Skocz do zawartości

Nikon D5000 + Synta 8"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kolega z aparatem zaoferował się że przyniesie Nikona D5000, jako że Synte mam pomyślałem że można by złapać słońce i księżyc. Na nic więcej na dobsonie nie liczę. I tu pojawia się moje pytanie bo nie zajmowałem się jeszcze astrofotografia jak przymocować aparat do wyciągu. Jakie adaptery trzeba tutaj, no i co z optyka, bez niej nie da razy. Proszę o poradę jak to rozwiązać bo moja wiedza jest tu trochę zbyt mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby podlaczyc aparat w ognisku glownym teleskopu potrzebujesz ringu T2 na bagnet Nikona, ale nie jest powiedziane, ze wyostrzysz niestety - w niektorych przypadkach wymagane jest podniesienie LG, ale to trzeba organoleptycznie sprawdzic :-)

 

No i koniecznie pamietaj zeby nie kierowac teleskopu na slonce bez odpowiedniego zabezpieczenia (folia ND5.0).

 

Pawel

 

 

Wysłane z Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia to ja wiem, Panowie bez przesady. B) Już trochę się napatrzyłem w słońce i to nie raz, oko jest, wiec wiem jak używać :szczerbaty:

 

A wracając do adaptera to kupić 2" na T2 i to pozwoli mi robić zdjęcia? A optyka? Jak mniemam trza będzie wykręcić obiektyw z aparatu a bez niego nie wiem jak to zadziała. I co to jest LG? :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia to ja wiem, Panowie bez przesady. B) Już trochę się napatrzyłem w słońce i to nie raz, oko jest, wiec wiem jak używać :szczerbaty:

Zawsze warto uprzedzić.

 

A wracając do adaptera to kupić 2" na T2 i to pozwoli mi robić zdjęcia? A optyka? Jak mniemam trza będzie wykręcić obiektyw z aparatu a bez niego nie wiem jak to zadziała. I co to jest LG? :g:

Kup T2 na bagnet Nikona, następnie połącz ring z przejściówką w wyciągu do której wkręcasz nosek 1,25" - np takie coś: http://astromarket.p...atow-nikon.html

 

Przy podłączeniu w ognisko główne teleskopu to właśnie on jest optyką o określonej ogniskowej i światłosile więc tak - musisz odkręcić obiektyw.

 

LG to jest Lustro Główne. Spotkałem się z takim przypadkiem, że w Syntach na dobsonie punkt ostrości położony jest poniżej minimalnego położenia wyciągu (maksymalnie wsunięty) i aby taki teleskop wyostrzył potrzeba jest podnieść LG troszeczkę do góry - ale to jest zabieg kiedy masz pewność, że aparat nie wyostrzy z tym teleskopem.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LG to jest Lustro Główne. Spotkałem się z takim przypadkiem, że w Syntach na dobsonie punkt ostrości położony jest poniżej minimalnego położenia wyciągu (maksymalnie wsunięty) i aby taki teleskop wyostrzył potrzeba jest podnieść LG troszeczkę do góry - ale to jest zabieg kiedy masz pewność, że aparat nie wyostrzy z tym teleskopem.

 

Z Nikonem D5000 prawie na pewno będziesz miał problem z wyostrzeniem, na małym Newtonie Canonem 600D łapałem ostrość bez problemu ale już mój D5100 sobie z tym nie radził. Prostszym rozwiązaniem niż podnoszenie lustra jest Barlow z gwintem T2

 

pozdr

kLs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.