Skocz do zawartości

96P/Machholz z dzieciakami


MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Na początek kilka słów o samej komecie.

 

Jest to kometa krótkookresowa należąca do rodziny Jowisza. Została ona odkryta 12.05.1986r. przez Donalda Machholza. Kometa ta na swej orbicie co ok. 5,3 lat zbliża się do Słońca na odległość zaledwie 0,12AU. Od niedawna uznaje się, że 96P/Machholz należy do tzw. kompleksu Machholza. Jest to grupa komet o zbliżonych orbitach, które prawdopodobnie pochodzą od tej samej, macieżystej "superkomety", która w preszłości uległa rozpadowi.

machholz_babies.jpg

96P/Machholz wraz z dwoma fragmentami na LASCO C2

 

 

Niedawno (14go lipca) ta kometa przeszła przez peryhelium osiągając jasnośc rzędu 1mag. W tym czasie obserwowana była na zdjęciach z koronografów LASCO C3 i C2. W pole pierwszego instrumentu wleciała 12go lipca, dwa dni potem (w dzień peryhelium) widoczna była na LASCO C2. Z pola widzenia LASCO C3 znikła 17go lipca. Niby nic nadzwyczajnego... Ale, w czasie gdy kometa ta była w zasięgu LASCO C2 dwóch członków projektu Sungrazer Comets zaraportowało dwa nowe obiekty, które początkowo (jednak mylnie) uznali za komety z grupy Mayera. Jak się okazało obydwa obiekty poruszały się wzdłuż trajektorii niemal idealnie pasującej do tej po której poruszała się 96P. Nie trudno się domyślec, że oba te obiekty są powiązane z naszą bohaterką i są efektem rozpadu jej jądra. Odległości pomiędzy poszczególnymi składnikami sugerują, że nie mogły powstac podczas aktualnego powrotu. Prawdopodobnie bliższy składnik powstał podczas powrotu w 2007 roaku, a ten bardziej oddalony w 2002... czemu jednak do tej pory nikt ich nie zaobserwował? Pewnie dla tego, że to bardzo małe fragmenty. ;)

 

 

 

Na koniec jeszcze kilka słów o widoczności komety na naszym niebie w niedalekiej przyszłości. Otóż w ostatnim tygodniu lipca kometa na tyle oddali się od Słońca aby można było obserwowac ją na ciemnym niebie. Jednak jej jasnośc wtedy spadnie do ok. 8mag.

 

96pmachholz.png

 

Więcej o 96P/Machholz i jej rozpadzie na: http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=595

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy jakieś bardziej szczegółowe mapy? 8 magnitudo to nie tak źle...

 

Zajżyj na stronę SOK http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=595 ;) Owszem 8mag to nie jest wcale mało... Jednak kometa nie będzie zbyt wysoko nad horyzontem. Mimo wszystko zaleca się nawet conocne próby jej obserwacji. Mogą one byc całkiem ciekawe. A jak ciekawa może byc 96P/Machholz moglismy się niedawno przekonac. ;)

 

Edit: Poprawiłem literówkę.

Edytowane przez MaciekM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tej komecie kilka dni temu tutaj:

 

http://astropolis.pl/topic/38961-kometa-96pmachholz-juz-na-zdjeciach-z-soho/

 

Pomimo stosunkowo dużej jasności kometę będzie bardzo ciężko dostrzec. Ze względu, że przez cały czas będzie świecić nisko nad horyzontem, aby jej dostrzeżenie było możliwe, będzie potrzebne bardzo przejrzyste niebo, jednak nawet w idealnych warunkach będzie ona raczej nie lada wyzwaniem.

 

Dziś kometa powinna mieć jeszcze około 7 mag, ale będzie świecić bardzo nisko nad horyzontem na jasnym niebie (na południu Polski będzie już tylko 5 stopni nad horyzontem, w momencie kiedy Słońce schowa się na 12 stopni pod horyzont). W kolejnych dniach będzie się stopniowo wznosić, ale już 25 lipca w jej obserwacjach zacznie przeszkadzać Księżyc. Ostatniego dnia, kiedy w obserwacjach nie będzie jeszcze przeszkadzał Księżyc (24 lipca), będzie ona mieć około 8.0 - 8.5 mag i będzie świecić około 5 stopni nad horyzontem, przy Słońcu 14 stopni pod horyzontem, czyli ciągle na stosunkowo jasnym niebie. W kolejnych dniach będzie coraz wyżej, ale jej jasność będzie dość szybko spadać, a dodatkowo niebo będzie rozjaśniał zbliżający się do pełni Księżyc.

Tak naprawdę na ciemnym niebie znajdzie się ona dopiero 8 sierpnia (kiedy Księżyc przestanie je rozjaśniać), ale wtedy będzie mieć już tylko około 11 mag, a dodatkowo będzie świecić tylko 10 stopni nad horyzontem, w momencie gdy Słońce będzie 18 stopni pod nim.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będąc skromnym powiem, że powiązania z tym obiektem dokonałem osobiście, a niezależnie Sergei Schmalz :)

http://tech.groups.yahoo.com/group/sohohunter/message/3951

 

W nawiązaniu do maksymalnej jasności, niestety kometa nie uzyskała jasności +1 mag. W maksimum było to tylko ok +3 mag.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się przyznam bez bicia i ze wstydem, że jasnośc oceniłem na oko w dodatku sugerując się ostatnimi powrotami komety i efemerydami. :compress:

 

A Tobie Michał należą się gratulacje! Odwalasz kawał świetnej roboty dla "astronomii kometarnej!" :)

 

P.S. Michał - Jest gdzieś w sieci dostępna astrometria obu fragmentów? Myśle, że warto byłoby wykonac takową i wyliczyc na jej podstawie orbity. Wiem, że jesteś bardzo dobry w te klocki. Ciekawi mnie w którym miejscu na orbicie doszło do oderwania tych fragmentów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się przyznam bez bicia i ze wstydem, że jasnośc oceniłem na oko w dodatku sugerując się ostatnimi powrotami komety i efemerydami. :compress:

 

A Tobie Michał należą się gratulacje! Odwalasz kawał świetnej roboty dla "astronomii kometarnej!" :)

 

P.S. Michał - Jest gdzieś w sieci dostępna astrometria obu fragmentów? Myśle, że warto byłoby wykonac takową i wyliczyc na jej podstawie orbity. Wiem, że jesteś bardzo dobry w te klocki. Ciekawi mnie w którym miejscu na orbicie doszło do oderwania tych fragmentów. :)

 

 

Jak tylko będę miał możliwość spróbuję policzyć elementy orbity, choć w przypadku SOHO na uzyskiwane rezultaty trzeba patrzeć w jakimś stopniu przez palce.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że orbita wyliczona na podstawie astrometrii z instrumentów SOHO nie jest zbyt dokładna. W dodatku 96P wraz z fragmentami widoczna była tylko krótko w polu widzenia C2. Myślę jednak że z grubsza da się ustalic kiedy doszło do odzielenia się fragmentów. Ciekawi mnie też czy oba fragmenty oddzieliły się osobno od jądra 96P czy też najepierw odłączył się jeden składnik, który następnie również się rozpadł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wczoraj wieczorem niebo znienacka się rozpogodziło i postanowiłem zapolować na kometę 96P/Macholz.

 

Obserwacje rozpocząłem już przed 21:30, ale wtedy niebo było jeszcze zbyt jasne (Słońce znajdowało się tylko 8 stopni pod horyzontem). Tuż po rozpoczęciu obserwacji, znalazłem lornetką 10x50 gwiazdę alfa Lyn (3.1 mag). Kilka minut później w 20 cm teleskopie bez problemu widoczna były też SAO 61424 (6.2 mag) i SAO 61425 (6.8 mag). Druga z tych gwiazd znajdowała się już tylko 1.7 stopnia od komety. Następnym krokiem w kierunku komety miała być gwiazda SAO 61431 (8.9 mag), jednak przez pewien czas nie było jej widać. Pojawiła się około 21:55 i posłużyła mi za kierunkowskaz do gwiazdy SAO 61475 (7.8 mag), obok której znajdowała się kometa. Kometa była dość słabo widoczna, a "okno obserwacyjne" trwało tylko około 10 minut. Wcześniej niebo było zbyt jasne, później kometa była już zbyt nisko. Jasność komety oceniłem na 7.8 mag, a średnicę jej głowy na 1.5'. Kometa była dość mocno skondensowana (DC 6) i nieznacznie rozciągnięta w kącie pozycyjnym ~ 60 stopni.

 

Dziś wieczorem zapowiadają się wyśmienite warunki i jeśli pogoda nie zawiedzie, spróbuję zapolować na tę kometę dalej od Krosna.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.