Skocz do zawartości

Kalkulator parametrów teleskopu na Androida


astrotripper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Chciałbym Wam przedstawić aplikację, którą napisałem na Androida. Telescope Calc - bo tak się zwie - jest prostym kalkulatorem, który na podstawie parametrów teleskopu i okularu wylicza takie rzeczy jak powiększenie, zasięg gwiazdowy, zdolność rozdzielcza itp.

 

Dodatkowo aplikacja oferuje funkcję obliczenia ogniskowej okularu dla minimalnego, szerokiego, optymalnego i maksymalnego powiększenia. Przy niektórych z tych obliczeń bierze pod uwagę średnicę źrenicy, którą można podać w ustawieniach.

 

Można też zapisywać swoje konfiguracje sprzętowe.

 

Telescope Calc jest dostępny na Google Play

 

Można też przetestować apkę przez przeglądarkę www, za pomocą serwisu AppSurfer (polecam tryb tabletowy)

 

Opinie i sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1)Dodałbym jeszcze obliczone przez program powiększenia: minimalne, rozdzielcze, maksymalne.

 

2) Przydałoby się też wprowadzić jaki zasięg gwiazdowy mamy w naszej miejscówce i skorelować to z zasięgiem obliczonym przez program. .

 

3) Dodałbym jeszcze pytanie o wiek. Powiększenie minimalne jest obliczane na podst. źrenicy oka - a ta jest różna w różnym wieku.

 

4) Dodałbym zasięg gwiazdowy otrzymany z wprowadzonym okularem.

 

 

Jak obliczasz jasność powierzchniową?

Co oznacza kolor czerwony przy powiększeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Dodałbym jeszcze obliczone przez program powiększenia: minimalne, rozdzielcze, maksymalne.

 

Na początku też miałem taki zamysł, żeby to jakoś bezpośrednio umieścić na ekranie. Ale koniec końców stwierdziłem, że za bardzo to będzie zaśmiecać interfejs i zdecydowałem się rozwiązanie z popupem, które teraz jest. W sumie to taki kompromis, bo ten popup też niespecjalnie mi leży, ale też nic lepszego mi jeszcze do głowy nie przyszło.

 

2) Przydałoby się też wprowadzić jaki zasięg gwiazdowy mamy w naszej miejscówce i skorelować to z zasięgiem obliczonym przez program. .

 

Obawiam się, że nie rozumiem. Co masz na myśli pisząc o skorelowaniu. I co z tego wynika dla użytkownika?

 

3) Dodałbym jeszcze pytanie o wiek. Powiększenie minimalne jest obliczane na podst. źrenicy oka - a ta jest różna w różnym wieku.

 

Średnicę źrenicy swojego oka można zmienić w ustawieniach aplikacji.

 

4) Dodałbym zasięg gwiazdowy otrzymany z wprowadzonym okularem.

 

Dobry pomysł. Będę musiał dokopać się do wzoru jak to policzyć :) Myślałem też, żeby dodać czas tranzytu przez pole widzenia.

 

Jak obliczasz jasność powierzchniową?

 

Wzór (pozostałe też) wziąłem z tej strony: http://www.rocketmime.com/astronomy/Telescope/SurfaceBrightness.html

Tutaj autor upraszcza te wzory dla wygody użytkowania ich "z pamięci", ale ja stosuję wersje oryginalne. Dla jaśności stosuję wzór z pierwszego wyprowadzenia w sekcji "Computing Surface Brightness from Eyepiece Focal Length", z tą różnicą, że przycinam wartość przy 100%.

 

Co oznacza kolor czerwony przy powiększeniach?

 

W ustawieniach można sobie ustawić maksymalne użyteczne powiększenie. Czerwony kolor sygnalizuje, że ta wartość została przekroczona, na tej samej zasadzie, jak na czerwono wyświetla się wartość źrenicy wyjściowej po przekroczeniu wartości maksymalnej z ustawień.

 

Dzięki za sugestie i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1) Można wypisać to w osobnym oknie "szczegóły" czy jakoś tak. W tym samym okienku istotnie trochę by zaśmiecało.

Ad 2) Chodzi mi o to, ze program oblicza Ci zasięg teleskopu np. 13 mag, ale zaznaczasz, że masz warunki na 5 mag. i tym samym zasięg telepa spada do 12 mag. No miej więcej - chodzi mi o zasadę.

Ad 3) Oczywiście można samemu sprawdzić w internecie i zmienić ręcznie, Chodziło mi to aby to program sam wypisywał, że w danym wieku ma się taką, a nie inną źrenicą i w związku z tym powiększenie min. będzie takie, a nie inne.

 

Dziwne, że przy Syncie 12" pokazuje mi, że powiększenie 223X jest za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1) Tak właśnie sobie pomyślałem, że skoro już jest okienko z wyborem przybliżenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od razu w tym oknie dodać szczegóły. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Tylko by trzeba było to jakoś ładnie zrobić, żeby to nie był zwykły tekst jak teraz.

 

 

Ad 2) Ok, chyba rozumiem. Zdaje się, że widziałem jakiś kalkulator online, który w obliczeniach brał coś takiego pod uwagę. Jest to pomysł do rozważenia przy dalszej rozbudowie apki.

 

Ad 3) Dobra, już rozumiem. To była świadoma decyzja z mojej strony, żeby nie dawać opcji ustawiania średnicy źrenicy na podstawie wieku. Statystyka statystyką, a każdy człowiek jest inny. Ja sobie zmierzyłem i mi wyszło prawie 1 mm więcej niż wynika ze statystyki. Czytałem na ten temat na różnych forach i mi wyszło, że bynajmniej nie jestem żadnym mutantem :) Dlatego nie dałem w apce tego ułatwienia i teraz użytkownik sam musi świadomie zdecydować, czy woli stracić chwilkę czasu żeby sobie zmierzyć źrenicę, czy też na zapytanie googla i zaufanie statystykom. W sumie powinienem przy pierwszym uruchomieniu umieścić jakieś info na ten temat gdzieś w widocznym miejscu, żeby użytkownik w ogóle wiedział, że jest taka opcja. No ale cóż, nie może być od razu idealnie :)

 

A co do tego limitu powiększenia, to on nie zależy od żadnych parametrów. To z założenia miał być limit "atmosferyczny". I to już leży w gestii użytkownika, żeby sobie ustawić wartość która pasuje do sprzętu, warunków i rodzaju obserwowanych obiektów. Domyślnie jest 200, bo z tego co czytałem to gdzieś w tej okolicy jest granica, po przekroczeniu której większe powiększenie nie zwiększa ilości obserwowanych szczegółów. A dla mniejszych teleskopów limit "optyczny" wyznaczany jest przez wartość maksymalnego przybliżenia. Przekroczenie tej wartości nie jest w żaden sposób sygnalizowane (a może powinno?)

 

Jeszcze raz dzięki za sugestie, dałeś mi trochę do myślenia, także przy następnej aktualizacji na pewno wrócę do tych pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro już mowa o dodawaniu jakichś funkcji, to ostatnio wyliczałem sobie parametry przy minimalnym powiększeniu, bo myślę nad zakupem jakiegoś szerokokątnego okularu, który ułatwiłby mi orientację wśród gwiazd. No i zabrakło mi funkcji, która pokazałaby mi listę dostępnych na rynku okularów o zbliżonych parametrach do tych co sobie ustawiłem. Niestety, musiałem sobie sam przeszukiwać zasoby sklepów astronomicznych :(

 

Niestety dodanie tego to już trochę grubsza sprawa, ale jak będę miał czas, to mnie korci, żeby coś takiego dodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"" Domyślnie jest 200, bo z tego co czytałem to gdzieś w tej okolicy jest granica, po przekroczeniu której większe powiększenie nie zwiększa ilości obserwowanych szczegółów.

 

No to jakieś bzdury przeczytałeś.

Ja używam ES 4,7 mm co daje 320 X powiększenia. I daje więcej szczegółów na planetach niż przy ES 6,7 czy 8,8 mm.

 

Odnośnie doboru okularów to sprawa bardzo indywidualna, Masz takie same ogniskowe różnych firm i do ciebie należy decyzja ile chcesz na przykład wydać na to pieniędzy i jakie preferujesz pole widzenia oraz konstrukcję optyczną. Program tego nie wie.

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.