Skocz do zawartości

Pixinsight


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, może nie schodźmy na tematy typu, że ten taki, a inny taki.

Przyznam się, że temat powstał prowokacyjnie, by pokazać obie strony medalu. Uważam, że każda jest wartościowa :)

Jako osoba ciekawa świata chciałbym zgłębić pixa i wyrobić sobie sam opinię i porównać z PSe, którego już jako tako znam ;)

 

Nie chce przynudzać, ale ściągać Hypercama montować mikrofony i do dzieła !

Wiec, że trudno jest się przełamać i narazić na krytykę wykonują własny videotutorial, ale właśnie tym bardziej będzie wartościowy, bo wykonany dla kolegów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jedno pytanie. Czy tutoriale mają być od kompletnego zera czy tylko o tym co trudniejsze?

Bo JaLe pisze, że te podstawowe są zrozumiałe. Nie wiem jednak gdzie jest granica pomiędzy podstawami a technikami zaawansowanymi - pewnie u każdego gdzie indziej.

Z drugiej strony najlepszy by był cykl tej samej osoby, od początku do końca i po polsku.

Z trzeciej strony ciężko będzie znaleźć kogoś z takim samozaparciem i w parę osób byłoby to realniejsze do wykonania...

 

Może zróbmy jakąś listę tematów.

Potem przeglądnijmy istniejeące tutoriale video, które tego dotyczą, i oceńmy co w nich brakuje, żeby nie powielać tych samych błędów.

 

Myślę, że robienie videotutków może być dobrym sposóbem na nauczenie się samemu znaczenia wszystkich parametrów poszczególnych modułów.

 

Może zacznę listę:

1. Interfejs i filozofia pracy w programie - tutaj musiałby być dużo pełniejszy opis niż widziałem w videotutkach, łącznie z image i process containerami

2. Integracja klatek (stack'owanie) - potrzebne przed kalibracją do masterów

3. Kalibracja klatek przez "Image Calibration" oraz przez skrypt do kalibracji

4. Rejestracja klatek - auto i dynamic

5. Transformacja histogramu i krzywe

6. Transformacja falkowa (ATrousWaveletTransform) - wcześnie bo potrzebna do tworzenia masek

7. Narzędzie PixelMath - też potrzebne dalej

8. Maskowanie - jak uruchomić, przykłady działania

9. Tworzenie maski gwiazd - ręczne wieloetapowe i automatyczne przez moduł "Star Mask"

10. Tworzenie maski "large scale", wyostrzanie jasnych partii

11. Odszumianie ACDNR z użyciem maski wykonanej ręcznie jak i opcji "Lightness mask".

12. Zmniejszanie gwiazd za pomocą morfoligii, z maską i wyostrzeniem falkami

13. HDRWaveletTransform

 

Potem lecą tutoriale do składania kanałów i operacji na obrazach kolorowych.....

 

Ja mogę się zająć np. 1, 6, 7, 11, 12, na obrazach mono, żeby było prosto.

 

Ostrzegam jednak, że PI uczę się od ok. 2 tygodni, więc nie uważam się za osobę, która powinna kogoś instruować. Mogę jednak spróbować i przy okazji się douczyć.

 

Trzeba to też gdzieś umieszczać...

Edytowane przez zbuffer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuffer świetnie o coś takiego chodziło.

Ja co najmniej w 30% tematów które wymieniłeś czuję się dobrze, ale wskazane by komuś kto zaczyna zaserwować pełne opracowanie.

Osobiście mogę dołożyć tutorial odnośnie LRGB czy HST.

Kolejność powstawanie tutków nie jest istotna. Ale bezpieczniej zacząć od łatwiejszych ;)

Gdzie umieszczać ? Myślę, że filmiki z powodzeniem można ładować na YT, a potem linkować na forum. Kilka przyklejonych tutoriali juz jest i na pewno admini też przykleja kolejny temat.

Coś na wzór tego tematu: http://astropolis.pl...ial-obiekty-ds/

 

Jeszce raz podkreślam, ważne jest się przełamać i zacząć :D

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ktoś widział sensowne tutoriale - ale z cyklu WORKFLOW

bleee nie lubię angielszczyzny

 

może warto zacząć od podstaw - zdefiniować taki przepływ roboty :Boink:

główne punkty w obróbce - i wtedy do nich tutoriale video ??

 

Hmm... trudno zdefiniować workflow bez znajomości narzędzi. Poza tym kolejność operacji i ich ewentualne powtarzanie mogą się zmieniać zależnie od materiału.

Można by to zrobić dodatkowo jako taki tutorial przedstawiający obróbkę jednego konkretnego zdjęcia po kolei, ale pokazujący już tylko wykorzystanie narzędzi w skrócie, a nie ich dokładny opis, który powinien być w normalnych tutkach.

 

Jak się pierwszy zrobi to jakoś pójdzie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... trudno zdefiniować workflow bez znajomości narzędzi. Poza tym kolejność operacji i ich ewentualne powtarzanie mogą się zmieniać zależnie od materiału.

Można by to zrobić dodatkowo jako taki tutorial przedstawiający obróbkę jednego konkretnego zdjęcia po kolei, ale pokazujący już tylko wykorzystanie narzędzi w skrócie, a nie ich dokładny opis, który powinien być w normalnych tutkach.

 

Jak się pierwszy zrobi to jakoś pójdzie....

 

Mam pytanie trochę z innej beczki, czy żeby pobrać trialową wersję PI trzeba koniecznie wysyłać do nich cały ten formularz z danymi czy może jest jakiś inny sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co obawiasz sie podac swoje dane? Myślę, że nie ma innego sposobu bo zrobili to po to by ograniczyć liczbę osób próbujących łamać zabezpieczenia. Licencja generowana jest dla jednej osoby i można ją aktywować tylko raz, na jednej maszynie i jednym systemie (wersję trial).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Jest tylko jedno pytanie. Czy tutoriale mają być od kompletnego zera czy tylko o tym co trudniejsze?

Bo JaLe pisze, że te podstawowe są zrozumiałe. Nie wiem jednak gdzie jest granica pomiędzy podstawami a technikami zaawansowanymi - pewnie u każdego gdzie indziej.

Z drugiej strony najlepszy by był cykl tej samej osoby, od początku do końca i po polsku.

Z trzeciej strony ciężko będzie znaleźć kogoś z takim samozaparciem i w parę osób byłoby to realniejsze do wykonania...

 

Może zróbmy jakąś listę tematów.

Potem przeglądnijmy istniejeące tutoriale video, które tego dotyczą, i oceńmy co w nich brakuje, żeby nie powielać tych samych błędów.

 

Myślę, że robienie videotutków może być dobrym sposóbem na nauczenie się samemu znaczenia wszystkich parametrów poszczególnych modułów.

 

Może zacznę listę:

1. Interfejs i filozofia pracy w programie - tutaj musiałby być dużo pełniejszy opis niż widziałem w videotutkach, łącznie z image i process containerami

2. Integracja klatek (stack'owanie) - potrzebne przed kalibracją do masterów

3. Kalibracja klatek przez "Image Calibration" oraz przez skrypt do kalibracji

4. Rejestracja klatek - auto i dynamic

5. Transformacja histogramu i krzywe

6. Transformacja falkowa (ATrousWaveletTransform) - wcześnie bo potrzebna do tworzenia masek

7. Narzędzie PixelMath - też potrzebne dalej

8. Maskowanie - jak uruchomić, przykłady działania

9. Tworzenie maski gwiazd - ręczne wieloetapowe i automatyczne przez moduł "Star Mask"

10. Tworzenie maski "large scale", wyostrzanie jasnych partii

11. Odszumianie ACDNR z użyciem maski wykonanej ręcznie jak i opcji "Lightness mask".

12. Zmniejszanie gwiazd za pomocą morfoligii, z maską i wyostrzeniem falkami

13. HDRWaveletTransform

 

Potem lecą tutoriale do składania kanałów i operacji na obrazach kolorowych.....

 

Ja mogę się zająć np. 1, 6, 7, 11, 12, na obrazach mono, żeby było prosto.

 

Ostrzegam jednak, że PI uczę się od ok. 2 tygodni, więc nie uważam się za osobę, która powinna kogoś instruować. Mogę jednak spróbować i przy okazji się douczyć.

 

Trzeba to też gdzieś umieszczać...

 

Czy to zeszło śmiercią naturalną, czy ja nie potrafię odnaleźć choć części zaproponowanych tu tuteczków ??

Stałem się posiadaczem PIX-a i zapewne znacznie ułatwiło by mi pierwsze kroki w pracy z tym narzędziem :-)

Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć - wskazać ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, co konkretnie Ciebie interesuje? W starcie pomogę, chociaż nie mam tutków...

 

Dziękuję Ci za odzew :-)

 

Najbardziej to chyba podstawy - Processing Ha LRGB. Tak łopatologicznie od A-Z ;-)

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dlaczego? Bo tak naprawdę chyba bardzo niewiele osób w Polsce ( a tak na czuja - to chyba nikt) obrabia Pixem cały lub prawie cały proces a tutoriale wymagane przez kolegów WSZYSTKICH etapów dotyczą !

Ja robię alignację , w tym alignację komet ( tutorial jest tutaj: http://astropolis.pl/topic/40694-obrbka-zdj-szybkich-komet/ ), DDP i histogram. Czasem poprawiam kontrasty. I tyle.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie Pix jest za bardzo wyj.....ny w opcje

 

jak wrócę do domku poszukam zapisanego workflow mojego w Pixie i wrzucę tu plik żeby każdy mógł zobaczyć podstawowe kroki

 

 

znalazłem CCDStacka i jest dla mnie genialny w swojej prostocie :) - robię i wiem co robię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest tak że nie ma uniwersalnego softu, to znaczy takiego który wszystko robi dobrze ( wg. mnie oczywiście). Ja stosuję algorytm Maxim-Pix-PS i jak na razie (znów - wg. mnie) daje to najlepsze rezultaty z MOIM SETUPEM. Dlaczego to podkreślam? Ano dlatego że mając SBIGa i dobrze dopracowany w Maximie proces kalibracji nie będę sie bawił tym w Pixie, chociaż on tez to potrafi. Z drugiej strony wyciąganie DDP , histogram to tylko Pix ( znów wg. mnie :) ). I co ciekawe- RGB składam w....Maximie bo robi to o niebo lepiej niż Pix z tym że alignację klatek i wzajemna kolorów robię w .... Pixie :). A L dokładam w ..PSie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest tak że nie ma uniwersalnego softu, to znaczy takiego który wszystko robi dobrze ( wg. mnie oczywiście). Ja stosuję algorytm Maxim-Pix-PS i jak na razie (znów - wg. mnie) daje to najlepsze rezultaty z MOIM SETUPEM. Dlaczego to podkreślam? Ano dlatego że mając SBIGa i dobrze dopracowany w Maximie proces kalibracji nie będę sie bawił tym w Pixie, chociaż on tez to potrafi. Z drugiej strony wyciąganie DDP , histogram to tylko Pix ( znów wg. mnie :) ). I co ciekawe- RGB składam w....Maximie bo robi to o niebo lepiej niż Pix z tym że alignację klatek i wzajemna kolorów robię w .... Pixie :). A L dokładam w ..PSie :)

 

Tak się składa, że robię tak samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzisiu, to trochę nie tak jak myślisz :) . Wykorzystanie takiego " workflow" nie wynika z chęci czy niechęci do poznania innych funkcjonalności tylko z JAKOŚCI otrzymywanej z danego algorytmu kastracji danych w połączeniu z umiejętnościami i upodobaniami autora. To efekt dziesiątków godzin spędzonych nad różnymi materiałami i żmudnej dłubaniny, a nie sypania kasą na lewo i na prawo.

A co do tych procentów :) to, jeśli uznamy że kalibracja w Maximie to jeszcze proces produkcji a nie postprodukcji, to wyglądają wg mnie następująco : Maxim - 5%, Pix-10%, Photoshop( Noel Carboni AstroActions +Annie's AstroActions + Topaz DeNoise+Gradient Exterminator) 85%.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, zawsze inaczej się rozmawia oko w oko niż przez neta. Co do pixa dla mnie wystarczyło by tylko tłumaczenia na Polski tych tutoriali i tak resztę zdobywa się po przez praktykę i obcowanie z programem. W tych tutkach mamy zawarte większość procesów które nam są potrzebne. Jak wiesz ktoś (jak ja) co w ogóle nie zna angielskiego to porusza się po programie po omacku. Więc chociaż takie tłumaczenia nawet tych piecu daję już sporą wiedzę i można dalej poznawać program.

 

PixInsight Workflow for HDR LRGB (H-α as Luminance for HaRGB)

 

PixInsight Workflow for Narrowband LRGB (with H-α as Luminance)

 

PixInsight Guide for Narrowband Bicolour Palette Combination

 

Garnet Star & Elephant Trunk Nebula - PixInsight Workflow for Mosaic LRGB

 

PixInsight Workflow for DSLR (One Shot Colour)

 

 

 

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem wcześniej - załączam swój workflow - robiony na podstawie różnych tutków autorów PI i własnych przemysleń

 

może ktokolwiek skorzysta może komuś coś pomoże

 

wystarczy wczytać processing icons i już macie wszystko poukładane krok po kroku - jedynie przy sklejaniu fotek mam dwa równorzędne kroki - tutaj wybieramy zależnie od materiału - zwykły czy kometa

 

 

link do pliku tutaj

 

nie mogę w żaden sposób zamieścić pliku na forum - nie wiem czy mam jakiegoś bana czy jak??

 

http://tadeoho.ovh.org/TADEO workflow.xpsm

 

plik pobrać i miłej zabawy o ile ktoś do tego zajrzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plik pobrać i miłej zabawy o ile ktoś do tego zajrzy

 

Zajrzał, zajrzał ale coś lipka mi wychodzi.

Ładuję - wczytuję i komunikat Tadek.jpg

I nie można uruchomić :-(

OK - Już ,,chodzi" - DZIĘKUJĘ ;-)

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.