Skocz do zawartości

Problem z C6-N i DS


luki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem świeżo upieczonym posiadacze reflektorka C6-N (150/750). Wczoraj miałem pierwszy raz podziwiać przez niego niebo. Jednak mimo dość dużej światłosiły 1:5 wszystkie obiekty DS były dosyć ciemne mimo iż nawet małe gwiazdki były ładnie widoczne. "Dostrzegalną gołym okiem" M13 widziałem bardziej jako ciemną chmurę, a nie skupisko gwiazd. Czy jest to może wina zbyt małego powiększenia (dołączony Plossl 20mm daje tylko 38x). Jeśli tak, to jakie okulary radzilibyście dokupić (oczywiście myślę o PL i S-PL, na droższe mnie niestety nie stać). Z góry dzięki za radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z galaktykami i mgławicami? Czy żeby zobaczyć jakieś szczegóły potrzebne jest większe powiększenie, czy może te 70-100x wystarczy?

 

Za wielu szczegółów się nie spodziewaj, a zwłaszcza w przypadku galaktyk.

Do DS powiększenia 40-80x, do planet 120-180X.

 

Przyda Ci się coś około 5mm do planet i 10mm do DS i gromad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam zbyt duze powiekszenia...naprawde lepiej zastosowac dobry okularek i power max. 30-40x do DS niz czekac na jedna noc w roku z seeingiem pod power powyzej 100x. Z moich wlasnych (vide stopka) faworytem do DS jest rosyjski NPZ 17mm - niedrogi i swietny, daje niezle powiekszenia nawet z ZRT 457, spokojnie rozdziela np. M13. M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam zbyt duze powiekszenia...naprawde lepiej zastosowac dobry okularek i power max. 30-40x do DS niz czekac na jedna noc w roku z seeingiem pod power powyzej 100x. Z moich wlasnych (vide stopka) faworytem do DS jest rosyjski NPZ 17mm - niedrogi i swietny, daje niezle powiekszenia nawet z ZRT 457, spokojnie rozdziela np. M13. M.

O czym Ty piszesz :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraznie pisze o DS - polecam power do 30-40x i dobry okular NPZ 17mm. Co do planet najlepsze obrazy uzyskiwalem przy powerze rzedu 100x max., przy wiekszych powerach widoczne sa turbulencje (bo zwykle takie jest seeing) a obrazy sa coraz mniej ostre z mniejsza iloscia szczególow mimo zwiekszenia powera- o to mi chodzilo. W kazdym razie sam to obserwuje na moich ZRT 457 po upg. i Synta 200/1200. Czyzbys Ty mial inne wyniki z wlasnych obserwacji ? M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy powerze poniżej 100x na planetach nic nie zobaczysz, wszyscy raczej jako rozsądną granicę zalecają 120-180x nawet na średni seeing. 200x i powyżej już trzeba wyjątkowych warunków co z mojego doświadczenia wynika że w cale nie jest to taką rzadkością. Zresztą kolega posiada 150mm zwierciadła a to troszkę więcej niż ZRT.

A co do Twojej Synty to jej jeszcze całej nie rozpakowałeś http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3979 więc to raczej słaby argument, nie wydaje Ci się?

 

Zresztą siadała Ci rozdzielczość a nie seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie poczytaj wątek "Synta recenzja na żywo" i "Obserwacje w Kampinosie" tam Jesion pisze że widział przerwe enckego przez Synte przy 300x

 

a wracając do tematu to dla 150mm to planety to obowiązkowo koło 200x bo inaczej to się obraz usmaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że na mojej "Pani Dominikowej" na planetkach to 100 sobie odpuszczam bo gów.. za przeproszeniem widać i zaczynam od 150. Zawsze jest ekstra przy tym powerze, bez względu na seeing! Na 200-250-300 wskakuje sukcesywnie i w miarę czasu "chłodzenia" i wpatrywania się jest coraz lepiej. Choć dobre 300 miałem tylko raz!

 

[ Add: 08 Maj 2004 21:46 ]

tam Jesion pisze że widział przerwe enckego przez Synte przy 300x

Właśnie! Potwierdzam! Pisałem już o tym wsześniej na forum, ale jakoś przeszło bez echa. Również miałem przyjemność widzieć szparkę Enckego przez ten teleskop...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Ziomku z Poznania za wsparcie. Tak po prostu jest- nie ma sensu uzywac wiekszych powerow bo to tylko pogarsza obraz a czekanie na "jedyna noc w roku" z powerem kilkaset razy to iluzja. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek ma jeszcze wieksze lustro - az 10 cali = 254 mm w "high sophisticated" telepie i tez jakos pisze o wygodnym 100x a nie jak Ty 300x co jest w warunkach np.Poznania wrecz absurdalne. Nie radz stosowania takich powerow na ktorych nic nie widac poczatkujacym bo ich skutecznie odstraszysz w ogole od astronomii i to raz na zawsze. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wasza rozmowa idzie w złym kierunku!

Jedni lubią planetki przy 100 inni przy 200 i tyle. Ja pisze się do tej drugiej grupy ponieważ przy niżej niż 120 to obserwacje samych planet dla mnie nie mają sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<Do Hamala>Skoro piszesz o 120x a ja radze 100x to co tak ostro i nieprzyjemnie pierwszy sie rzuciles jak wychodzi prawie na to samo. Forma dyskusji tez sie liczy - poczytaj np. znakomite "Niebo za oknem" Levy'ego o powerach i seeingu, polecam.

To oczywiste ze im większe zwierciadło tym wrażliwsze na seeing- nie musisz mi akurat przypominac, chyba ze napiszesz ze to informacja dla ogólu. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.