Skocz do zawartości

Duża lorneta do obserwacji obiektów DS


bajastro

Rekomendowane odpowiedzi

Równolegle zacząłem się zastanawiać nad Celestronem C6 XLT, opinie na CN ma niezłe, cena niewysoka (mam możliwość zakupu używki w dobrym stanie) a możliwości ma większe od lornet. Wadą jest jednooczne patrzenie, do odwróconego widoku da się przywyknąć. Ma możliwość powerowania, a średnica jest wystarczająco duża, żeby zajrzeć głębiej i można obserwować szczegóły na planetach. Zastanawiałem się też nad Makiem 150 ale f/12,5 trochę ciemny jak na obserwowanie mgławic, a SCT wydaje się kompromisem. Czy w tym teleksopie jest sens dokupienia reduktora ogniskowej i czy będzie dobrze to współpracowało?

Mam dylemat nad statywem, czy taki się nada, nie znam się na standardach dovetaili różnych marek:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=2517&lunety=Monta%BF_ALT-AZ_z_mikroruchami_i_stalowym_statywem_%28AZ5,_TPL%29

Czy brać samą głowicę (może się da) i dostosować do statywu geodezyjnego (aluminiowy) od żurawia Astrokraka (pewnie nie obejdzie się bez dorobienia jakiejś przejściówki - ale z tym sobie poradzę).

Jeśli ten post jest już w złej kategorii, proszę o przeniesienie i otworzenie nowego wątku.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie świetne lornetki. Teleskop wydaje się lepszym "dopełnieniem" zestawu niż trzecia lorneta. Jak lubisz patrzenie dwuoczne, to nasadka bino Ci to umożliwi z C6. Obrazy Księżyca niezapomniane. Zamiast reduktora lepiej kupić okulary w oprawie 2" i dużej ogniskowej - np. 25 i 40mm. Do tego oczywiście kątówka 2" do SCT. Obraz jest odbity tylko prawo-lewo (z kątówką). Przede wszystkim nie śpiesz się z decyzją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie świetne lornetki. Teleskop wydaje się lepszym "dopełnieniem" zestawu niż trzecia lorneta. Jak lubisz patrzenie dwuoczne, to nasadka bino Ci to umożliwi z C6. Obrazy Księżyca niezapomniane. Zamiast reduktora lepiej kupić okulary w oprawie 2" i dużej ogniskowej - np. 25 i 40mm. Do tego oczywiście kątówka 2" do SCT. Obraz jest odbity tylko prawo-lewo (z kątówką). Przede wszystkim nie śpiesz się z decyzją.

 

Kupiłem używanego Celestrona SCT 6" XLT i do tego zamówiłem statyw ALT-AZ5 - myślę że spisze się jako zestaw balkonowy i w miarę lekki sprzęt wyjazdowy w plener do planet i jaśniejszych DS.

Mam kilka starych okularów w standardzie 1,25" Meade SPL seria 4000 (ogniskowe od 9,7 do 20) i filtr UHC też 1,25". Może na początek wystarczy.

Zastanawiam się nad dokupieniem kątówki 2" z redukcją 1,25. Odkupiony teleskop jest bez kątówki, jak przyjdzie to zamówię odpowiednią kątówkę 2", za miesiąc dokupię jakiś przyzwoity okular długoogniskowy 2" do DS dający małe powiększenie z długim ER (ogniskowa 40 chyba byłaby najlepsza, powiększenie mgławicowe ok 38 x). Te okulary które mam nie są idealne, bo nie objemuję w okularach pełnego pola (krótkie ER), ale do Księżyca i planet powinny być ok.

Zestaw oczywiście w drodze, jak dojdzie i przetestuję opiszę swoje wrażenia (kiedyś miałem plecakową lunetę ZRT 457 i śmiesznego zwierciadlanego optisana 114 ze skróconą tubą i wciśniętym barlowem, powodującym straszną komę).

 

W przyszłości myślę o zakupie Taurusa T300 lub T330 jako sprzęt do galaktyk i mgławic pod ciemniejsze niebo.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.