można aż tak dać ciała... chyba.

 

 

BTW, to wcale nie jest gwiazda podwójna. ;) http://www.universet...ng-one-another/ tyle, że amatorskim sprzętem jeszcze przez jakiś czas nie będzie szans na łapnie całego układu.

 

Rik, dałbyś strzała też? Namiary poniżej.

 

0.00620 20 27.976+43 51 16.2820 18 46.670+43 41 42.96080.9303+4.1771*G080.93+04.18_01WR 14020 20 27.976+43 51 16.28TA0.620.62

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest astrodamian27

Witam. Ciekawi mnie ten układ gwiazd. Może mi pan podać namiary tych gwiazd położenie konstelacja i na przykład HIP do mapy nieba Stellarium jak można :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łabędź

mag ~ 6.78

HD: 193793

BD: BD+43 3571

HIP: 100287

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest astrodamian27

Łabędź

mag ~ 6.78

HD: 193793

BD: BD+43 3571

HIP: 100287

 

 

 

 

Dzięki :yes:

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To zastanawiam się, gdziewielu obserwatorom wcięło linie absorbcyjne z 5900 pomimo przyzwoitych rozdzielczości spektrometrów...

 

Rzeczywiście, linii absorbcyjnej 5900 na niektórych obrobionych widmach brakuje. :mellow: Jest widoczna na widmie umieszczonym w "Spectroscopic Atlas for Amateur Astronomers" Richarda Walkera.

Być może jest to związane z czasem obserwacji i rejestracji widma. Widmo WR 140 mocno się zmienia w zawiązku z obrotem gwiazd wokół siebie. Oczywiście to tylko moje przypuszczenie. Z tego co pamiętam ostatnie zbliżenie gwiazd miało miejsce w 2009 roku.

frugoslaw

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest astrodamian27

Ciekawy ten układ gwiazd podwójnych,ale ciekawi mnie czy podczas obserwacji wizualnych można dostrzec obie gwiazdy które obiegają się na wzajem,chyba przesadziłem :astronom:

post-10327-0-76378500-1341770487_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gwiazdy obiegają się wzajemnie po orbicie porównywalnej z rozmiarami Układu Słonecznego, a odległość od nas to 6 tys lat świetlnych. Nie ma więc chyba szans na rozdzielenie ich przez amatorski teleskop. :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.