Skocz do zawartości

Eagle nebula


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wreszcie zebrałem wszystkie elementy układanki żeby zrobić swoje pierwsze zdjecie w Ha.

Mam dość nietypowy zestaw bo używam do mojego ZS70ED reduktora ogniskowej Celestrona od SCT.

Niestety dopiero po zakupie zorientowałem się, że nie zrozumiałem dobrze obliczania odległości ostrzenia z takim reduktorem i przy moim refraktorze nie ma szans wykorzystać jego pełnej redukcji (0.63x) bo musiałbym wyciąg wciągnąć do środka:/ Poza tym mimo dołożenia zapasu przy projektowaniu złączek, nie wiem jakim cudem zapasu prawie nie mam i maksymalna ostrość jest 1/4 obrotu pokrętła precyzyjnego od maksymalnie wsuniętego wyciągu.Wygląda to narazie jakbym wygrał w totka bo ustawienie ostrości kończy się na przekręceniu śruby blokującej wyciąg, która akurat wysuwa go zawsze trochę i po sprawie. Zobaczymy co będzie w innych temperaturach.

Z tego co widzę po obliczeniu skali wg Stellarium, udało mi się uzyskać redukcję 0.67x (podejrzanie dobrze....), co z teleskopu f/6.15 robi f/4.1 - ogromna różnica.

 

Poniższe zdjęcie jest tak naprawdę pierwszą próbą z normalnymi czasami, w polu. Miałem problemy z prowadzeniem i dlatego tylko 120 s klatki. Liczba klatek też mała bo noc była tak wilgotna, że po pół godziny wszystko zaparowało i było mokre.

Kalibracja pt. dark i bias zrobiona w domu, podczas obróbki. Nie wiem czy w ogóle jest potrzebna bo dark 1s wygląda tak samo jak dark 120s.... no może te parę hotów jest jaśniejszych.

W ramach eksperymentu dodatkowo wersja kolorowa z odszumianiem.

 

Sprzęt: WO ZenithStar70ED + Celestron Reducer 0.63x + Atik 314E mono

Czasy: Ha 9x120s (10xDark, 10xBias)

 

Pozdrawiam

eagle_bw.jpg

eagle_color_fft.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze oczekujesz paru słów prawdy a nie okrzyków w stylu: "zbieram szczękę na glebie " albo " wow ale fota".

A więc:

- tytuł zdjęcia nie oddaje jego treści- to jest wyłącznie centralna albo najjaśniejsza część " emki szesnastej" jakby powiedzieli nasi komentatorzy telewizyjni :) . To wynika oczywiście z czasów - 120 sekund nie miało prawa więcej pokazać.

- najwyraźniej bałeś się mocniej wyciagnąć poziomy ( lub jak kto woli- levelsy) i masz wyraźnie i za mocno wycięte tło, praktycznie go nie ma. To oczywiście ponownie efekt krótkich czasów naświetlania i chyba trochę obawy przed pokazaniem szumu...

- kształt gwiazdek pozostawia sporo do życzenia....przy twoim zestawie to świadczy albo o nieosiowym mocowaniu kamery i teleskopu ( ugięcie wyciągu z ktorym jak piszesz masz problemy?) albo o wzajemnych drganiach guidera i teleskopu fotografującego. Ponieważ nie piszesz nic o guide zakładam że fotografowałeś z Astrotraca ? Jeśli tak faktycznie było to nic dziwnego....

To tyle przy śniadaniu.

Trzymam kciuki za dalsze prace!

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Zawsze oczekuję sensownych wskazówek.

- nie wiedziałem że ta eMka jest większa ale też trudno powiedzieć gdzie taki obiekt ma granice

- co do wyciągania to nie lubię tego robić na siłę a i tak dość mocno było, poza tym wszystko zależy od monitora,

na IPSie widzę o wiele więcej szczegółów niż na laptopowej TNce i tło jest...

- kształt gwiazd jest przede wszystkim związany z pojechanymi gwiazdami, nieosiowość wyciągu nie jest raczej możliwa do poprawy bo w ogóle go nie wysuwam a od kamery przez wszystkie złączki są gwinty i dopiero ostatni element ma nos 2'' wkładany do wyciągu. Nos jest jednak też zrobiony na zamówienie i jest wyjątkowo ciasno spasowany z wyciągiem więc lepiej nie będzie.

 

Problemy z prowadzeniem na poziomie jaki obserwowałem to nie jest nic normalnego dla Astrotraca.

Powinno być dużo lepiej ale cały czas zamiast wedge'a mam gnącą się i pełną luzów głowicę przekładniową (co się mam nadzieję niedługo zmieni).

Jakbym uzyskał podawane przez producenta 5 arcsec/5 min to przy 3 min klatkach zmieścił bym się w pikselu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Ponieważ nie piszesz nic o guide zakładam że fotografowałeś z Astrotraca ? Jeśli tak faktycznie było to nic dziwnego.... (...)

 

Nie do końca rozumiem. Co ma jedno do drugiego? Astrotrac daje mozliwość podpięcia guide. A nawet bez guide, wychodzi lepiej niż z niejednego EQ:

 

 

http://astropolis.pl/topic/36519-labedz-z-proline-16803-i-astrotrac/

 

 

 

to z 200 mm Pentaxa. Zbuffer z ZS70ED i swoim reduktorem jest w okolicach 288mm tak? Bez najmniejszego problemu dla Astrotraca.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- kształt gwiazd jest przede wszystkim związany z pojechanymi gwiazdami, nieosiowość wyciągu nie jest raczej możliwa do poprawy bo w ogóle go nie wysuwam a od kamery przez wszystkie złączki są gwinty i dopiero ostatni element ma nos 2'' wkładany do wyciągu. Nos jest jednak też zrobiony na zamówienie i jest wyjątkowo ciasno spasowany z wyciągiem więc lepiej nie będzie.

(...)

Te mgiełki nad jasnymi gwiazdami w PD chyba nie są wynikiem pojechania. O ile nie jest to część mgławicy (co by trzeba sprawdzić na innych fotkach) to wygląda jak typowe kometki wynikające ze złego ustawienia. Korektory/reduktory są też dużo wrażliwsze na błędy ustawienia kiedy pracują w "nieprzepisowych" warunkach, może też to być powodem.

Natomiast pojechanie gwiazd to prawdopodobnie tak jak piszesz wina ugięć na głowicy (choć nie wiem jak to wygląda naprawdę :) )

Powodzenia i trzymam kciuki, po opanowaniu to będzie chyba super zestawik wyjazdowy :flirt:

PS - w jaki sposób w końcu ustawiasz zestaw na biegun?

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuffer jakiego filtra Ha używasz?

Nie myślałeś o użyciu tego Nikkora 135mm do focenia z tym Atikiem?

Jak możesz to zapodaj pojedyńczego fitsa, jestem ciekaw jak on wygląda ze względu na posiadanie tej samej kamerki.

Mój setup jeszcze nie gotowy, czekam na Ha i jeszcze 10 innych rzeczy do uzupełnienia/podmiany :D

 

Pozdrawiam i życze dobrej pogody :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te mgiełki nad jasnymi gwiazdami w PD chyba nie są wynikiem pojechania. O ile nie jest to część mgławicy (co by trzeba sprawdzić na innych fotkach) to wygląda jak typowe kometki wynikające ze złego ustawienia. Korektory/reduktory są też dużo wrażliwsze na błędy ustawienia kiedy pracują w "nieprzepisowych" warunkach, może też to być powodem.

Natomiast pojechanie gwiazd to prawdopodobnie tak jak piszesz wina ugięć na głowicy (choć nie wiem jak to wygląda naprawdę :) )

Powodzenia i trzymam kciuki, po opanowaniu to będzie chyba super zestawik wyjazdowy :flirt:

PS - w jaki sposób w końcu ustawiasz zestaw na biegun?

 

Wygląda na to, że jest to jakaś koma czy coś w tym stylu. Pewnie wynika, tak jak zresztą zauważyłeś, z nietypowych warunków pracy. Oferowana jednak przez ten układ optyczny redukcja jest na tyle istotna, że wolałem zaryzykować z problemami tego typu niż kupoważ flattener WO 0.8x, który na dodatek wg obliczeń niektórych jest bliżej 0.9x, co już niewiele daje w porównaniu do jego braku.

Głowica jest na pewno najsłabszym punktem bo muszę ją poprawiać po każdym ruszeniu teleskopu. Zauważyłem też, że w czasie pracy montażu gwiazda polarna wyjeżdża ze swojego miejsca w lunetce, więc po prostu nie ma szans na dobre prowadzenie.

Używam normalnie lunetki biegunowej. Metoda dryftu, z której chciałem skorzystać miała mi służyć na balkonie ale będzie ją można próbować stosować dopiero jak będę miał wedge, bo teraz to nie ma sensu skoro głowica się rusza przy ruszaniu teleskopem. Jestem w trakcie pisania programu, który pozwoli mi na śledzenie gwiazdy z wykresem bez konieczności kalibracji montażu, bo nie mogłem znaleźć niczego co by tak działało. Zresztą planuję w tej aplikacji zrobić pełną obsługę kamery z różnymi bajerami co zaprezentuję za jakiś czas na forum;)

 

Zbuffer jakiego filtra Ha używasz?

Nie myślałeś o użyciu tego Nikkora 135mm do focenia z tym Atikiem?

Jak możesz to zapodaj pojedyńczego fitsa, jestem ciekaw jak on wygląda ze względu na posiadanie tej samej kamerki.

Mój setup jeszcze nie gotowy, czekam na Ha i jeszcze 10 innych rzeczy do uzupełnienia/podmiany :D

 

Pozdrawiam i życze dobrej pogody :Beer:

 

Używam zwykłego Baadera Ha 7 nm.

Myślałem, ale w przyszłości, bo to kolejne wydatki.

Tak to z tym sprzętem jest...zawsze moża coś zmienić albo dokupić...

 

http://www.sendspace.com/file/q6tt0t

 

Nie sugeruj się jakoś bardzo tym plikiem przy ocenianiu możliwości kamery bo warunki nie były fantastyczne - straszna wilgoć z lekką mgłą, nisko nad horyzontem, Księżyc, Kraków....

.....aha....i milion komarów! :Cenzura:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest duuuużo większa :)

Ha only.jpg

 

A tak na marginesie ....Kolego Zbuffer...nie jesteś jedynym posiadaczem monitora z matrycą IPS. :)

Pozdrawiam

M.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest duuuużo większa :)

Ha only.jpg

 

A tak na marginesie ....Kolego Zbuffer...nie jesteś jedynym posiadaczem monitora z matrycą IPS. :)

Pozdrawiam

M.

 

Chodziło mi o to że niestety na każdym sprzęcie jest inaczej:/

 

A tak swoją drogą chyba faktycznie byłem trochę za ostrożny.

Dlatego ponieżej nowa wersja - tym razem pojechałem po bandzie :P Ze specjalną dedykacją dla Ciebie wessel :D

Pozdrawiam

stretch.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.