Skocz do zawartości

Problem z szukaczem.


Pulsar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam




Dziś po długim okresie nieużytkowania wyniosłem swoją synte na polę, pojawił się Jowisz to od razu lukam w szukacz, jedno oko widzi Jowisza w rzeczywistości drugie przyklejone do szukacza. Jest! Jowisz znalazłem, ale jakież moje było zdziwienie gdyż Jowisz w szukaczu był w samym rogu pola widzenia, a w rzeczywistości był w samym środku krzyża!, zacząłem śrubkami się bawić, nic! zdjąłem szukacz to samo! sprawdzałem na innych obiektach, dalej to samo! rozkręciłem obiektyw, nic tam nie ma, zakręciłem dalej to samo. Więc moglibyście mi pomóc? nie wiem jaka może być tego przyczyna.


Z góry dziękuję i pozdrawiam.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy szukacz jest dobrze zamocowany, gumowy oring powinien być w wyżłobieniu, tak jak i śruba dociskowa.Skieruj teleskop na latarnię, wyreguluj szukacz tymi śrubami którymi już masz. Jeżeli transportowałeś teleskop, mogła "odjechać" kolimacja ... co przy odrobinie przypadku może powodować, że nie zgrasz szukacza z obrazem w okularze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że mam oboje oczu otwartych i jedno widzi to co jest na niebie a drugie to co w szukaczu i wygląda teraz to tak http://scr.hu/0ll6/q5esk a normalnie obie kropki były w środku krzyża.

 

Hej

Zdaje się, że ustawianie szukacza za pomocą 'oboje oczu otwartch' nie jest najlepszym pomysłem. Wystarczy, że inaczej się ustawisz do teleskopu i 'metoda' bierze w łeb.

Wsadź jakiś długi okular (26 mm), ustaw teleskop poziomo i wyceluj w jakiś obiekt naziemny, nieruchomy (latarnia, światło na kominie), ostatecznie może być Polarna jak siedzisz w ciemnym lesie. Ustaw lampę dokładnie w centrum pola widzenia okularu, zablokuj Dobsona. Teraz dopiero ustaw szukacz, tak żeby lampa (ta sama) znalazła się na przecięciu nitek krzyża w szukaczu. Zmień okular na krótszy - 5 mm, ustaw ponownie w centrum pola widzenia okularu, zablokuj teleskop, ustaw w szukaczu na przecięciu krzyża (lub tuż obok, zeby nitki nie zasłaniały).

Nie może nie zadziałać. No chyba, że cała podstawa szukacza się wykręciła i celuje na Maroko, lub coś się przykleiło pomiędzy stopkę szukacza, a podstawę szukacza.

pozdr

R

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręcę go, przeczyszczę i wtedy zobaczymy, ale metoda oboje oczu otwartych zawsze była idalna! obiekt z okularem 10mm i blarowem w szukaczu centrum w teleskopie tak samo, a wczoraj nagle co innego.

 

hmmmm, a teraz pomyślmy logicznie.... spróbujmy przynajmniej

 

'metoda oboje oczu otwartych' jest zawsze idealna - wszak justujesz jedynie tor optyczny szukacza z ... Twoją głową

zadziała zawsze jeśli tylko przyłożysz oko (twarz) w miarę prostopadle do szukacza

teleskop może być nie przyczepiony do szukacza wcale lub w sbosób dowolny

 

a może masz na szukacz założoną kątówkę 45* lub 90*???? (albo na wolne oko?)

 

skup się na uzyskaniu współosiowości szukacza i tuby teleskopu ;)

 

 

'obiekt z okularem 10mm i blarowem w szukaczu centrum w teleskopie tak samo'

tego nie rozumiem

 

pozdrawiam,

Robert

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm, a teraz pomyślmy logicznie.... spróbujmy przynajmniej

 

'metoda oboje oczu otwartych' jest zawsze idealna - wszak justujesz jedynie tor optyczny szukacza z ... Twoją głową

zadziała zawsze jeśli tylko przyłożysz oko (twarz) w miarę prostopadle do szukacza

teleskop może być nie przyczepiony do szukacza wcale lub w sbosób dowolny

 

a może masz na szukacz założoną kątówkę 45* lub 90*???? (albo na wolne oko?)

 

skup się na uzyskaniu współosiowości szukacza i tuby teleskopu ;)

 

 

'obiekt z okularem 10mm i blarowem w szukaczu centrum w teleskopie tak samo'

tego nie rozumiem

 

pozdrawiam,

Robert

 

Dziękuję, dalej to samo, ale zgrałem szukacz z teleskopem i jest git, choć obiekty dalej różnią się w szukaczu i rzeczywistości :)

Nie używam żadnej kontówki, ani nic po prostu po długim okresie nie wynoszenia na pole, został wyniesiony :D i wszystko w takim samym stanie jak inne oprócz tego obrazu w szukaczu.

 

'obiekt z okularem 10mm i blarowem w szukaczu centrum w teleskopie tak samo'

tego nie rozumiem

Dziwnie napisałem :D chodziło o to że obiekt w rzeczywistości i w szukaczu był na środku krzyża, a w teleskopie jak było założony okular 10mm+balrow obiekt po wycelowaniu był na samym środku pola widzenia, tak że wszystko było idealnie. Możliwe że ktoś się przy nim bawił i coś zrobił, ale no nic muszę się przyzwyczaić :D

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sprzęt sprawdziłeś i mówisz że wydaje się być ok, to nie chcę Cię martwić ale nie zwróciłeś uwagi na jeszcze jedną rzecz, która mogła spowodować że obraz w szukaczu różni się od tego w rzeczywistości. A mianowice sprawdzałeś ostatnio czy czasem oczy nie rozjechały Ci się w przeciwne strony?:D:P (bez obrazy oczywiście:D)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pulsar

Pisz po polsku - nie ma czegoś takiego jak 'kontówka' - jest 'kątówka'.

 

W szukaczu zawsze będzie inny obraz niż gołym okiem ze względu na powiększenie obrazu.

Zrezygnuj z prób zestrojenia jednego i drugiego. W ogóle olej ten temat.

Jeśli masz zjustowany szukacz z teleskopem to pełen sukces.

Skup się na obserwacji obiektów na niebie. Napisz co obserwujesz, czy i jak potrafisz je znaleźć na niebie.

 

@DarX86

Nie śmiejemy się z kolegi. Pisałeś coś na forach jak miałeś 12 lat? heh?

 

pozdr

R

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DarX86

Nie śmiejemy się z kolegi. Pisałeś coś na forach jak miałeś 12 lat? heh?

jak miałem 12 lat to nawet komputera nie miałem, a gdzie tam fora heh

a ja się nie śmieje:) taki mały żarcik, bo i tak już chyba wszystko wyjaśniliście co się dało:)

myślę że kolega Pulsar się nie obraził:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak miałem 12 lat to nawet komputera nie miałem, a gdzie tam fora heh

a ja się nie śmieje:) taki mały żarcik, bo i tak już chyba wszystko wyjaśniliście co się dało:)

myślę że kolega Pulsar się nie obraził :)

Niee :)

 

 

@Pulsar

Pisz po polsku - nie ma czegoś takiego jak 'kontówka' - jest 'kątówka'.

 

W szukaczu zawsze będzie inny obraz niż gołym okiem ze względu na powiększenie obrazu.

Zrezygnuj z prób zestrojenia jednego i drugiego. W ogóle olej ten temat.

Jeśli masz zjustowany szukacz z teleskopem to pełen sukces.

Skup się na obserwacji obiektów na niebie. Napisz co obserwujesz, czy i jak potrafisz je znaleźć na niebie.

 

@DarX86

Nie śmiejemy się z kolegi. Pisałeś coś na forach jak miałeś 12 lat? heh?

 

pozdr

R

Właśnie!, zastanawiałem się dlaczego mi to podkreśla na czerwono, rzadko coś takiego mi się zdarza ale dziś jestem zbyt rozkojarzony :D. Obiekty które głownie obserwuję to DS'y, mam czasami problem z ich odnalezieniem, ale mam obrotową mapę, atlas i jest ok'y :P szkoda tylko że nie ma w atlasie zaznaczonych gwiazdozbiorów, bo zaznaczanie ich samemu idzie mi mozolnie :D.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz sobie wydrukować ten atlas, świetny na początek i gwiazdozbiory zaznaczone:)

http://astropolis.pl/topic/27228-atlas-nieba-dla-pocztkujcych/?hl=atlas

 

Dziękuję, widziałem go już sporo razy :), ale niestety nie mogę go wydrukować.

No i załączniki poszłyyyyyyy przy zmianie maszyny forum :)http://scr.hu/0ll6/mtep5

Pozdrawiam

Edytowane przez Pulsar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, widziałem go już sporo razy :), ale niestety nie mogę go wydrukować.

No i załączniki poszłyyyyyyy przy zmianie maszyny forum :)http://scr.hu/0ll6/mtep5

Pozdrawiam

 

 

Hej

Nigdzie nie poszły. Są po kolei w pdf'ach podane w późniejszych postach.

Rewelacyjne jest to opracowanie Panasamarasa. Fajny atlas + zaznaczone na marginesie obiekty - można używać nawet jak się nie przygotujesz do obserwacji.

Generalnie jednak warto się przygotować - zaplanować. Pomocny jest program np. Stellarium - do ściągnięcia za darmo.

Tam możesz się nauczyć gwiazdozbiorów i jasnych gwiazd. Nie trzeba ich nigdzie potem rysować. Zresztą, linie gwiazdozbiorów to sprawa umowna nie przejmowałbym się nimi wcale.

 

Pomocne pozycje książkowe:

Marek Substyk 'Poradnik Miłośnika Astronomii'

Przemysław Rudź 'Niebo na weekend', 'Atlas nieba'

 

Są to tanie i bardzo przydatne książeczki.

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nigdzie nie poszły. Są po kolei w pdf'ach podane w późniejszych postach.

Rewelacyjne jest to opracowanie Panasamarasa. Fajny atlas + zaznaczone na marginesie obiekty - można używać nawet jak się nie przygotujesz do obserwacji.

Generalnie jednak warto się przygotować - zaplanować. Pomocny jest program np. Stellarium - do ściągnięcia za darmo.

Tam możesz się nauczyć gwiazdozbiorów i jasnych gwiazd. Nie trzeba ich nigdzie potem rysować. Zresztą, linie gwiazdozbiorów to sprawa umowna nie przejmowałbym się nimi wcale.

 

Pomocne pozycje książkowe:

Marek Substyk 'Poradnik Miłośnika Astronomii'

Przemysław Rudź 'Niebo na weekend', 'Atlas nieba'

 

Są to tanie i bardzo przydatne książeczki.

 

pozdr

R

 

Witam

Nie jestem już tak początkujący jak myślisz :), jestem w temacie troszkę obeznany.

Mam P.R ale "Astronomia bez tajemnic" i Atlas do 6,5m., lecz strasznie ciężko w nim się zorientować gdzie są gwiazdy wyznaczające gwiazdozbiory :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.