Skocz do zawartości

pomoc z rozpoznaniem sprzętu


marjolkaaa

Rekomendowane odpowiedzi

dzieki! wiedzialam ze na internautow mozna liczyc! Jest tylko jeszcze jeden problem. byc moze moja w tym wina. w dzien widac przez niego jedynie swiatło (przy nieudolnym "kreceniu" przy nim obraz do gory nogami) a w nocy ciemnosc.. moja wina czy kupilam popsuty sprzet? i wogole co ja moge prez niego zobaczyc, w sensie czy zrobilam dobry zakup za 100 zl? ?:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop daje odwrócony obraz i na pewno twój wymaga wyregulowania.

Żeby marjolkaaa nie pomyślała, że to odwrócenie da się wyregulować ;)

 

Marjolkaaa a masz do tego jakieś okulary? Bo w wyciąg (zaznaczyłem) masz obecnie włożoną soczewkę barlowa (zaznaczyłem :)) która jest niewystarczająca żeby coś zobaczyć (ona tylko daje większe przybliżenie) - chyba, że tam już jest okular, ale nie jestem w stanie rozpoznać. Potrzebny jest okular (element optyczny który ma w sobie soczewki), który trzeba włożyć w barlowa (zaznaczyłem :)) albo zamiast niej (zaznaczyłem :D). Soczewkę barlowa wyciąga się luzując dwie (lub trzy) śrubki (zaznaczyłem ;)).

 

Wyceluj za dnia teleskop w jakiś oddalony budynek i spróbuj ustawić ostrość pokrętłem regulacji ostrości - jak będzie coś widać, to w nocy wyceluj w księżyc. Pozostaje pytanie gdzie mieszkasz, czy to duże miasto i zaświetlone niebo, czy mniejsze, czy mieszkasz na obrzeżu i masz dobre warunki do obserwacji (mało latarni wokół).

DSC_0054.jpg

Edytowane przez dziki
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poczatek soczewka Barlowa nie bedzie potrzebna. nalezy ja wyjac z wyciagu okularowego i w to miejsce wlozyc okular o ogniskowej okolo 20mm zeby uzyskac male powiekszenie obrazu. nastepnie nalezy sciagnac dekiel zakrywajacy przednia czesc tuby. nastepnie za pomoca tej malej lunetki celujemy teleskop na odlegly obiekt i blokujemy sruby przy statywie. a teraz patrzymy przez okular w glownym teleskopie i regulujemy ostrosc pokretlem regulacji. /jak widac na zdjeciu/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze ważna uwaga - z tuby zdejmuj całą zaślepkę /dekiel/ (blokującą wylot z tuby) a nie tylko jej mniejszą część (taka "zatyczka")... :-)

 

Pozostaje pytanie gdzie mieszkasz, czy to duże miasto i zaświetlone niebo, czy mniejsze, czy mieszkasz na obrzeżu i masz dobre warunki do obserwacji (mało latarni wokół).

To, w tym wypadku, wtórne pytanie. Taką średnicą lustra praktycznie nie ma szans na ciemniejsze obiekty, a te jasne (np. M31 itp Księżyc i Planety) zobaczy również z miasta... no chyba, że mieszka w centrum warszawy :-)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, w tym wypadku, wtórne pytanie.

Dlatego zadałem je na końcu :) - skoro padło pytanie "co zobaczę", to łatwiej będzie odpowiedzieć wiedząc, jakie niebo jest do dyspozycji. A jeśli niebo jest zaświetlone, to początkujący astroamator będzie miał spory kłopot ze znalezieniem czegokolwiek... oprócz Księżyca ;)

 

Poza tym dorzuciłbym do tej listy kilka obiektów, co najmniej M42, M13 , M44, chichoty i parę innych gromad - intuicja podpowiada mi, że ta średnica lustra powinna dać zasięg podobny do podstawowych lornetek, a lornetkowcy przecież na małą ilość obiektów do oglądania nie narzekają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie! mowiac serio nie spodziewałam się że ktokolwiek odpisze a to był ostatni krok przed wyrzuceniem go. mieszkam w malutkim miescie wiec niebo to nie problem, problem to fakt ze studiuje za granicą i nie moge sprawdzic czy byly z nim jakieś okulary. zapytam brata i dam znac! jesli nie bylo to czy ma to znaczenie jaki to model teleskopu itp zeby dokupic? dzieki Dziki za obrazek w paincie! jestem totalniym laikiem wiec bardzo sie przydało !!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum jest dużo życzliwych ludzi więc w razie pytań - pisz :-)

 

Daj znać czy masz jakieś okulary (oprócz widocznej na zdjęciach soczewki barlowa). Na okularach najprawdopodobniej będzie napisana ich ogniskowa (np 10mm czy 25mm).

 

Nie obraź się, nie inwestował bym w ten teleskop- no chyba że bardzo chcesz :)

Ale może ma jakieś okulary i da się looknąć na Księżyc na przykład.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Dziki za obrazek w paincie! jestem totalniym laikiem wiec bardzo sie przydało !!! :D

Proszę bardzo :)

 

To jeszcze trochę pomaluję. Skoro masz okulary 10 i 25mm, to jakiej by one jakości nie były (obawiam się, że szału nie będzie ;)), to wystarczą do "liźnięcia" tematu :)

 

Na początku prób trzeba zgrać oś optyczną lunetki (szukacza) z osią optyczną teleskopu. A to po to, że szukając obiektu najpierw zgrubnie kierujesz teleskop w docelowe miejsce nieba używając lunetki celowniczej (ma małe powiększenie, więc większy obszar nieba w niej widać), a dopiero potem patrzysz przez okular. Proponuję żebyś pierwszy raz zrobiła to za dnia:

- wyjmij barlowa, włóż okular 25mm

- patrząc przez okular ustaw teleskop na jakiś charakterystyczny punkt (róg budynku, latarnia, maszt, drzewo, etc)

- patrząc przez szukacz ustaw go tak, żebyś widziała ten sam obiekt co w okularze (nasmarowałem jak to się robi :))

- na wszelki wypadek napiszę: w żadnym wypadku nie patrz ani nie kieruj teleskopu na Słońce (bez odpowiedniego filtru słonecznego) - będzie to ostatnia rzecz, jaką zobaczysz

 

Normalnie tą procedurę robi się tuż przed obserwacjami, w nocy, wykorzystując jakiś charakterystyczny układ gwiazd/planetę/od biedy księżyc, ale dla początkującego łatwiej będzie za dnia.

 

Jeśli chodzi o obiekty głębokiego nieba, to szkice obserwacyjne dadzą Ci przybliżone (!) pojęcie o tym co zobaczysz:

- http://astropolis.pl...e-obserwacyjne/

na przykład:

- http://astropolis.pl...9021-moje-ds-y/

- http://astropolis.pl...ier-7-w-szkicu/

- http://astropolis.pl...39027-ngc-6910/

Trzeba pamiętać, że masz podstawowy teleskop - pokaże on jedynie część tego co naszkicowali koledzy.

Na początek proponuję zapolować na Księżyc i Jowisza, może też NGC 884/869, a jak masz widocznego Oriona to M42. Z niebem można zapoznać się za pomocą fajnego programiku do pobrania z www.stellarium.org.

DSC_0054_CD.jpg

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Market

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Polecana zawartość

    • Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy
      Jak już niektórzy z was zapewne zauważyli, testuję nową usługę na Astropolis - Market. Jej celem jest próba zorganizowania (zdemokratyzowania) sprzedaży na Astropolis - zarówno tej giełdowej (niekomercyjnej), jak i tej bardziej zorganizowanej - czyli w pełni komercyjnej. Coraz więcej jest na Astropolis osób i podmiotów, które albo już próbują sprzedawać w partyzancki sposób wśród wątków giełdowych, albo pytają administrację o pozwolenie na rozpoczęcie takiej działalności.
        • Kocham
        • Lubię
      • 266 odpowiedzi
    • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 60 odpowiedzi
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 53 odpowiedzi
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 73 odpowiedzi
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
       
      W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
       
      Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 21 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.