Skocz do zawartości

Przejście Wenus - Obserwacje z terenu Planetarium Śląskiego!


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

Tez chetnie bym przyjechal do planetarium ale nie mam jak przewiezc swojej synty. Do tego pewnie musialbym sie wczesniej zrywac do pracy na 11ta. Mimo to postaram sie zjawic jako 'zwiedzajacy'. Obiecalem rowniez nazeczonej ze pojawimy sie pod planetarium a ze moja luba pisze bo lokalnego miesiecznika to od razu mialaby material na tekst do gazety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, powodzenia  :wink: Ja rozstawiam się z Refraktorem 150mm w Gliwicach. Oby nam pogoda dopisała  :!:

 

A niechcesz przyjechać do Chorzowa (wraz ze sprzętem), obserwować z nami wszystkimi z terenu obserwatorium ? Daleko nie ma (20 km) !

 

..............................................

 

Prognoza na wtorek nie zapowiada się wogóle, a informacje z http://pogoda.onet.pl/0,3633,38,miasto.html są wegług mnie mało wiarygodne. Według tej prognozy

 

Wtorek, 08.06.2004

Obrazek

16/20 °C

972 hPa

Wiatr: 15 km/h

Deszcz: 4.5 mm

 

Jutro lub pojutrze bedzie tu napisane zapewne co innego

 

Marku bardzo bym chciał, ale nie mogę zawieść młodzieży z klas gimnazjalnych (2 i 3) szkoły nr. 38 w Gliwicach. Tam uczęszczają moje dzieciaki (Kasia , Damian) i już z nauczycielami uzgadniałem miejsce pokazu. Będą też moi rodzice, babcia, żona i nie wiem kto jeszcze Ja mam tylko jeden teleskop i martwię się, że sam nie dam rady wszystkim tego pokazać. Oby pogoda dopisała. Na szczęście jest to refraktor na zmotoryzowanym EQ6 i sam utrzymuje bezproblemowo obiekt w polu widzenia 2" Pentaxa 40mm( pow. 30x) i 17 Naglera 2"(pow 70x) . Oczywiście z Baaderem. To mi ułatwi zadanie. Powodzenia i podczas obserwacji pamiętajcie o "wysepce" w regionie - Gliwicach. Obserwujemy to samo :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łups. Zieniła się pogoda na Onecie na 8-go

 

Wtorek, 08.06.2004

c12.gif

16/21 °C

973 hPa

Wiatr: 12 km/h

Deszcz: 5.1 mm

 

tempreratura i ciśnienie się zwiększyły, wiart słabszy, deszcz - jaki deszcz ? (a niech Cię)

 

Ludziska, z północnych regionów naszego kraju zapewne się dziwią o czym mi piszemy i jakie mamy wątliwości co do pogody. Z tego co wiem piękne niebo u was, ale nie na południu. Coraz więcej prześwitów, ale to jeszcze nie to.

 

========================================================

 

Gregora - zapraszamy :)

 

========================================================

 

Rysku - do kolejnej okazji :) - odpisałem Ci na PRV

 

========================================================

 

Aktualna lista naszej grupy (nieoficjalna):

 

/ Kto / sprzęt i akcesoria / Miasto

 

1. Ja (AstroCD) - telep 8", mylar, ekran / Chorzów

2. Tomasz Janik - bez sprzętu / Świętochłowice

3. Irena Janik - bez sprzętu / Świętochłowice

4. Tedi / monookular 20x60, mylar / Świętochłowice

5. Kopeć / telep 6" ?, mylar ? / Piekary Śląskie

6. Mardudus / telep 4.5", mylar ? (jak go odbierze odemnie :) ) / Katowice

7. Admiral / ? / Sopotnia Wielka

8. Pitrek / ? / Sosnowiec

9. Harnaś / ? / ?

 

.. a więc jest jeszcze jedno legalnie wolne miejsce :salu:

Prosze również o uzupełnianie listy ze sprzętem (tam gdzie sią ?????)

 

===============================================

 

Wczoraj sprawdziłem ewentualne mozliwości pojawienia się ISS czy jakiejkolwiek satelity przed tarczą Słońca dla naszych współrzednych, lecz niestety jak się można było spodziewać wszystkie omijają Słoneczko :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Witam!

Wreszcie! Ludzie wreszcie jestem!!!

Ja też się dopisuje!!!

Oczywiście z telepami (Szukacz Komet 170/900 oraz OPTISAN Star 60/360 + filtry)

To git będe o 6,30. Acha, Admiral, mugłbyś załatwić mi te zwolnienie??

Echa właśnie nie mam pewności czy będe czytać puźniej jeszcze forum (ale się postaram)...

No to by było na tyle.

 

Narazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualna lista naszej grupy (półoficjalna) - PROSZĘ O POTWIERDZENIA:

 

/ Kto / sprzęt i akcesoria / Miasto

 

1. Ja (AstroCD, Marek Substyk) - Newton 203/800, mylar, ekran / Chorzów

2. Tomasz Janik - bez sprzętu / Świętochłowice

3. Irena Janik - bez sprzętu / Świętochłowice

4. Tedi / monookular 20x60, mylar / Świętochłowice

5. Kopeć / Newton 153/750 ?, mylar ? / Piekary Śląskie

6. Mardudus / Newton 114/900, mylar ? (jak go odbierze odemnie) / Katowice

7. Admiral / ? / Sopotnia Wielka

8. Pitrek / ? / Sosnowiec

9. Harnaś / ? / ?

10. Paweł Schmidt / Newton 170/900 + filtr / Chorzów

 

Dziś byłem w Planetarium sprawdzić z tarasu obserwacyjnego możliwość obserwacji zjawiska od samego początku. Istniała obawa że przy azymucie 81-85° i tej wysokości 23° nie da się obserwować z powodu wyższych drzew w tym miejscu.

O ile moje pomiary były dziś dokładne, to akurat w tym miejscu, ani w każdym innym drzewa wznoszą się maksymalnie na ok. 20° - średno 10-15°. jest zatem OK.

 

Oficjalnie mam juz ustaloną godzinę naszej zbiórki. 6.30 przed Planetarium (ja będe od 6.20 czekał na wszystkich). Jak ktoś się spóźni może mieć problemy z wejściem, bo normalnie wpuszczają od 7-mej. Jakby co dzwońcie do mnie na komórkę 888 503 458 lub w portierni zgłoście, że jesteście grupą na obserwacje z tarasu obserwatorium. Jak nie wpuszczą, można też się powoływać na dr Ireneusza Włodarczyka (pokój 25 lub obserwatorium) - wie o sprawie, ale lepiej zadzwońcie do mnie.

 

Tak poza tym to lepiej jakby się nikt nie spóźnił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Ach, aż się krew w żyłach gotuje jak widzę tak wspaniały zapał obserwacyjny ! :) Już dawno się tak nie czułem. Super ! :D

 

Teraz kilka informacji bieżących:

chciałbym oczywiście potwierdzić, że będziemy tam skoro świt pod Planetarium. Z tym, że na liście jestem sam, a jak już wspomniałem będę w obecności ok.2 do 5 osób ze Stowarzyszenia. Sprzęt - 3 refraktory ZRT do rzutowania obrazu na tarczę, dwa reflektory po 15cm., aparat cyfrowy, dwa aparaty Zenit i teleobiektyw 300mm. itp.

Zobaczymy co się będzie jeszcze dało wywiedź z siedziby tego dnia :wink:

 

Harnaś - witam sąsiada :) Mimo mi słyszeć, że aż 3 osoby będą reprezentowały nasze miasto - Sosnowiec :wink:

 

Paweł o usprawiedliwienia się nie martw. Będzie kilka na zapas, więc z pewnością się załapiesz ! :)

Gdyby ktoś potrzebował do mnie szybki kontakt (szczególnie Ty Marku) to podaje numer komórki do mnie - 0604-51-80-95. Aktywny całą dobę, bo to telefon astronomiczny :wink:

 

Pozdrawiam i do zobaczenia we wtorek lub usłyszenia na audycji - sobota, godz.~21:15, Radio Katowice, 102,2 mHz

 

Admiral.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie lista powinna wyklądac nieco inaczej ponieważ Admiral reprezentuje grupę z Polarisu

 

/ Kto / sprzęt i akcesoria / Miasto / potwierdził

 

1. Ja (AstroCD, Marek Substyk) - Newton 203/800, mylar, ekran, aparat cyfrowy, zegar DCF z SOPiZ / Chorzów

2. Tomasz Janik - bez sprzętu / Świętochłowice

3. Irena Janik - bez sprzętu / Świętochłowice

4. Tedi / monookular 20x60, mylar + cos tam jeszcze kombinuje / Świętochłowice

5. Kopeć / Newton 153/750 ?, mylar ? / Piekary Śląskie

6. Mardudus / Newton 114/900, mylar ? (jak go odbierze odemnie) / Katowice

7. Pitrek / ? / Sosnowiec

8. Harnaś / ? / ?

9. Paweł Schmidt / Newton 170/900 + filtr / Chorzów

 

Admiral / 3 refraktory ZRT do rzutowania obrazu na tarczę, dwa reflektory po 15cm., aparat cyfrowy, dwa aparaty Zenit i teleobiektyw 300mm / Sopotnia Wielka + 2-5 osób towarzyszących (Polaris)

 

Ale sprzętu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/ Kto / sprzęt i akcesoria / Miasto

 

1. Ja (AstroCD, Marek Substyk) - Newton 203/800, mylar, ekran, aparat cyfrowy, zegar DCF z SOPiZ / Chorzów

2. Tomasz Janik - bez sprzętu / Świętochłowice

3. Irena Janik - bez sprzętu / Świętochłowice

4. Tedi / monookular 20x60, mylar + cos tam jeszcze kombinuje / Świętochłowice

5. Kopeć / Newton 153/750 ?, mylar ? / Piekary Śląskie

6. Mardudus / Newton 114/900, mylar ? (jak go odbierze odemnie) / Katowice

7. Pitrek / coś tam będzie / Sosnowiec

8. Harnaś / coś tam będzie / Sosnowiec

9. Paweł Schmidt / Newton 170/900 + filtr / Chorzów

 

Admiral / 3 refraktory ZRT do rzutowania obrazu na tarczę, dwa reflektory po 15cm., aparat cyfrowy, dwa aparaty Zenit i teleobiektyw 300mm / Sopotnia Wielka + 2-5 osób towarzyszących (Polaris)

 

A myślełem na początku, że nic z tego nie będzie.

 

Teraz proponuje odprawienie modłów o przyzwoitną pogodę (najlepiej kierować je do Janusza P. bo ma jakieś znajomości na górze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja potwierdzam :) Mylar dziś albo jutro będe robił, teleskop zabiore i jeszcze jednego kumpla Lukasa. Jeśli będzie szło to też z chęcią byśmy prosili o zwolnienia :)

Już mysłałem że nie będe mógł jechać bo musimy zdać z histy :evil: ale powinniśmy się wyrobić :salu: wredna baba. No więc teraz tylko czemy na wtorek :D i na pogode ;) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- aktualizacja / 05.06.2004 15:00

 

/ Kto / sprzęt i akcesoria / Miasto

 

1. Ja (AstroCD, Marek Substyk) - Newton 203/800, mylar, ekran, aparat cyfrowy, zegar DCF z SOPiZ / Chorzów

2. Tomasz Janik - bez sprzętu / Świętochłowice

3. Irena Janik - bez sprzętu / Świętochłowice

4. Tedi / monookular 20x60, mylar + cos tam jeszcze kombinuje / Świętochłowice

5. Kopeć / Newton 153/750, mylar / Piekary Śląskie

6. Mardudus / Newton 114/900, mylar / Katowice

7. Pitrek / coś tam będzie + ekran ? / Sosnowiec

8. Harnaś / coś tam będzie + ekran ? / Sosnowiec

9. Paweł Schmidt / Newton 170/900 + filtr / Chorzów

10. Łukasz Schendzielorz / bez sprzętu / Bytom

 

Admiral / 3 refraktory ZRT do rzutowania obrazu na tarczę, dwa reflektory po 15cm., aparat cyfrowy, dwa aparaty Zenit i teleobiektyw 300mm / Sopotnia Wielka + 2-5 osób towarzyszących (Polaris)

 

Czy nikt oprócz mnie nie robi ekranu do projekcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze my z Pitrkiem zrobimy ekran ale tez marny bo z malej lunetki. Ale zawsze to cos. ;)

 

Przepraszam, ze wypowiadam sie w imieniu takze i pitrka ale jego przez weekend nie ma, poniewaz wyjechal na turniej taneczny i nie moze z przyczyn technicznych przebywac na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zabieraj, bo z moich prognoz wynika, że pogoda się zapowiada niezła.

 

Od zachodu idą rozpogodzenia, a dziś w południe zaczeło się rozpogadzac juz we Francji. W Polsce dziś mamy same centrum niżowe i jak dobrze będzie w poniedziałek już powinno być dosyć ładnie. Podobno w środe temperatura może dojść po raz pierwszy w tym roku do nawet 30°C (wg. TVN Meteo).

Oczywiście to tylko prognozy, ale ja czuje że będzie OK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.