Skocz do zawartości

Który mobilny refraktor APO lepszy ?


slawek281p

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Hej!

 

Testował ktoś głębiej tego Photoline'a?

 

Pozdrawiam!

 

Posiadam od 1.5-ra roku dublet TS ED 102/F7 Photoline.Z początku byłem zachwycony tym niedrogim(dałem za niego w sklepie 2.6 kzł.) refraktorem.Używam go z kilkoma okularami LVW Vixen-a.Na Księżycu(prawie w pełni) aberacja chromat. b. mała, to samo na innych nocnych obiektach.Astygmatyzm(gwiazdy prawie idealnie punktowe) o wiele mniejszy niż w moich dobrych lornetkach Fujinon 16X70 i Nikon EX 10X50.Komy, dystorsji i innych wad optycznych praktycznie nie dostrzegam.Super sprzęt za niewielkie pieniążki?.Nic z tego.Przy obserwacjach przyrody w dzień momentami widać potężną aberację.Liście na krzakach zamiast delikatnej, kolorowej obwódki, są po prostu niebieskie, ba całe krzaki są w tym kolorze.Ten ED-ek posiada na pewno chińskie szkło ED.Moim zdaniem warto zainwestować w lepsze japońskie szkła FLP-53 i triplet, zwłaszcza powyżej apertury 100mm do dziennego lukania. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zwrócił uwagę też na producenta szkła, miałem możliwość obserwacji ostatnio megrezem 72mm.

Szkło O'Hara. Pomimo, że jest to dublet, AC jest zupełnie szczątkowe, w każdym razie nie ma tego zielonego

zafarbu który występuje w ed-kach 80. Jowisz w dobrym ortho z barlowem ED przy powerze 144x wykazuje minimalną AC.

Trochę szok przy takiej zabawce...

Jeśli interesują nas obserwacje wizualne na wysokim poziomie to jak pisał kolega wyżej -triplet.

Z tripletów w TS można brać w ciemno na pewno sprzęt 102/700 z genialną możliwością użytkowania

bino bez barlowa, ale niestety prawie 2k. euro...z tym szkiełkiem refraktory wykonuje również APM ale

w aluminium. OTA z carbonu do wizuala to akurat dyskusyjny pomysł, wcale nie zdejmuje wagi

w krótkich APO a sprzęt dłużej się studzi.

 

Jeśli autor topica szuka zupełnie minimalistycznego trawlerka to polecam megreza 72/432.

To świetny sprzęcik pomimo nieco zabawnych rozmiarów.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.