Skocz do zawartości

Średnica krateru a wielkosć meteorytu.


paszka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. jak w temacie,jak duży mugł być meteoryt jeśli zrobił dziurę w ziemi [teren piaszczysty] o średnicy ok.5m i głębokości2- 2.5m ,krater jest co prawda zasypany ale tak twierdza naoczni świadkowie. z góry dziękuję za pomoc.pozdrawiam

Edytowane przez paszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem eksperyment z centymetrową (najwyżej) kulą wstrzeloną w piasek z prędkością 10km/sek (film popularnonaukowy o impakcie 65 mln lat temu). Ponadto kiedyś szacowałem to z innych powodów. Zasada generalna jest, że w piasku krater jest zaskakująco duży w stosunku do średnicy "meteorytu". Na przykład 30 do 100 razy. To sobie policz (czyli podziel).

 

Być może, ze wzgledu na stosunek powierzchni do objętości, małe meteoroidy "szybciej" wytracają prędkość w atmosferze.

Dlatego może jeszcze obniż to do np 15x.

 

Tak czy siak.

Wielki to on nie był - najwyżej jak piłka, a prędzej jak piłeczka (do tenisa lub ping-ponga).

 

Pozdrawiam

p.s.

To chyba warto (jak Koleżanka lub kolega przeczyta; miejmy nadzieję) za kilka dni przenieść do innego działu.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak się zdarzyło (w 2007 roku) .

 

http://pl.wikipedia....u_w_Peru_w_2007

 

Natomiast należy wziąć pod uwagę, że forumowiczka pytała o piasek.

 

Moim zdaniem piasek jest substancją mniej spoistą, niż ta ziemia w Peru, dlatego można chyba przyjąć, że meteoryt mógł być mniejszy niż domniemywany w Peru. Ale kopii w tej sprawie nie kruszę ;)

 

Pozdrawiam

peruu.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiki wyjaśnia tam, że może to był większy meteroid i jego sukcesywny rozpad tłumaczy całe zdarzenie (czyli nie analizujemy "prostej" sytuacji!).

Co do świadków, na których powołuje się Paszka, wynika, że jacyś są. Może to było kilkadziesiąt lat temu?

 

Ja nie wiem (ale może Ty, lub ktoś wie) jaki obecnie jest w Polsce monitoring akustyczny całego kraju i monitoring optyczny nieba - nawet gdy są niskie chmury?

 

Ponadto zastanawiam się czy ma miejsce permanentne fotografowanie całej Polski z kosmosu, wyłapujące (na fotografiach) wszystkie takie duże upadki w Polsce (gdyby zaszły)?

 

Najbardziej bym chciał, żeby kiedyś spadła jakaś zabłąkana milion lat wcześniej sonda kosmiczna lub statek kosmiczny obcych (taki ze ściankami z lepszej "zbroi" ;)).

Ciekawe czy wojsko w takich przypadkach (dużych upadków) interesuje się sprawą?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe.

Czy istnieje jakaś standardowa procedura oceny przez stacje sejsmologiczne zdarzeń pod kątem stwierdzania małego impaktu i zawiadamiana poszukiwaczy meteorytów, że mają się udać tam i tam? Pewnie nie. To byłby (wtedy) wyjątkowy precedens i wszystko zależało od dobrej woli sejsmologów - komu powiedzą najpierw, że coś upadło w puszczy Białowieskiej czy Borach Tucholskich. Naukowcom, pasjonatom czy ... odpowiedniemu ministrowi ;)

 

Ponadto nie wiem czy czułość jest dostateczna na wyłapanie bardzo szybkiego upadku czegoś wielkości radia lub telewizora (kineskopowego ;))

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wątpię. I nie chodzi o czułość, a o identyfikację takiego słabego zjawiska spośród setek czy tysięcy innych dających pewnie identyczny efekt sejsmiczny -od wyburzanych budynków, po roboty strzałowe w kamieniołomach czy kopalniach. Mowa o zjawiskach powierzchniowych. Pewnie dałoby się jeszcze odróżnić od naturalnych wstrząsów sejsmicznych, bo te zachodza na sporej głębokości i może są jakieś charakterystyczne cechy rozchodzenia się fal sejsmicznych z takich źródeł -ale gdybam tylko, bo nie jestem geologiem.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.