Jump to content

kombinuj-licz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  259
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

243 Good

About kombinuj-licz

 • Rank
  Altair
 • Birthday 08/01/1994

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tczew, Toruń
 • Zainteresowania
  astrofizyka
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 16'' GoTo, Synta 8'', ES: 30mm, 9mm, Baader: 21mm, 8mm, SW: 30mm, lornetka 15x70, The Great Atlas of the Sky, stosik Uranii

Recent Profile Visitors

3249 profile views
 1. Zatem jakie obiekty łapać tym setupem, bez filtrów i kilku godzin naświetlania?
 2. Świetne zdjęcie! Dzięki Tobie @Szymek_O i Tobie @Hamal mam możliwość wytłumaczenia znajomym w prosty sposób co to jest duża skala w kosmosie.
 3. Godzina nieco inna, ale być może da się to powiązać....
 4. Brakuje informacji gdzie te dane (zdjecia) nalezy wyslac. Dlaczego 22 i 23 kwietnia jest taki istotny? Jak zrobie zdjecie dzis lub za dwa tygodnie to ta gwiazda gdzies ucieknie albo zniknie?
 5. Niestety budżetowe 16" ma swoje brzemię: https://www.astrobin.com/users/kombinuj-licz/ Ostrosci pod to jeszcze ani razu nie ustawilem prawidlowo nawet na sekunde. Pokaz jakies klatki
 6. Jeden z tej parki błysnął mi na jakieś -6/7 mag. Ten trzeci błysnął mi na okolo -4 mag. Odstęp miedzy blyskami okolo 10 sekund. Oba blyski w okolicach Bliźniąt.
 7. Galaktyka M66 Gdybys chcial troche więcej poczytać jak wyglada foto galaktyk i mgławic na Dobsonie to zerknij tutuaj: Ale przede wszystkim popatrz jakie zdjęcia robią ludzie tutaj na forum sprzętem bardziej nadającym sie do astrofoto niz Dobson. Raczej styl fotografii jaki ja uprawiam nie jest popularny a juz na pewno nie jest dobrze odbierany. Piszę o swoich doświadczeniach bo według tego co mówisz to dryfujesz w moim kierunku, a ten przez 999 na 1000 miłośników nocnego nieba uznawany jest za błędny i bezsensowny. :-)
 8. Ja mam Dobsona z GoTo. Nie korzystam z platformy paralaktycznej, ale z czegos takiego: https://teleskopy.pl/Upgrade-Kit-GoTo-do-Dobson-10--Sky-Watcher-teleskopy-2220.html z troche wiekszym lustrem, budzetowa kamerka planetarna i robie takie zdjecia: Pytanie do Ciebie czy taka jakość Cie zadowoli. Jeśli nie to powinieneś rozważyć skompletowanie innego setupu do foto galaktyk i mglawic.
 9. Zależy o ktorej godzinie obserwujesz i czy Twój kręgosłup jest giętki. M51 teraz to okolo zenitu przechodzi (trzeba zacząć po zachodzie Słońca). W godzinach 23:00-01:00 raczej bym przeczesywal pole galaktyk Lew/Panna - tutaj nie musisz szukać, bo gdzie nie spojrzysz do galaktyka :-)
 10. M101 to jedna z najtrudniejszych eMek. Sumaryczna jasność niby duza ale ona jest rozmyta na dużej powierzchni co daje niska jasność powierzchniowa. Stawiam czteropak srodka dezynfekujacego do rąk, ze patrzyles na Wiatraczka ale go nie zauważyłeś. :-)
 11. Wikipedia to nie źródło, no ale może zacytuję: "Towarzysz Galaktyki Wir, galaktyka NGC 5195, znajduje się na końcu jednego z ramion galaktyki Wir i należy do galaktyk soczewkowatych. W rzeczywistości galaktyka satelicka znajduje się w przestrzeni nieco za M51. Galaktyki te oddziałują ze sobą grawitacyjnie, obie stanowią obiekt Arp 85 w Atlasie Osobliwych Galaktyk Haltona Arpa. Pod wpływem przyciągania NGC 5195 jedno z ramion M51 zostało rozciągnięte w przestrzeni. W przyszłości NGC 5195 zostanie całkowicie pochłonięta."
 12. Aż tak źle nie jest :-) 10 calami pod dobrym niebem na pewno da sie zobaczyć zderzenie z udziałem M51 :-)
 13. a i żeby osiągnąć na zdjęciach to co widać na zdjęciach trzeba dużo czasu, pieniędzy i cierpliwości :-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.