Skocz do zawartości

Odległość filtrów od matrycy detektora ?


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory używałem następującej konfiguracji:

 

80ED -> UV/IR Cut (opcjonalnie + Lumicon Deep Sky)-> FF/FR TV -> Tradycyjna Przedłużka -> Atik 383L+ OSC

 

Ostatnio wyczytałem że filtr powinien znajdować się jak najbliżej matrycy.

 

Chciałem zapytać:

 

- czy w mojej konfiguracji ma sens (poprawi jakość zdjęć) dorabiać specjalną przedłużkę która to będzie miała możliwość wkręcenia filtra/filtrów pomiędzy CCD a FF/FR ?

- czy można w ATIK 383L+ wymienić szkiełko przed migawką na filtr UV/IR ?

- jak dołożenie filtra zmieni bazową zalecana odległość FF/FR od matrycy detektora ?

 

Za wszelkie komentarze z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w miejscu instalacji filtra odnosi się tylko do przesunięcia ogniska za korektorem, bo tylko tam musisz być precyzyjny. O ile zmienia się backfocus? Łatwo policzyć. Sumujesz wszystkie grubości szkła za korektorem (także to na matrycy i w obudowie kamery) i dzielisz przez 3. O tyle przesunie Ci się ognisko. Czyli jak korektor ma backfocus 55 mm, to mając po drodzę szybę 3 mm musisz dodać do 55 mm + 1 mm = 56 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w miejscu instalacji filtra odnosi się tylko do przesunięcia ogniska za korektorem, bo tylko tam musisz być precyzyjny. O ile zmienia się backfocus? Łatwo policzyć. Sumujesz wszystkie grubości szkła za korektorem (także to na matrycy i w obudowie kamery) i dzielisz przez 3. O tyle przesunie Ci się ognisko. Czyli jak korektor ma backfocus 55 mm, to mając po drodzę szybę 3 mm musisz dodać do 55 mm + 1 mm = 56 mm.

 

No pewnie łatwo jak się wie jak - pewnie mnie coś w szkole ominęło ale czemu akurat dzieli się przez trzy ??

 

No i czy jest sens przenosić filtry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jakie bonusy mogą wynikać z faktu bliskiej odległości filtra od matrycy. Równie dobrze mógłby być pełnoaperturowy, czyli zamontowany przy wlocie do tuby. Jest natomiast jeden minus tego, że jest blisko matrycy - mocno widoczne syfy, bo lepiej zogniskowane.

 

Co do szkła, po prostu szkło przesuwa ognisko o 1/3 swojej grubości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jakie bonusy mogą wynikać z faktu bliskiej odległości filtra od matrycy.

...

No może tylko jeden - jak się ma małe filtry i chciałoby się zmniejszyć winietowanie przez ich oprawy,

akurat w kamerach z matrycą 8300 jest z tym problem, że filtry w oprawce 1,25" są do niej przyciasne,

stąd zresztą ten nowy standard 36mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.