Skocz do zawartości

POMOCY - Stackowanie raw w dss


fotolooka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Potrzebuję pomocy. Sam już wyczerpałem wszystkie możliwości i stanąłem pod murem i bez pomocy doświadczonych astrofotografów nie przeskoczę go. :icon_biggrin:

 

Problem jest taki:

 

Korzystam przy stackowaniu z programu DSS. Wrzucam wszystkie klatki (łącznie z kalibracyjnymi) w formacie raw (canon eos 7d). Już podczas stackowania już zauważam, że program w okienku gdzie wyświetlany jest postęp pracy mówi mi, że obrabia 16 bit rawa grey scale? No, ale nic. Po zakończonym procesie wyświetla się zdjęcie... Jestem w szoku, nie myślałem, że tak potrafię robić zdjęcia :laughbounce2:. Wygląda to mniej więcej tak: (zdjęcia w jpg:m51_1600_19x120s_02_01.JPG

Zdjęcie podoba mi się, mimo że jest mono. Przystępuję do zapisu. Okienko takie:01.jpg

Zaznaczając: Apply adjustments... wychodzi mi piękny tif mono. Pytanie jak z niego wydobyć kolor?

Zaznaczając: Embed adjustments...

02.jpg

wychodzi tif:m51_1600_19x120s_01.JPG kolor, ale prawie bez szczegółów i muszę wszystko wyciągać i czasami wychodzą głupoty.

 

Jak sobie z tym poradzić?

Jak wyciągnąć z ładnego mono kolor?

 

Zdradźcie proszę tę tajemnicę :respect:

 

PS Tutorial jcbo czytałem. :icon_biggrin:. Ustawienia raw w DSS wszystkie sprawdzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt wyciągasz krzywymi, poziomami w programie np Photoshop, jest sporo tutoriali do obróbki zdjęcia po stackowaniu.

W DSS końcowy zapis do dalszej obróbki powinien wyglądać jak na drugim okienku do zapisu.

Nie Apply adjustments... a prawidłowe to Embed adjustments... i Non Compression

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

 

Problem w tym, że zdjęcia z tego zaznaczenia wychodzą duż ciemniejsze i mam wrażenie, że mają mniej informacji... Ale może to tylko wrażenie. Te czarno-białe wyglądają lepiej :icon_biggrin: (więcej szczegółów) Ztych kolorowych nie potrafię wyciągnąć np. tej obwódki wokół mniejszej galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że są ciemniejsze to takie tylko wrażenie, teraz dopiero wyciągamy obiekt ze zdjęcia a nie jest to bardzo proste.

Sporo godzin trza spędzić na początku aby co nieco w obróbce opanować. Ilość obwódki uzależniona jest od jakości nieba i czasu naświetlania pojedynczej klatki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co opisałeś jest normalnym zachowaniem :)

Może ściągnij sobie na początek program IRIS:

http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm

i tam już po naciśnięciu jednego przycisku widzisz co się na zdjęciu zarejestrowało Treshold>Auto

Można też łatwo usunąć gradient Proccessing>Remove Gradient.

 

No i dużo pracy przed Tobą !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co opisałeś jest normalnym zachowaniem :)

Może ściągnij sobie na początek program IRIS:

http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm

i tam już po naciśnięciu jednego przycisku widzisz co się na zdjęciu zarejestrowało Treshold>Auto

Można też łatwo usunąć gradient Proccessing>Remove Gradient.

 

No i dużo pracy przed Tobą !

 

No może spróbuję. Jakoś zacząłem z DSS i tak zostało. :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSS to dobry program ale do stackowania - od tego tez jego nazwa - nic Cię nie uchroni od programu do obróbki zdjęć.

 

A obróbkę to z kolei robiłem w PS :icon_biggrin:

Zainstalowałem IRIS'a i teraz rozkminiam :laughbounce2:

Zobaczymy co wyjdzie. Pochwalę się na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.