Skocz do zawartości

Butterfly - nowa kamera


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Powinienem od razu wyjaśnić co ja tu robię z takim obiektem ;)

Wyjaśnienie jest proste - focę z miasta i jedyne co dobrze wychodzi to obiekty w Ha a na dodatek focę z balkonu, z którego nie widać nic powyżej 50 stopni i jest on skierowany centralnie na południe. Mam to szczęście, że mieszkam na rogu i nie mam po lewej stronie bloku, tylko akurat pustą przestrzeń, więc mogę focić dość daleko aż do północnego wschodu.

Na południu mam przed sobą blok więc ogranicza mi to pole widzenia do zakresu 30-50 stopni a gdy teleskop jest skierowany na wschód to zaczynam fotografować sufit przy ok 45 stopniach.

Muszę więc mocno kombinować, żeby złapać coś fajnego.

Poza tym ta kamera przede wszystkim ma wyższe QE w Ha więc chciałem to sprawdzić.

 

Używam filtra Ha 7nm Baader. Poziom tła wyniósł ok. 4000 ADU. Obiekt był w najgorszej części nieba bo, skierowanej prawie centralnie na miasto, a przy tej wysokości nad horyzontem to już ekstremalne warunki.

 

Niektórzy by stwierdzili, że w ogóle po co ja robię zdjęcia i że poniżej 50 stopni to nawet nie ma sensu sesji odpalać..... ale cóż, jakoś nie żałuję.

Edytowane przez zbuffer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam też rozmumieć Adama mówiącego o innym charakterze szumu przy większym pikselu. Coś w tym zdecydowanie jest - szum jest jakby mniej drażniący dla oka....taki mniej kłujący (mniejsza częstotliwość?). Generalnie wygląda to przyjemniej i łatwiej go usunąć w postprocessingu.

No właśnie, to jest coś, co trudno przełożyć na sztywne dane techniczne. Dlatego często piszę, że już mi się nie chce dyskutować (kłócić) na forum, bo na ogół mówię o czymś, co sam przeżyłem/użyłem, a potem parę osób zaczyna dyskutować, co im "się wydaje", bo patrzą w tabelkę i coś im tam z matematyki wychodzi.

 

Po prostu kamera to nie tylko surowe parametry. Dochodzi masa kwestii związanych nawet z projektem samej płytki w elektronice. Kiedyś Gregory chwalił mi się, że w FLI microline przeniósł 2 elementy na płytce w inne miejsce i poprawił kosmetyczną charakterystykę szumu, mimo że w parametrach tego nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.