Skocz do zawartości

Konkurs astrofotografii na X Zlocie - potrzebna pomoc


Adam_Jesion

Konkurs astrofotografii - X Zlot Astropolis  

84 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Która osoba powinna otrzyma? wg Ciebie g?ówn? nagrod? publiczno?ci?

    • Zdj?cie A
      48
    • Zdj?cie B
      4
    • Zdj?cie C
      22
    • Zdj?cie D
      2
    • Zdj?cie E
      4
    • Zdj?cie F
      4


Rekomendowane odpowiedzi

I ja znalazłem czas na pobawienie się materiałem. Już chyba wiem jak Z-bufferowi wyszedł taki ciekawy kolor. Mi się to udało poprzez narzędzie Astronomy Tool. Podczas sztucznego generowania koloru zielonego z Ha i OII, PS pyta o wyrównanie poziomów. Jeżeli damy auto wyjdzie właśnie taki kolor, Nie robiąc nic z poziomami wyjdzie kolor bardziej czerwony.

 

Wynik (crop).

NGC6992_RGB_crop_1280.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja znalazłem czas na pobabwienie się materiałem. Już chyba wiem jak Z-bufferowi wyszedł taki ciekawy kolor. Mi się to udało poprzez narzędzie Astronomy Tool. Podczas sztucznego generowania koloru zielonego z Ha i OII, PS pyta o wyrównanie poziomów. Jeżeli damy auto wyjdzie właśnie taki kolor, Nie robiąc nic z poziomami wyjdzie kolor bardziej czerwony.

 

Wynik (crop).

NGC6992_RGB_crop_1280.jpg

 

No to chyba jednak nie wiesz ;) Ja nie używam żadnego softu poza Pixinsight Core.

RGB można po prostu stworzyć przypisując wyniki operacji matematycznych na obrazach mono do każdego z kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to chyba jednak nie wiesz ;) Ja nie używam żadnego softu poza Pixinsight Core.

RGB można po prostu stworzyć przypisując wyniki operacji matematycznych na obrazach mono do każdego z kanałów.

 

To jakaś wyższa szkoła jazdy. Ale efekt zbliżony kolorystycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie używam PS'a bo po pierwsze jest za drogi, po drugie lubię mieć legalne oprogramowanie, szczególnie na Mac OS.

Inny powód jest taki, że używając PI nie ingeruję tak bardzo w zdjęcie i nie mam wrażenia przekłamywania rzeczywistości przez malowanie pędzlami. Oczywiście AP to dziedzina sztuki i na pewno można sobie pozwolić na fantazję.

 

Co do powtórzenia tej samej obróbki to zgodzę się z Adamem, że nie powinno być z tym problemu. Chociaż pewne rzeczy ustawia się jednak na oko - szczególnie jak masz 30 minut i ręce Ci sie trzęsą :P

 

Inne podejście do materiału po pewnym czasie to zupełnie inna sprawa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o konkretne oprogramowanie - zresztą Adam też chyba używa MAC-a (jego legalność to zupełnie inna sprawa) tylko o posługiwanie się softem. Nie dlatego "Twój" Veil wyglądak tak właśnie, że wyszło Ci z automatu... tak myślę.

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę tylko zauważyć, że to naprawdę specyficzny materiał i typ samego zdjęcia. Kolor tu jest sprawą wtórną. Piszę to, żeby ktoś nieopacznie (niedoświadczony) nie pomyślał, że astrofotografia to totalne kreowanie tego, co nam wyobraźnia na oko przyniesie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę tylko zauważyć, że to naprawdę specyficzny materiał i typ samego zdjęcia. Kolor tu jest sprawą wtórną. Piszę to, żeby ktoś nieopacznie (niedoświadczony) nie pomyślał, że astrofotografia to totalne kreowanie tego, co nam wyobraźnia na oko przyniesie ;)

 

Jeszcze bardziej specyficzny byłby gdyby zrobić zdjęcie w podczerwieni i złożyć z takimi w pasmach widzialnych.

Adam robiłeś kiedyś próby z podczerwienią? Ciekawy jestem czy amatorskim sprzętem da się zarejestrować cokolwiek interesującego?

W Uranii było zdjęcie Sombrero, w którym w podczerwieni świeciła materia międzygwiazdowa. Było to jednak z teleskopu Hubble'a i w dalekiej podczerwieni....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem, bo to jest jednak hardcore. Poza tym, efekty niewielu usatysfakcjonują. Trzeba zmienić kamerę na np. coś z KAF3200 i kupić filtry, które tanie też nie są. Plus jest taki, że można odsłaniać gwiazdy "spod" pyłu :)

 

Generalnie wydajesz sporo kasy, żeby uzyskać coś takiego:

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=14085

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten KAF3200 jest najtańszy zalecany do tych filtrów. Kolejne (E2V, Fairlchild, itp) to już idą nawet w setkach tysięcy zł ;)

A czy warto? Nie wiem, jak kogoś to interesuje. Ja osobiście nie znam nikogo, kto by po pierwszych próbach dalej się tym zajmował. Na pewno jako astrofotografia "estetyczna" nie ma to najmniejszego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.