Skocz do zawartości

Pierwsza obserwacja


Mistshu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj wystawilem mojego telepa ( Newton 170/1300 ) Na pierwsza obserwacje. Niebo bylo w miare czyste, niestety obserwowalem z miasta miedzy blokami. Podczas obserwacji troche zawiodelm sie nad wielkoscia, np oczekiwalem ze jowisz bedzie troche wiekszy. Najmniejszy okular mam Super Plosa 6,3 mm, wiec przyblizenie ok 200razy. Zastanawiam sie nad kupnem soczewki barlowa. Czy uwazacie ze warto ja kupic do mojego telepa ? Jesli tak to jaka.

P.S

Podczas obserwacji wydawalo mi sie ze teleskop wpada w wibracje i doslownie przy lekkim dotknieciu porusza sie ruchem harmonicznym przez ok 10sek :shock: . Czy to normalne na przyblizeniu 200x ?

 

Z gory dzieki all za help.

pozadrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Drga 10 sekund ruchem harmonicznym :shock: to na jakim to masz montażu dobry człowieku, zapodaj tu jego fotkę to może coś razem uradzimy jak temu zapobiec :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj sa jego fotki (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=25034805 ).

Mam do Pana jeszcze 2 pytania orpocz tych drgan

1. Telep ma budowe paralektyczna i tu jest pewien problem ;/ Wczoraj probowalem za pomoca jednej dzwigni podazac za ksiezycem, ale okazlo sie ich drogi raczej przecinaja sie. Wyglada to w ten sposob, ze ksiezyc porusza sie w prawo i w kierunku lini horyzontu. A teleskop porusza sie tez w prawo, tylko ze do gory :/

2. Mialem zamiar kupic barlowa, poniewaz Jowisz przy przyblizeniu 200x wydaje sie byc bardzo malym. Jakie barlowa by mi Pan polecil i czy jego uzywanie nie wplynie dyrastycznie na ostrosc obrazu ? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że niestety Barlow, który w połączeniu z okularem 6,3 nie da najlepszych efektów. Raz, że rozsądna granica powiększenia w twoim telepie to ok. 1,6 * 170 = 272x. Dwa, że warunku atmosferyczne rzadko pozwalają na komfortowe używanie takich powiększeń. A trzy, to twój teleskop, z dość dużą światłosiłą jest raczej skierowany do DS'ów i to raczej na obserwacje obiektów dalekiego nieba powinieneś się nastawić (co całkowicie nie wyklucza planet, ale o rewelacje będzie ciężko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czyli już wiemy że jest to Porucznik na montażu z Tala (dzieki za link, to wiele wyjaśnia) i stąd ten problem z drganiami bo ten montaż jest za delikatny dla tak długiego i ciężkiego teleskopu.

Zapewne nie ustawiłeś osi polarnej montażu na Biegun Niebieski skoro obiekt krosuje Ci pole widzenia, ustaw tą oś z widoczną ślimacznicą aby w przybliżeniu choć celowała w gwiazdę Polarną a obiekt będziesz śledzil wtedy jednym ruchem w rektascenzji :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzieki za pomoc, rzeczywiscie zapomnialem ustawic osi na gwiazde polarna :x , a w osi x,y ciezko bylo jak nie wiem podazac za jowiszem. Do dzisaj mnie kregoslup boli :wink: . Wzgledem tego barlowa, to obraz Jowisza wcale nie byl bardzo rozmazany, on byl poprostu bardzo maly z ledwoscia widzialem na nim paski. Czy zastosowanie barlowa 1,6 (czyli przyblizenie 330x) bylo by gorszym rozwiazaniem, niz meczenie sie nad tym punkcikiem ?;/

P.S

Skoro juz jest post to zapytam sie przy okazji czy przy pomocy tego szukacza odnajde mglawice, czy musze kierowac sie tylko przy pomocy wspolrzednych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistshu, nie warto. Jestes kolejną osobą zawiedzioną rozmiarami planet i chcacą powerować je na maksa. Prawda jest taka że planety przy 200x to max i są już jak na możliwości takiego sprzetu wielkie a jak trochę poobserwujesz to sie przyzwyczaisz i zaczniesz tam wypatrywać coraz wiecej detali. Takie obserwacje na poczatku na wariata tak mają, wiem to z własnego doświadczenia, tez ledwo wypatrywałem stojąc przy teleskopie 2 pasy na Jowiszu a teraz na siedząco i spokojnie widze mnóstwo detali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max. użyteczny power masz ok. 300x. Lepiej już zainwesuj w okolar ED np. Celestron X-Cel 5mm (power 260x), vide :

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...c8717eed6ea0a07

 

oraz ew. (ale da za duży power ponad 500x):

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...c8717eed6ea0a07

 

Powodzenia, Marcin

 

PS. Osobiście jako krótkoogniskowego to używam komfortowego lantana 5,2mm z LER=20mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jako "pocieszenie" masz możliwość obserwacji mnóstwa obiektów DS - praktycznie wszystkich z katalogu Messiera i sporo z NGC. Wrażenia na pewno będą spore!

 

Jeśli już tak bardzo chciałbyś poobserwować planety, spore efekty powinno dać zastosowanie odpowiedniego okularu jak Lantan (niestesty jest to spory wydatek).

 

http://www.astro.amu.edu.pl/Library/AstroF...oFAQ/node3.html - tu masz dokładny opis, jak ustawić paralaktyka.

 

W przypadku ciemnych obiektów (takich jak większość mgławice) najwygodniej jest ustawiać wg. współrzędnych (w szukaczu po prostu nie będzie ich widać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady all. Mam jeszcze pare pytan a mianowicie:

1. Czy saturna widac jeszcze mniejszego niz jowisza?

2. Ktorego DS'a polecilibyscie mi na pierwsze obserwacje ( w miare prosty do znalezienia ) i najwazniejsze aby byl okolo 35° wysokosci, bo linie horyznotu mam zakryta przez bloki

3. Czy swiatla miasta nie bede przeszkadzac w ogladaniu DS'ow ?

4. czy przescie z okulara 6,3 mm na 5mm jest oplacalne ( z 200x do 270x )? Czy duzo powiekszy ono Jowisza?

P.S.

Panie Marcinie okular 2,3 mm odpada na 100% w koncu daje on laczne przyblizenie 520x z moim telep. Jesli chodzi o 5mm to moze rzeczywiscie jest to dobry pomysl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistshu z tym że Jowisz wydawał ci się mały to może byc tak, że był albo za jasny (trzeba dopawerować olbo przysłonić rurę do mniejszej średnicy) albo seeing czyli przezroczystość atmosfery była za słaba no i wystudzenie telepa(długo stał na balkonie i czy drzwi od balkonu i okien miałeś pozamykane :shock: to bardzo ważne).

 

Człowiek tak ma, że jak nie widzi szczegółów to wydaje się że coś jest małe. Jowisz jakiego widziłeś był 4x większy od księżyca, którego widzisz gołym okiem. Czy księżyc jest mały? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do MarcinaL. Dwa dni męczyłeś swoją tezę ze powyżej 100x powiekszenie nie ma sensu aby teraz polecać 260x? O co tu chodzi?

 

Luki, nie ustawia sie obiektów mgławicowych odszukując je przy pomocy szukacza. Przy pomocy mapy lokalizuje sie miejsce naprowadzając teleskop szukaczem np pomiędzy dane gwiazdy, albo obok którejś z nich a potem sie dokładniej już szuka okularem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam Ci konkretnie i w kolejności:

 

1. Czy saturna widac jeszcze mniejszego niz jowisza?

 

Odp. Tak, Saturn ma mniejsze rozmiary kątowe niz Jowisz.

 

2. Ktorego DS'a polecilibyscie mi na pierwsze obserwacje ( w miare prosty do znalezienia )

Poszukaj np. jak dzisiaj to M44 Praesepe (bardzo łatwa duża gromada otwarta), a potem M27 (super) i M51 jak dasz radę a potem za parę miesięcy M42 Oriona i M31 Andromedę (jak będą na tej wysokości na niebie)

 

3. Czy swiatla miasta nie bede przeszkadzac w ogladaniu DS'ow ?

 

Niestety BARDZO - vide mój post w Hyde Parku

 

4. czy przescie z okulara 6,3 mm na 5mm jest oplacalne ( z 200x do 270x )? Czy duzo powiekszy ono Jowisza?

 

Tak, a przede wszystkim ED to o parę klas większy komfort z 20mm LER i ostrym brzegiem. Weż raczej 5mm tak jak pisałem a nie 2,3 mm.

 

Powodzenia, Marcin

 

[ Add: Nie Maj 23, 2004 13:28 ]

Do MarcinaL. Dwa dni męczyłeś swoją tezę ze powyżej 100x powiekszenie nie ma sensu aby teraz polecać 260x? O co tu chodzi?

 

Hamal wtedy była mowa raczej o DS a teraz o planetach - czasem warto spojrzeć na Jowisza/Saturna/Marsa/Wenus etc. przy takim powerze z dobrym lantanem na planetę (sam mam 5,2mm). Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak jesteś retrygerowalny. :salu:

 

 

 

[ Add: 23 May 2004 12:34 ]

I po co pisałeś te bzdury?

 

 

Wyraznie pisze o DS - polecam power do 30-40x i dobry okular NPZ 17mm. Co do planet najlepsze obrazy uzyskiwalem przy powerze rzedu 100x max., przy wiekszych powerach widoczne sa turbulencje (bo zwykle takie jest seeing) a obrazy sa coraz mniej ostre z mniejsza iloscia szczególow mimo zwiekszenia powera- o to mi chodzilo. W kazdym razie sam to obserwuje na moich ZRT 457 po upg. i Synta 200/1200. Czyzbys Ty mial inne wyniki z wlasnych obserwacji ? M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistshu, jak już cię interesują planetki, to możesz się pokusić o Urana i Neptuna, choć znalezienie ich nie jest takie łatwe :wink: a co do M31 - to jedna z najładniejszych galaktyk i łatwo ją znaleźć, z pewnością ci się spodoba :lol: M42 będzie dobrze widoczna dopiero od listopada-grudnia, więc na razie nie wchodzi ona w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obiektów dorzuciłbym jeszcze gromadę zamkniętą M13 w Herkulesie, no i obowiązkowo kometkę Q4 NEAT!!

 

Hamal - chyba nie się zrozumieliśmy. Dokładnie pisałem że obiektów mgławicowych "w szukaczu po prostu nie będzie widać".

 

Mistshu - polecam kupno jakiegoś atlasu astronomicznego, abyś wszystkie podstawowe dane miał pod ręką. Sam (także jako początkujący astronom) jestem od niedawna posiadaczem "Tablic astronomicznych" wydawnictwa Park (znalazłem w Empiku) i z książki tej jestem bardzo zadowolony. Masz tam opis wszystkich gwiazdozbiorów z dokładnymi danymi o kilkudzisieciu najjaśniejszych obiektach w każdym + dokładne mapki + tablice astro + kalendarz astronomiczny do 2008. I to za cenę 28 zł. Taka mini encyklopedia nieba to podstawa niemal przy każdych nocnych obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak jesteś retrygerowalny.  :salu:  

 

 

 

[ Add: 23 May 2004 12:34 ]

I po co pisałeś te bzdury?

 

 

Wyraznie pisze o DS - polecam power do 30-40x i dobry okular NPZ 17mm. Co do planet najlepsze obrazy uzyskiwalem przy powerze rzedu 100x max., przy wiekszych powerach widoczne sa turbulencje (bo zwykle takie jest seeing) a obrazy sa coraz mniej ostre z mniejsza iloscia szczególow mimo zwiekszenia powera- o to mi chodzilo. W kazdym razie sam to obserwuje na moich ZRT 457 po upg. i Synta 200/1200. Czyzbys Ty mial inne wyniki z wlasnych obserwacji ? M.

 

Hamalu nie pisałem nigdy bzdur- jeszcze raz podkreślam iż wtedy w tamtym wątku była mowa o DS i o NAJTAŃSZYM okularze do planet. I wtedy oczywiście obrazy są ostrzejsze i ładniejsze przy 100x niż rozmazane przy 300x na marnym 4mm Plosslu z 1 mm LER i przylepionym okiem do soczewki.

Tu już trzeba do poweru 300x minimum drogiego lantana za 500-600 zł z 20mm LER i obrazem ostrym po brzeg, a w tamtym wątku początkującemu chodziło o cenę rzędu 100zł a zatem racjonalnie polecałem NPZ S-PL 10-17mm z sensownym LER i ostrym obrazem kosztem poweru. Jasne Hamalu ? Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mistshu, bez paniki. Pamietam jak pierwszy raz obserwowalem Jowisza i Saturna swoja

Synta przy powiekszeniu x120. Wtedy tez myslalem, ze kurde nic nie widac. Do tej pory obserwuje przy powerze x120 ale powiem szczerze calkiem sporo juz widze.

Jest tak jak mowi Hamal , trzeba na spokojnie przy dobrym seeingu sie wpatrzyc

to sporo rzeczy da sie zobaczyc.

Co do inwestowania w okulary to zamowilem tego x-cela o ktorym wspominal Marcin.

Doszedlem do wniosku ze moge zwiekszyc power ( do x240, mysle ze bezpiecznie ) ,

poniewaz przy dobrym seeingu obrazy juz w dziadowskim kellnerze 10mm , przez

ktory lookam byly zyletowate (niestety tylko w centrum pola - kolejny powod na

zmiane okularu ).

 

Z DSow ktore mozesz ogladac polecam szczegolnie teraz M13, M5 i M3, te gromady

kuliste dobrze u mnie widac przy powerze x120. Z galaktyk M81 i M82.

O ile wspomniane gromady kuliste sa prostre do odnalezienia (widac je w szukaczu)

z galaktykami bedziesz mial wiekszy problem :?

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku ciemnych obiektów (takich jak większość mgławice) najwygodniej jest ustawiać wg. współrzędnych (w szukaczu po prostu nie będzie ich widać)

 

Nie jest tak najwygodniej bo skale mogą być przestawione a statyw musi być ustawiony idealnie. Na DS-y telskop ustawia sie tak jak już pisałem. Przy pomocy mapy lokalizuje sie miejsce naprowadzając teleskop szukaczem np pomiędzy dane gwiazdy, albo obok którejś z nich a potem sie dokładniej już szuka okularem.

 

[ Add: 23 May 2004 13:36 ]

Jesli bedzie ladna pogoda to dzisaj jej poszukam. Byzone jakie przyblizenie bys polecal do M31 ?

 

Do M31 i podobnych rozleglych obiektow ok 40x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, ja DS namierzam za pomocą współrzędnych (dlatego kupiłem paralaktyka, a nie dobsona), ale fakt - ustawienie statywu zajmuje trochę czasu (lunetka biegunowa by się przydała). Myślę jednak, że to sprawa indywidualnego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym masz wielką rację. Często się mówi początkującemu że lepszy dobson na początek a ja się z tym nie zgadam. Paralaktyka ustawiasz na jasną gwiazdę jedziesz po skali 1h 26m dalej oraz 2* wyżej i masz obiekt mimo słabej widoczności co z dobsonem jest niewykonalne

 

Stosowana przez Ciebie metoda jest powszechniejsza w Go-To niż normalnych obserwacjach z mapami ponieważ trzeba z nich zdejmować współrzędnej dopiero potem ustawać teleskop co jest mniej wygodne i wymaga dokładnego ustawienia montażu a w razie jego poruszenia ponowne ustawianie. Chodzi tylko o to aby nie zalecać jej jako łatwiejszej ponieważ taką nie jest i może sprawić wiele trudności nie wprawionej osobie, a rady dawać należy z ogólnie przyjetymi kanonami.

 

[ Add: 23 May 2004 15:02 ]

Jeszcze jedno, Jak tak sie nauczysz znajdować obiekty to co zrobisz jak dostaniesz teleskop na azymucie nie znając układów gwiazd i drogi jak trafić do obiektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.