Skocz do zawartości

pollux 150/1400


geoskan

Rekomendowane odpowiedzi

Obawiam się, że może być przy ciemny na mgławice - poza tymi jaśniejszymi.

Barlowa to możesz zastosować do planet tylko i wyłącznie, chociaż dwukrotnie zmniejszy on światłosiłę z f/9.3 na f/18.6 więc do DSów się nie nada zupełnie. Druga kwestia to kwestia jego wykonania i jak "wpłynie" na obraz.

 

Proponuję na razie zostać przy okularach jakie masz i zobaczyć co przez nie widać, nauczyć się obserwować nimi i dopiero dobrać coś co może sie przydać (np jakąś 10-12mm).

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sposob wymienic wszystkich obiektow ktore mozna zobaczyc tym teleskopem. na poczatek zajmij sie Ukladem Slonecznym. coraz lepiej jest obecnie widoczny Ksiezyc, na poludniowym-zachodzie. na wschodzie juz od wieczora widoczny jest Jowisz, ale musisz troche poczekac az wzniesie sie troche wyzej, to nie bedzie tak bardzo przeszkadzala atmosfera. okolo szostej nad ranem jest Saturn i jego piekne pierscienie. to na poczatek, a potem wraz ze zdobywaniem doswiadczenia moze jakies jasniejsze obiekty Deep Space.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to wada czy zaleta ale trojramienny pajak to szesc spajkow na jasnych obiektach.

Kwestia estetyki czy chcemy mieć gwiazdkę cztero- czy sześcioramienną. ;)

Pewnie te tych sześć szpilek będzie mniej jasnych przy tej samej ilości światła.

Mnie niepokoi raczej szerokość ramion tego pająka.

Tak więc najlepiej, żeby pająka nie było, lub "nieskończenie wiele nieskończenie cienkich ramion"* ;))

 

Na serio:

co można zobaczyć przez Twój telepek to już zależy pod jakim niebem żyjesz: myślę o zanieczyszczeniu światłem i warunkach meteo które tam wystepują.

Na pewną orientację może pozwolić Ci Stellarium:

http://www.stellarium.org/pl/

w którym możesz sobie ustawić min. w widoku nieba [F4] zanieczyszczenie światłem, oraz parametry używanego przez Ciebie teleskopu (zakładka Okular)

No i nie zapomnii o czasie i swoim położeniu geograficznym :D

A pooza tym: ćwiczyć ćwiczyć, i jeszcze raz ćwiczyć o ile pogoda pozwoli.

 

Zmylił mnie ten "barlow dodany" - oczywiście racja, ma już w wyciągu więc wkładanie kolejnego to zupełna pomyłka.

P.

Pewnie chcieli w ten sposób skrócić długość instrumentu, zwiększając jego mobilność, zachowując przy tym światłosiłę na poziome 1:10, pozwalająca już na zastosowanie lustra sferycznego. :|

 

P.S:

O, a tutaj chyba mamy inną inkarnację tego modelu:

http://astromarket.p...1400-eq3-1.html

 

_________________________________________________________________________

*) Coś a la "śmigło o nieskończonej liczbie łopat", wybaczcie mi skrzywienie zawodowe. :P

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy już doradzili, ja bym tylko dodał jedną uwagę: nie nastawiaj się na jakieś super widoki z okularem 6mm w tym teleskopie. Da on tutaj powiekszenie 233x co już jest dużo (w tym przypadku). Oprócz nie najlepszej optyki tego teleskopu najważniejszym ograniczeniem będzie zjawisko seeing-u (poczytaj, co to takiego). Do tego bedziesz pewnie walczył z małym wysunięciem źrenicy wyjściowej, polem widzenia, drganiami. Dlatego na Twoim miejscu dokupiłbym okular 9-10mm, może być jakiś używany,żeby tanio było.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Obserwacje czegokolwiek zaczynaj oczywiście z małym powiększeniem, czyli z tą 25-tką. Skolimuj/wyjustuj szukacz teleskopu z osią optyczną głównej tuby (w dzień na jakimś obiekcie odległym o 1-2km najlepiej). Do tego program planetaryjny (Stellarium, HNSKY, Cartes du Ciel lub inny) z mapą nieba i jazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.