Jump to content

kombinuj-licz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  214
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

181 Good

About kombinuj-licz

 • Rank
  Antares
 • Birthday 08/01/1994

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tczew, Toruń
 • Zainteresowania
  astrofizyka
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 16'' GoTo, Synta 8'', ES: 30mm, 9mm, Baader: 21mm, 8mm, SW: 30mm, lornetka 15x70, The Great Atlas of the Sky, stosik Uranii

Recent Profile Visitors

1,966 profile views
 1. Robiąc tą fotkę materiał próbowałem nawiązać do tego: Ciągle długa droga przede mną, ale po zabraniu koloru z Łukasza zdjęcia wygląda jakbym zmierzał w dobrą stronę (dla jasności - moje z lewej):
 2. Kwestia mgławicy i trapezu - na pewno spróbuję krótszych czasów na trapez. Tym razem starałem się dobrać czas naświetlania kompromisowy, żeby postawić pierwsze kroki w obróbce materiału nie zaczynając od sklejania fotki z różnych ekspozycji. Może to dobry pomysł na najbliższe okno pogodowe! Będę starał się profesjonalny "lucky imaging" trochę naginać wydłużając ekspozycje do kilku sekund tym bardziej, że wielu osobom przynosi to super efekty. Jeśli chodzi o skalę to nie używałem Barlowa. Astrometry wyznaczyło skalę na 0.434 arcsec/pixel. Mam materiał w jeszcze większym wydaniu, ale publikację raczej odpuszczę - oszczędzę tych cierpień co niektórym.
 3. Właśnie mija 10 lat odkąd próbuje lapac w ten czy inny sposób fotony z kosmosu. Po raz wtóry kupilem "budżetowego Newtona jakiś montaż kamera planetarna" i nie postrzegam tego jako błąd. A Tobie juz 2013 roku przeszkadzaly moje fotki :-)
 4. Masz coś konkretnego na myśli (np. złe ustawienie ostrości, seeing, ....), czy to ogólna uwaga? Masz jakiś namiar/link? Chętnie bym na to zerknął. Mam przeczucie, że da się takim setupem więcej wyciągnąć. Pogoda pozwoliła mi go użyć dopiero dwukrotnie, więc nawet jeszcze nie zdążyłem popełnić wszystkich błędów.
 5. Kilka lat temu miałem okazję myć lustro 10'' od Synty i lustro 12'' od GSO. Robiłem to w taki sposób: 1. Plastikowa miska o średnicy nieco większej niż zwierciadło. 2. Lustro wkładam do miski. 3. Minimalnie podgrzaną wodę destylowaną nalewam do miski z lustrem tak by lustro pozostało całe w wodzie. 4. Zostawiam to na kilka/kilkanaście minut żeby brudy choć trochę się odmoczyły. 5. Biorę szare mydło w kostce. Mydlę dwa palce i palcami czyszczę lustro (które dla przypomnienia znajduje się w całości w wodzie destylowanej) na całej powierzchni. 6. Na koniec lustro opieram pod kątem ~45* i zlewam je nową porcją wody destylowanej (woda nie ta z miski tylko nowa porcja z butli). 7. Wystawiam do wyschnięcia, nie pamiętam w jakiej pozycji, ale raczej poziomo tzn. resztki wody destylowanej spływają do środka lustra, a następnie odparowują. Efekty były takie, że lustro było znacznie czystsze i w żaden sposób nie uszkodzone. Zacieków też nigdzie nie było. Nie pamiętam skąd zaczerpnąłem tą metodę. Natomiast nauczyłem się jednego - żeby lustro nadawało się do mycia musi być naprawdę baaardzo brudne. Te dwa lustra które ja myłem zdecydowanie nie musiałby być myte. Nie ma sensu ryzykować i ingerować w optykę teleskopu, ponieważ wg moich doświadczeń daje to bardziej ulgę psychiczną (mam czyste lustro) niż rzeczywiście wpływa na obrazy/ilość zbieranego światła.
 6. Pozyskałem ostatnio trochę sprzętu astro i postanowiłem powalczyć z krótkoczasową astrofotografią. Naoglądałem się zdjęć "lucky imagingu" specjalistów z tego forum i pomyślałem, że to jest ta gałąź astrofoto, która mnie bardzo ciekawi. Wyłuskiwanie drobnego detalu z kosmosu może sprawiać dużo frajdy. Nawet kosztem utraty na estetyce zdjęcia. Zakładam ten temat, żeby dać sobie okazję do pozyskania nowej wiedzy/umiejętności w tym zakresie. W związku z powyższym do zdjęć będę załączał stacki. Sprzęt jakim obecnie dysponuję to: Newton 16'' (f=1800) na Dobsonie z GoTo i kamera ASI 385. Wiem, że Dobson nie jest dobrym rozwiązaniem dla uprawiania tego rodzaju sztuki natomiast dla mnie ma kilka plusów. Prawdopodobnie w jakiejś przyszłości pozyskam trochę mniejszego Newtona na jakimś EQ/NEQ, a tego obecnego pozostawię do innych celów. M42 160x500ms Naświetlałem z miasta (3km od centrum Torunia). Jestem ciekaw ile zyskam w jakości materiału, gdy wyjadę pod ciemniejsze niebo. Stackowanie Siril. Obórka w Gimpie. Wszelkie konstruktywne rady/sugestie bardzo mile widziane. stack: https://drive.google.com/open?id=1q_whL5BkJp-iwbixjee2FNsQD-TMdlAa Pojedyncza klatka:
 7. Jakie parametry ciągnąłeś w SiriL-u?
 8. NGC2392 Eskimo Nebula 02.01.2020 godz. 20:43 UTC 16'' GoTo, ASI385, f = 3600mm 70x5s Naświetlane z dużego miasta przy zachodzącym Księżycu 58% link do stacka: https://drive.google.com/open?id=1StEodEuv2Tdx-QvNCSars8FcKUXlOLnQ
 9. Ma ktoś chęć pobawić się stackiem mgławicy Eskimos 320x3s, ASI385, 16'' GoTo:
  https://drive.google.com/open?id=1AI-881wHmXc-jnZNw1oBZL21XmT15oSW
  słabo mi idzie obróbka

  1. Show previous comments  6 more
  2. kombinuj-licz

   kombinuj-licz

   Gain 303. Ale wrzucę wszystkie parametry:
   [ZWO ASI385MC]
   Auto Exp Max Exp = 30ms
   Auto Exp Max Gain = 300
   Auto Exp Target Brightness = 100
   Bin = 1
   Brightness = 1
   Capture Area Size = 1936 * 1096
   Colour Format = RAW8
   Debayer Preview = ON
   Exposure = 3000000us
   Flip = None
   Gain = 303
   Hardware Bin = OFF
   High Speed Mode = OFF
   Mono Bin = OFF
   Output Format = *.PNG
   Raw Format = OFF
   StartX = 0
   StartY = 0
   Temperature = 4.2 C
   Timestamp Frames = OFF
   Turbo USB = 80
   USB Port = 2.0
   White Balance (B) = 95
   White Balance (R) = 52

  3. kombinuj-licz

   kombinuj-licz

   Spróbowałem Gimpa

   c39_stack_my_1.thumb.jpg.ae63f65700d6fb02ae654579ec0fa4c4.jpg

  4. Limax7

   Limax7

   13 godzin temu, kombinuj-licz napisał:

   Na czym polegały korekty w Photoshop?

   Najpierw Krzywe, potem podbicie koloru, następnie Balans koloru i na koniec znów krzywe (dodanie kontrastu).

    

 10. Ceny teleskopów w górę...

  1. Show previous comments  13 more
  2. kombinuj-licz

   kombinuj-licz

   Miałem na myśli to, żeby trzymać pieniądze w używanym sprzęcie pozyskanym z drugiej ręki. Po kilku latach/podwyżkach cen w sklepach spokojnie można z niego wyciągnąć więcej. Oczywiście uogólniam i przerysowuję.

  3. bartolini

   bartolini

   No - jak widzę, że np. vixen LVW jest wystawiany po 500-600PLN, a ja dziesięć lat temu posprzedawałem swoje po ~300PLN :)

  4. rambro

   rambro

   Cenę na forumowych giełdach reguluje wyłącznie popyt i podaż. Coś poszukiwanego i w dobrym stanie może kosztować 80% ceny nowego a jak nie ma chętnych to cena drastycznie spada.... Po wpisach "Taniej już nie będzie... " pojawiają się kolejne redukcje ceny .. :)

 11. Poszukując gwiazd zmiennych analizujesz dane z sondy czy dane z wlasnych obserwacji? Czy moze z obydwu źródeł? Jeśli z obydwu źródeł to ciekawi mnie proporcja miedzy nimi.
 12. Czy ktoś stackował Sirilem fragment Księżyca? Jak efekty?
 13. 02.01.2020 godz. 22:40 EDIT: 187x2s, 16'' GoTo + ASI 385
 14. Skladalem jako deep sky object: przy ekspozycji 6min (u mnie) można pominąć ruch wlasny komety
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.