Skocz do zawartości

Smartphone jako szukacz/mapa nieba


tdominiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tak, wiem, że idea znana :P Niemniej jednak postanowiłem przyczepić do mojej Synty 8" smartphone z aplikacją SKEye jako A - mapa nieba B - zgrubny elektroniczny szukacz. Rozwiązanie oczywiście jest typowo prowizoryczne, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przewiercić statyw szukacza i zamontować kątownik na poważnie. Oczywiście potrzebna jest jakaś głowica samochodowa do smartphona. I co ważne to trzymać telefon jak najdalej od metalu ponieważ zakłóca on pole elektromagnetyczne i program się gubi.

 

Na koniec mi jeszcze przyszło do głowy podłączenie przejściówki do lornetki i zamontowanie tam lekkiego kompaktu. Wbrew pozorom trzyma się dość solidnie. Pochylenie przejściówki nie wynika z ciężaru tylko nieprostych kątów. Jeśli ktoś ma sprzęt z prowadzeniem to zamiast dovetaila może i takie coś wypróbować. No brakuje tam tylko lodówki :)

post-22914-0-66128500-1363630317_thumb.jpg

post-22914-0-53463700-1363630334_thumb.jpg

post-22914-0-75618000-1363630340_thumb.jpg

Edytowane przez tdominiak
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co istotniejsze działa również przy zachmurzonym niebie.

Jak również w dzień. Jak znalazł przy aktualnej i przeszłej aurze zimowej. Po co komu pogodne noce. Kometa C/2011 L4 wygląda u mnie w SkySafari tak, że żadne zdjęcia tego nie oddadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za głupawy komentarz. No offence. Nie mogłem się powstrzymać.

Po prostu zastanawiam się czy warto tak kombinować.

Ja to wolę papierowy atlas chwycić w dłoń i okiem na niebie znaleźć a potem w szukaczu już.

Jeśli już korzystam z aplikacji mobilnej też wolę sobie w dłoń chwycić przystawić do nieba aby rozwiać wątpliwości i schować telefon do kieszeni coby WODA nie spływała po nim i MRÓZ baterii nie rozładował za wcześnie.

Ale... można i tak, można i tak....

 

Pytanie tak zupełnie serio:

czy całość sprawdza się w praktyce? czy dokładność odczytu ustawienia smartfona w przestrzeni jest wystarczająca, aby uzasadnić wieszanie go obok szukacza? Byłeś już z tym zestawem w terenie?

 

pozdr,

R

 

ps fajny nawet ten SkEye

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem w poście (pośrednio), że to ciekawostka. Natrafiłem w necie na montaże, gdzie smartphone był powieszony na miejscu szukacza na drewnianym stelażu, także moja rozwiązanie nie jest najgłupsze.

 

Dokładność takiej aplikacji zależy od telefonu i bliskości metali. Tutaj powiem Ci, że SKEye pomyli się o te np. 10* ale początkującemu wskaże mniej więcej gdzie ma szukać np. M51 czy aktualnej pozycji danej konstelacji. Ja do tej pory na oko rozpoznaje dopiero kilka z nich.

 

Mam również wydruk atlasu 7mag. Lepiej natomiast 'kuka' się szybko pomiędzy szukaczem a telefonem. Dodatkowo są aplikacje, które odpalają aparat i pokazują tor przelotu satelit - tego już na oko albo z atlasem tak super łatwo nie rozpoznasz.

 

I na koniec - oczywiście, że jest to kombinowanie początkującego :) Ciesz się, że mam jeszcze zapał do takich kombinacji :) A i być może komuś kto nie dysponuje atlasami, guidingami, systemi go-to etc. się to jednak przyda. Także w razie czego lepiej, że opcja istnieje niż miałoby jej nie być.

Edytowane przez tdominiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz i mój wcześniejszy post, myślałem, że traktujesz go w kategoriach żartu.

Jeżeli chodzi o przydatność takiej aplikacji, to ja przestałem w ogóle używać atlasu drukowanego. Tylko smartfon i wszystko się da znaleźć. Natomiast też trzymam go w ręce, ponieważ permanentnie zmieniam pole widzenia i obracam go w różne strony. Przydaje się to przy wyszukiwaniu słabych obiektów, gdy jestem w stanie uzyskać taki sam obraz gwiazd w telefonie jak w okularze, a danego obiektu mgławicowego nie widać. Tak było np. ze Ślimakiem.

Co do dokładności automatycznego wskazywania fragmentu nieba to mam kiepskie doświadczenia. Przydaje się tylko orientacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.