Skocz do zawartości

CT8 + QHY9 + ASA 0.73x


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z zakupem QHY9 (KAF8300) i chwilową poprawą pogody, pozwoliłem sobie zrobić mały test nowego mojego zestawu, a właściwie nowej kamery z korektorem ASA 0.73x.

Wygląda na to, że zrobiło się dobre wiaderko na fotony, poniżej przedstawiam fotki zestretchowane, żeby było widać to co się załapało w tle. Pierwsza fotka to 30s L druga to 50s L w bin2, wkrótce więcej testowych fotek jak pogoda pozwoli i wimmer dośle mi złączkę ;). Nie przejmujcie się słaba ostrością - słaby seeing i słabe wychłodzenie + zła kolimacja bez korekcji krzywego OAGa... Na ten moment chciałem zobaczyć możliwości w pochłanianiu światła takiego zestawu ;).

Atutem tej matrycy jest przede wszystkim rozmiar, jest ona wielkościowo mniejsza dość sporo od QHY8L - przekątna 28mm vs 22mm - to robi różnicę, szczególnie w narożnikach, dzięki czemu będę mógł spokojnie wykorzystać korektor ASA, i przede wszystkim odetchnąć od kolimacji z QHY8L ;).

 

qhy_ASA_test.jpg

qhy_ASA_test2.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze o podstawowych parametrach. CT8 posiada ogniskową 900mm, po zastosowaniu korektora ASA 0.73x finalnie uzyskujemy 657mm, przez co stosując piksel 5.4 mikrona, dostajemy sensowną skale na poziomie 1.7"/px - żaden kłopot dla EQ6, oraz co najważniejsze f/3.3! Dziś może uda mi sie poprawić kolimację i jak pogoda dopisze postaram sie coś dalej testowo zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heheh Szymek, ja poprawiałem kolimacje dwa miesiące :) f/3 :). . Widocznie jestem niezdolny :)

Skończyło sie na wysyłce betoniarki do Włoch i to nie tych pod Warszawą...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"1,7"/px to nie problem dla EQ6" - chciałbym tak powiedzieć, bo dla mojego 3,09" to problem - mam nadzieję, że po regulacji i wymianie łożysk będzie lepiej :-)

 

A wracając do tematu - nie mogę się doczekać na Twoje fotki Szymek :-) Jak tylko chmury przejdą...

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heheh Szymek, ja poprawiałem kolimacje dwa miesiące :) f/3 :). . Widocznie jestem niezdolny :)

Skończyło sie na wysyłce betoniarki do Włoch i to nie tych pod Warszawą...

Tylko wiesz, Twoja matryca to kilka moich ;) ot taka mała roznica :) Edytowane przez Szymek_O
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również walczę z kolimacją Newtona CT10 z korektorem ASA 0.73. Największym problemem jest to, że po każdej zmianie położenia teleskopu występuje

inny błąd kolimacji. Poniżej przedstawiam dwa zdjęcia M42 zrobione w warunkach miejskich.Pierwsze to 5x200sek. bin1x1- L, drugie już jest po obróbce

w photoshopie. Kamera Atik 4000, montaż ASA DDM60. Na pierwszym zdjęciu widać w powiększeniu " przekoszone" gwiazdki po lewej stronie kadru.

Group1-LM42.jpg

Group1-LM42 -bis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie przekoszenie to chyba można pominąć :) ale to świadczy że moźe wyginać się tuba, wyciąg, mocowanie korektora itp. Mnie to bardziej wygląda na zmianę położenia matrycy kamery ( prostopadłości), ale może niedokładnie widzę cały efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, warto zacząć od najprostszych elementów czyli czy lustro główne nie przesuwa się minimalnie w oprawie...?

 

Ostatnio poprawiałem mocowanie lustra głównego w celi i niewiele to pomogło. Myślę, że rację ma Wessel i ugina się prawdopodobnie tuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi wygląda na astygmatyzm spowodowany zbytnim oddziaływaniem łapek na lustro. Te łapki nie mogą w żaden sposób dociskać samego lustra, tak samo plastikowe dociski boczne mają tylko lekko dotykać. Trzeba delikatnie poluzować podwozie i zobaczyć. Astygmatyzm tego typu łatwo dostrzec. Wystarczy trochę rozostrzyć gwiazdę i sprawdzić, czy jest okrągła. Jeżeli coś odgina jej krawędź to sprawa jest jasna. Oczywiście przed testem trzeba dobrze wychodzić sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubą może się uginać ale w okolicy wyciągu, ten moonlite swoje waży plus kamera z kołem i może to powodować delikatne odgiecie tuby razem z wyciągiem.

Bez przesady. Atiki nie są ciężkie. Prędzej uwierzę, że lekko pracuje sam crayford, bo one zawsze trochę się uginają, ale na pewno nie tyle, żeby rozwalić gwiazdy (w tym samym kierunku) na całym kadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pojechane gwiazdki na całości nie zwróciłem uwagi przyjąłem, że są z niedokładności prowadzenia :), po za tym u siebie testowałem i za mocne ściśnięcie lustra głównego od razu widać jako trójkaty z łukowatymi bokami, i co najważniejsze nawet minimalne ściśnięcie daje ten objaw. Ponadto nawet po poprawnym ustawieniu ostrości gwiazdki mają nietypowy kształt, nie są okrągłe, nie są też pojechane, są malutkimi trójkątami bądź nieregularnymi kształtami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pojechane gwiazdki na całości nie zwróciłem uwagi przyjąłem, że są z niedokładności prowadzenia :) , po za tym u siebie testowałem i za mocne ściśnięcie lustra głównego od razu widać jako trójkaty z łukowatymi bokami, i co najważniejsze nawet minimalne ściśnięcie daje ten objaw. Ponadto nawet po poprawnym ustawieniu ostrości gwiazdki mają nietypowy kształt, nie są okrągłe, nie są też pojechane, są malutkimi trójkątami bądź nieregularnymi kształtami.

 

Jak się obrabia zdjęcie przez kilkadziesiąt minut, to trudno nie zauważyć pojechanych gwiazdek w całym kadrze. Jak się dokładniej przyjrzymy -najlepiej przy

dużym powiększeniu, to w lewym dolnym rogu gwiazdki wyglądają całkiem przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.