Skocz do zawartości

EQ5 SynScan czy Celestron CG5 GT który lepszy??


diabel4you

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się was podpytać chcąc pobawić się w astrofoto, który montaż na początek był by lepszy EQ5 z SynScanem czy Celeron CG5GT. Obydwa montaże charakteryzują się tą samą nośnością tylko EQ5 z synscanem ma silniki krokowe a celestron cg5 gt jest na silnikach DC Servo z enkoderami w obu osiach, który lepiej da się podłączyć do komputera i lepiej współpracuje z astrosoftem. Obecnie posiadam EQ5 z napędem na dwie osie w których największą bolączką jest reduktor obrotów (przekładnia z milionem zębatek :-) pomiędzy silnikiem a ślimakiem która wykazuje spore luzy. Zastanawiam się czy warto kupić upgrade EQ5 do wersji synscan czy kupić używanego Celestrona CG5 GT ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mój diabełek będzie szeptał CG5 GT - wszystkie fotki które zrobiłem - to jego owoc ciężkiej pracy (http://tadeoho.cba.pl)

na mojej www masz też opisany cały pakiet NExRemote (włącznie z budową kabelka do sterowania montażem)

 

na pewno jak w każdym montażu - Celestrona czy SW

musisz zmienić smar i złożyć "porządnie " do kupy - wtedy będzie dużo lepiej

 

jeśli już zdecydujesz się na zakup Celestrona - musisz zwrócić uwagę na wersję "BIOSu" dla HC i MC (HandControl i MotorUnit) - od którejś wersji można było upgradeować firmware montażu przez kabelek z komputera

 

jak będziesz potrzebował więcej danych o Celestronie wal ...

 

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może lepiej zadać sobie pytanie - skoro masz SW EQ5 - czy warto dokupować SynScana ? czy nie lepiej i taniej zmontować EQModa?? (nie znam SW - czy można do tego co masz ??)

 

używanego CG5 GT pewnie za 2000 i troszkę poniżej kupisz - a do EQModa to pewnie montaż plus parę złotych za komponenty w sklepie elektronicznym

jeśli mas za duże luzy i nie chcesz/nie możesz sam rozebrać do rosołu swojego montażu - masz pod ręką firmę/sklep która ci to zrobi - nie wiem jaki jest koszt takiej operacji

ale na pewno będziesz mógł to zrobić kilka razy zanim dobijesz do ceny używanego CG5 GT

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może lepiej zadać sobie pytanie - skoro masz SW EQ5 - czy warto dokupować SynScana ? czy nie lepiej i taniej zmontować EQModa?? (nie znam SW - czy można do tego co masz ??)

 

 

AstroPozdro

 

aby używać eqmoda, to niestety trzeba dokupić synscan upgrade. ze zwykłymi silnikami to można jedynie dorobić port autoguide w pilocie..

 

ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem eq5 sysnsan. wydaje mi się, że ten montaż (i pewnie cg5) są mocno niedocenionymi montażami. w dobrych rękach będą miały bardzo dobre prowadzenie. cg5 ma tą przewagę, że os deklinacji ma łożyska kulkowe. w eq5 tego nie ma i daje to pewne problemy z autoguide w tej osi (ale do obejścia). eq5 skywatchera ma chyba jednak więcej suportu programowego w porównaniu do celestrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cg5 ma tą przewagę, że os deklinacji ma łożyska kulkowe. w eq5 tego nie ma i daje to pewne problemy z autoguide w tej osi (ale do obejścia).

Adam, czy aby na pewno oś DEC w cg5 ma łożyska?

http://www.astronomyboy.com/cg5/dec3.shtml

Wydaje mi się że tylko w RA :

http://www.astronomyboy.com/cg5/ra_new.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja posiadam wersję z silnikami 48 krokowymi gdzie pomiędzy silnikiem a ślimakiem jest przekładnia/reduktor obrotów który składa się z kupy trybików i ta właśnie przekładnia jest największą bolączką w tym montażu która dyskryminuje ten montaż w astrofoto, Oczywiście montaż rozkręcałem zmieniłem smar i założyłem podkładki teflonowe zamiast nylonowych. Przerobić go na EQmoda raczej się nie da, do tego potrzebny byłby synscan chyba że można było by zmienić silniki na 200 krokowe i zbudować sterownik silników który był by kompatybilny z eqdirem/eqmodem ale nie wiem czy tak można nigdzie nie znalazłem a może ktoś gdzieś czytał że tak można to proszę o linki. Panowie które silniki są lepsze w montażach krokowe czy DC Servo z enkoderami ?? Czy tego celestrona można podłączyć bezpośrednio do komputera bez tego pilota tak ja w EQmodzie czy tylko za pośrednictwem pilota ?? i czy ten pakiet programów NEXREMOTE jest obecnie płatny czy freewer ?? Jak jest ze współgraniem astrosoftu z celestronem bezproblemowe czy są jakieś schody ja osobiście chciałbym guidować webcamem

Edytowane przez diabel4you
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę Ci tak. Mam w tej chwili EQ5 Synscan i są to ostatnie jego chwile u mnie. I tak jak Ty pytałem kiedyś czy to w ogóle się nada do astrofoto.Kiedyś jak miałem trochę zasobniejszy portfel posiadałem HEQ5,a potem na krótko EM200. I w tej chwili jedzie już do mnie nowy montaż,bo niestety praca na montażu klasy EQ5 mija się z celem. Można oczywiście powiesić tubę 8 calową i rozkoszować się wizualem,lub powiesić 80ED i trzaskać nizłe fotki,ale niestety nigdy nie będzie to montaż docelowy.A jeżeli chcesz pobawić się astrofoto,to na początek może jest to niezłe,tanie rozwiązanie. Tylko,że astrofotografia to hardcore i wcześniej czy później zmienisz go. Więc wg. mnie,lepiej sprzedać go,uzbroić się w cierpliwość,dozbierać kasę do HQE5 i cieszyć się bezstresowym foceniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie mam sw 150/750 ale myślałem też nad Edkiem TS-a 80/560 + canon 350D chyba dały by radę

Dało by radę,ale czy te nerwy są potrzebne? Ja mam teraz powieszone ED80+ Canon 30D lub QHY6 z kołem filtrowym+SW80 z QHY5 jako guider. Ciągnę nawet klatki po 600sek. I tak imój EQ5 idzie do odstawiki. Za dużo ładnych nocy straciłem nad ustawianiem go,guidingiem i w ogóle. Daj spokój z astrofoto na EQ5 i bierz co najmniej HEQ5. Kiedyś przyznasz mi rację :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.