Skocz do zawartości

Problem z C6-N i DS


luki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeszcze jedno, konretne pytanie: chciałbym porównać sobie okulary (z oferty astrokraku) plossla i szerokokątne antaresa. Oprócz różnicy w polu widzenia i odległości od źrenicy czy obraz widziany przez ten drugi czymś wyraźnie się różni? Czy jest może bardziej kontrastowy, jaśniejszy, ostrzejszy? Kosztuje wprawdzie sporo, ale chyba wart jest swojej ceny...

 

Ktoś tu wspominał o testach okularów El Capitano. Gdzie je znajdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu wspominał o testach okularów El Capitano. Gdzie je znajdę?

 

Najprościej napisać bezpośrednio do El_Capitano o wyniki testów okularów z Astrokraka i rosyjskich NPZ z Himpola-DeltaOptical i poprosić o radę, oto e-maile do El_Capitano:

eid@gdynia.mm.pl

dzol@amw.gdynia.pl

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale może ktoś z tutaj obecnych panów krótko streści mi, czy różnice w wyświetlanym obrazie przez obiektyw Plossla i szerokokątny są odekwatne do różnicy cen? Czy ktoś miał okazję porównywać? Pan Janusz ma non-stop kontakt z tym sprzętem, więc może on niech się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że z opiniami Janusza jako sprzedawcy sprzętu trzeba bardzo uważać bo dla niego to co sam oferuje to jest ZAWSZE cacy a co kto inny np. DeltaOptical/Himpol czy Oberwerk jest ZŁE choćby to był ten sam model ale od konkurencji. Sam to sprawdziłem na przykładzie moich okularów i lornetek i jaskrawo widać to także w dyskusji w tym wątku- skoro Janusz potrafi obrzydzać znakomite rosyjskie okulary NPZ Super Plossl bezsprzecznie lepsze w swojej klasie cenowej od któregokolwiek ze swoich produktów Astrokrak i w nieprzyjemny sposób "zakrzykiwać" inne osoby nie mając często racji.

(dodatkowo pisząc z rażącymi błędami ortograficznymi jak np."harakter dydaktyczny"-vide poprzednie posty Janusza. Twoja pisanina Janusz potrafi być wobec powyższego antydydaktyczna. Jak się Janusz zabierasz do jakiegokolwiek pisania to najpierw może naucz się ortografii bo to umieją już dzieci w podstawówce,i nie rób sobie wstydu na forum ogólnopolskim. Polecam lekturę w wolnych chwilach polskiej klasyki np. Sienkiewicza i Prusa których pewnie nie czytałeś- to Ci bardzo pomoże w tej materii.).

Doskonale wiem co mówię bo sam mam NPZ Super Plossl 17mm a okularów od Janusza firmy Soligor natychmiast się pozbyłem jako nie nadających się do jakichkolwiek obserwacji. To samo się tyczy lornetek- Janusz nie potrafi przyznać że lornetki Oberwerka są po prostu lepsze od tego co sam oferuje (a poza tym taki Oberwerk z łatwą kolimacją przez każdego użytkownika odbiera mu pracę jako serwisantowi sprzętu)- Oberwerki mają niezwykle łatwą kolimację "w punkt" dwoma śrubkami i są super wygodne w użytkowaniu z ich walorami użytkowymi, vide np:

http://www.cloudynights.com/breviews/oberwerk20x80.htm

http://www.bigbinoculars.com/2080lw.htm

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

- na zlocie w Bieszczadach wiele osób było zachwyconych moim lekkim Oberwerkiem 20x80 LW WA, lekkością i łatwością obserwacji "z ręki". To naprawdę super fajny binokular do astro dla początkującego. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już 25 razy ktos tu wspomniał o NPZ S-PL 17mm. Tak trzymać :|

 

NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm

NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm

NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm

NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm

NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm NPZ S-PL 17mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hamal no wiesz co :?: to przypomina skandowanie w pochodzie pierwszomajowym z przed lat to były czasy :roll: , "Malinowwki trzyma w ręku szturmówkę i loda, podchodzi komisarz i krzyczy: Malinowski rzućcie to gówno, Malinowski myśli, myśli intensywnie i po chwili wurzuca szturmówkę jedząc dalej ze smakiem loda" :lol::lol::lol: :roll:

 

Drogi Marcinie widzę ze dyskusja merytoryczna z Tobą traci sens skoro publicznie wytykasz mi błędy i wyciagasz zaleciałości z przeszłości jak choćby te wielkie powery, wstydź sie, gentelmeni robią to (info o błędach) na priva.

Sam dostaję wiele info na priva i innym wysyłam info o ich ortolach ale to się robi dyskretnie i świadczy to o kulturze informującego i szacunku dla informowanego, szkoda że o tym nie wiesz ale to jest niepisane prawo forum i moższ o tym niewiedzieć :roll:

Skoro brakuje Ci argumentów to ich inteligentnie poszukaj a nie sięgaj po błoto bo sam się przy okazji nieźle ochlapiesz.

Zrozum nmnie dobrze Marcinie, jesteś fanem Oberwerka i NPZ, zgoda, to wolny kraj i wolne forum ale używaj rzeczowych argumentów a nie onomatopei i sloganów do ich wysławiania ponad wszystko bo tylko ośmieszysz te wyroby i Siebie przy okazji :roll:

Jako że w swoim 38 letnim dotąd życiu miałem już przyjemność patrzyć prze przeróżnej klasy i rozmiaru lornety w sporej ilości marek i typów nie wyłączając Zeissów, Fujinonów czy Canonów ze stabilizacją obrazu mam naprawdę dość pełny obraz przekroju ich jakości i nie chcę Cię martwić ale Oberwerki plasuja się gdzieś na końcu tej firmowej listy sortując względem jakości obrazu, komfortu obsługi i trwałości wyrobu.

O wiele lepiej wypadają w kategorii econo ale to już są silne kompromisy cenowo jakościowe i nie wszystkie misie na to pójdą niestety, za dużo plastiku nie zrobi z nich bohatera, musisz mieć tego pełną świadomość 8)

Z czasem Sam dojrzejesz do zakupu czegoś z wyższej półki i na Oberwerka czy Tento nawet wtedy nie spojrzysz ale to kwestia wieku i idącego z nim doświadczenia a to samo przyjdzie z czasem i nie da się tego przyspieszyć, przez to trzeba po prostu przejść jak przez ospę czy różyczkę czyli choroby wieku młodzieńczego :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Marcinie widzę ze dyskusja merytoryczna z Tobą traci sens skoro publicznie wytykasz mi błędy i wyciagasz zaleciałości z przeszłości jak choćby te wielkie powery, wstydź sie, gentelmeni robią to (info o błędach) na priva.

Z czasem Sam dojrzejesz do zakupu czegoś z wyższej półki i na Oberwerka czy Tento nawet wtedy nie spojrzysz ale to kwestia wieku i idącego z nim doświadczenia a to samo przyjdzie z czasem i nie da się tego przyspieszyć, przez to trzeba po prostu przejść jak przez ospę czy różyczkę czyli choroby wieku młodzieńczego :salu:

Januszu niestety to Ty pierwszy zacząłeś niemerytorycznie i to w nieprzyjemny napastliwy sposób co mieli okazję odczuć na sobie już chyba wszyscy uczestnicy forum (vide posty), tak że własne uwagi o gentelmanach weź przede wszystkim do siebie samego.

Przy mojej wadzie wzroku tylko Oberwerk zapewnia mi dostosowanie się kolimacji lornetki do moich oczu do zbieżności "w punkt"-pojedynczą gwiazdkę co osobiście wykonałem- dla mnie to przesądza sprawę raz na zawsze co należy wybrać i dlatego też nie bałem się specjalnego sprowadzania Oberwerka z USA. Wątpię czy kiedykolwiek zaryzykuję inny sprzęt. Nie na miejscu Januszu jest pisanie "to trzeba po prostu przejść jak przez ospę czy różyczkę czyli choroby wieku młodzieńczego"- skoro wybrałem Oberwerka z powodu także mojej wrodzonej wady wzroku, której niestety nigdy nie wyleczę i dlatego Zeissy i Fujinony bez kolimacji użytkownika nigdy mi pewnie nie będą pasować, a Twoje uwagi Januszu są przykre i nie na miejscu...

O Oberwerkach może dyskutujmy w innym wątku:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3997

umieściłem tam krótką recenzję mojej lornetki Oberwerk 8x56.

Januszu powinieneś przecież pamiętać jak na niedawnym zlocie w Bieszczadach wiele osób było zachwyconych moim lekkim Oberwerkiem 20x80 LW WA, jakością i ostrością obrazu z szerokim polem, lekkością i łatwością obserwacji "z ręki". Tylko Ty masz zawsze jakieś "ale" a sam takiej fajnej lornetki Oberwerk nie oferujesz.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się w 100% zgadzam z Januszem  :)

To życzę żeby Ci też przygadał w swoim obraźliwym stylu (często z bykami ort.) i to nie majac często racji a zachwalając produkty które sam oferuje - zobaczymy czy nadal tak 100% będziesz się zgadzał. Jeszcze Ci ostro nie przygadał że JEGO ZDANIEM Twoja Galaxia 114/900 to ostatnie barachło a Ty jesteś "naiwny jak niemowlę" że ten szmelc kupiłeś i "robisz innym wodę z mózgu" że o tym piszesz choćby w stopce- bo przecież wyłącznie dobry sprzęt ma Janusz we własnej ofercie ?

Nota bene, nie pamiętam Cię jako osoby z Poznania na zlocie - chyba nigdy nawet nie widziałeś fajnego Oberwerka albo reflektora Synta ? Marcin

 

PS. Oczywiście to wszystko nie zmienia faktu, że Janusza bardzo cenię za ogromną wiedzę i umiejętności jako jednego z najlepszych fachowców od sprzętu optycznego i astronomii w kraju i to mocno podkreślam jako fakt. Chodzi mi raczej o formę w jakiej się wyraża w szczególności gdy czasem przecież też nie ma racji, o stosunek do czegoś innego niż sam oferuje- zawsze dla Janusza jest "z definicji" złe albo o ostre wypowiedzi w przypadku widocznych niejednoznaczności- nie wszystko jest przeciez czarno-białe. Tym Janusz może niestety każdego zrazić mimo swoich umiejetności i dobrych chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze

Niestety nie byłem jeszcze na żadnym zlocie ale z syntą 200/1200 miałem doczyniaenia i moim zdaniem jest sens użycia w niej powiększenia do 300x razy (nawet przy przeciętnym seeingu)

po drugie

Miałem styczność z okularami soligora plossl i z SP z delta optical i nie widziałem żadnej różnicy (okulary soligor z fotocentrum,niestety je sprzedałem ponieważ komputer mi się spalił).

Po trzecie

Pan Janusz jest bardzo miłą osobą , która wielokrotnie mi doradzała i zawsze byłem z jego rad zadowolony.

Może jestem mało doświadczonym astroamatorem ale chyba umiem określić czy obraz dawał lepsze czy gorsze lub takie same obrazy.

 

[ Add: Sro Maj 12, 2004 18:53 ]

Nie chciałbym Panie Marcinie aby początek naszej znajomości zaczoł się od konfliktu tym bardziej że jest Pan z Poznania. :Beer::Beer::D:Cheers: :vikin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Forum nie liczą się stopnie naukowe i wiek i nie ma potrzeby abyśmy Ziomku z Poznania (nota bene znasz Mirka Krasnowskiego z astroforum też z Poznania?) mówili sobie per Pan OK?

1. Co do powiększeń, oczywiście że można Syntę 200/1200 raz na rok przy idealnym seeingu eksperymentalnie puscić na 300x do planet ale na co dzień stosuje się wygodnie do 100x (max 120x-max_absolutny180x) do planet a około 40x do DS (max. 60-80x do małych DS jak np. M57 w Lutni etc.) bo inaczej widzimy mniej, nieostro i przy małym polu a nie więcej i lepiej. Z powodu strat ostrości należy też wystrzegać się Barlowów z wyjątkiem gdy już koniecznie chcemy raz na rok pociągnąć na planecie 300x i zachować sensowny LER bez przylepiania oka do soczewki ze zbyt krótką ogniskową 4mm (przy 1200mm Synty ten badziew 4mm Soligora dałby power 300x ale za cenę kalectwa być może). Piszę to po jakimś już używaniu mojej nowej Synty jak i po wrażeniach obserwacyjnych ze zlotu w Bieszczadach na którym sprzętu było co niemiara.

2. A przynajmniej kolosalną różnicę w polu AFOV Soligora Plossl np.15mm: 42stopnie i NPZ Super Plossl 17mm: 50 stopni chyba zauważyłeś bo "zwala z nóg" w DS przy podobnej kategorii cenowej tych okularów ? I ułomne LER=2mm Soligora 4mm uniemożliwiajace jakiekolwiek obserwacje z przylepionym okiem do soczewki? Jak możesz pisać "nie widziałem żadnej różnicy" chyba że masz okropną zaćmę czy jaskrę ?

 

Także nie chciałbym zaczynać znajomości z AstroBratem Poznaniakiem od "nieporozumienia", ale to Ty sam pierwszy napisałeś post "nie za mną" ! Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do okularów to chodziło mi o ostrość a nie o pole które jest chyba jednak trochę większe w tych z delta optical

 

[ Add: Sro Maj 12, 2004 20:41 ]

Mirka i Małka osobiście nie znam ale jeśli chodzi o forum to czasami zwracam się do nich z problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Drogi Marcinie widzę ze nic nadal nie rozumiesz i szkoda bo w twojej wypowiedzi nie ma ani jednego merytorycznego zdania a tylko same żale, utyskiwania i odwołania się do uczuć forumowiczów czy granie na ich nastrojach wobec mojej osoby dalej grasz nie fer :roll: , masz niezłe zadatki na kaznodzieję lub polityka :salu: .

Dobrze że sam napisałeeś o swojej wadzie wzroku zbieżnego bo mnie nie wypadało podawać tego publicznie (mam swoje zasady Fair Play choć o tym dobrze wiedzialem po spotkaniu w Bieszczadach) a teraz wszyscy słuchacze mogą wreszcie zrozumieć dlaczego potrzebujesz lornetek z łatwą regulacją zbieżności bo nawet idealnie skolimowanym Zeissem lub Fujinonem widzisz podwójne gwiazdy i musisz go rozregulować do swojego indywidualnego widzenia, czy teraz rozumiesz że robisz ludziom krzywdę tak bezwzględnie polecając zupełnie przeciętną markę Oberwerk tylko dlatego że Ty sam możesz w niej skorygować swoją nietypową wadę wzroku i z niej korzystać :roll:

To naprawdę najbardziej egoistyczne podejście do tematu sprzętu jakie na tym forum widziałem :roll:

Kończę temat bo to nie ten wątek jak słusznie zauważyłeś i lecę zaraz przeczytać Twoją minirecenzję :Beer::lol::lol::lol: ale najpierw kometka bo sie akurat rozpogodziło na zachodzie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu nie przesadzajmy z moja TYPOWĄ wadą wzroku, po prostu mam lewe oko słabsze a prawe mocniejsze i dlatego raczej patrzę prawym a lewe mniej pracuje - jestem typowym dalekowidzem z lewym okiem słabszym jak i wiele osób !. Jak dla mnie lornetka była rozkolimowana to i tak dla innych była też rozkolimowana bardziej lub mniej, dlatego też możliwość ręcznej kolimacji ZAWSZE by sie przydała w KAŻDYM modelu lornetki dla KAŻDEGO UZYTKOWNIKA także w drogim Zeissie i Fujinonie! Dlatego tak popieram Oberwerka - niedrogi a w tym konkretnie przebija Fujinona !

Marcin

 

PS. Właśnie dostałem odpowiedź od Billa Burgessa z Burgess Optical oraz z Apogee iz w swoich nowych lornetkach wprowadzili możliwość ręcznej kolimacji jak w Oberwerkach !

Oczywiście z Tobą Januszu :Beer:

z przyjemnością - nie ma problemu, spieramy się tylko o sprawy nt. optyki, a o to przecież chodzi na forum i po to ono przecież jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moment, moment, panowie! Zajęliście się sporami i sprzeczkami a co z moim pytaniem? Konkretnie chodzi mi o to czy różnica cenowa między Plosslem a szerokątnym jest adekwatna do jakości obrazu przez nie wyświetlanego. Wygoda jest na drugim planie - ważne, aby widoki były kontastowe i ostre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

O.K Luki już służę poradą:

Plossl to Plossl i oba niosą bardzo podobny kontrast i jakość obrazu na osi a na brzegu ta jakość trochę siada bo Plossle są dobrze skorygowane do około 50* i dawanie wiekszego pola na wyrost tylko uwidacznia ich pozaosiowe aberacje wyższych rzędów 8)

Okulary szerokokątne to osobny temat i cała wielka rodzinka, proszą najpierw zapoznaj się z tekstem z naszego poradnika o okularach pod:http://www.astrokrak.pl/typyokul.htmla potem zapytasz o to czego ewentualnie nie zrozumiałeśłeś po jego przeczytaniu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.