Skocz do zawartości

luneta jako narzędzie w fotografii


marena

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

jesli ktos czuję sie na siłach to bardzo prosze o opinię na temat robienia zdjęc przyrodniczych, zwłaszcza ptaków, przy użyciu lunety. myslę tu o modelach np. celestron wideview 102mm lub skywatcher 804sp.

czy ktos wykonywał takimi modelami zdjęcia. jaśli tak to jakie ma doświadczenia. czy warto zainwestowac w to. czy występują jakieś nieporzadane zjawiska optyczne np. koma itp.. słyszałem że po dołączeniu aparatu fotograficznego spada znacznie światłosiła. ewentualnie jaki model polecacie. interesuje mnie powiększenie ok 15 razy, w miarę niewielkie gabaryty oraz oczywiście przystępna cena.

dziekuje z góry za podjęcie tematu.

Marek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Te modele nadają się do robienia dziennych zdjęć przyrodniczych ale trzeba liczyć sie z ich szczatkową aberracją chromatyczną bo to zwykłe, tanie achromaty a nie dedykowane do zdjęć obiektywy z korekcją fotograficzną :roll:

Stosunkowo udane fotki wychodzą z lunety na bazie obiektywu PZO 64/400 ma ona ciekawy projekt achromatu, protoplasty obiektywów semi apo o zmniejszonym znacznie widmie wtórnym szczególnie w zieleni i fiolecie :salu:

Do zwykłego achromatu napewno pomoże filtr Baadera Kontrast Booster lub inny typu Minus Violet a powstałe ubocznie zażółcenie obrazu można usunąć przy printowaniu odbitek na minilabie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedź

Wspominał o Pan o obiektywie PZO 64/400. Ciekawi mnie jak to cudo wygląda? Czy u Pana w Astrokraku można go kupić?

Model celestrona wideview można dostać za ok 1170 zł. Nie wiem jeszcze ile kosztuje Sky Watcher. Jak z ceną PZO? Czy wpomniane filtry mozna dostac w kraju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominał o Pan o obiektywie PZO 64/400. Ciekawi mnie jak to cudo wygląda? Czy u Pana w Astrokraku można go kupić?
Niestety nie sa to obiektywy juz produkowane i bardzo ciezko jest je dostac :(

 

Poczytaj tez to: www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3487

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak, achromaty odpadaja do focenia dziennego. Do zastosowan o ktorych wspominasz najlepszy bedzie uklad lustrzany - w tanich pewnie MTO - widzialem sporo fotek ptakow i wygladaja swietnie. Takich obietywow lustrzanych jest znacznie wiecej. Poszukaj a cos znajdziesz na pewno. Jakosc w porownaniu z achromatem bedzie ogromna, ktory to na jasnych kontrastowych obiektach (np ciemny ptak, galezie na jasnym niebie) rzygnie fioletem tak, ze odechce ci sie nawet robic z tego odbitki. Wlasnie twoj cel foto jest wyjatkowo niedobry dla achromatow - czyli tanich lunet.

 

Swiatlosila takiego obietywu jest dokladnie taka, jaka jest... :) Tzn jezeli jest to f8 to jest to f8, jezeli jest to f10, to jest f10. Tak jak w innych obiektywach. Nic sie tu nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Do foto przyrody i ptaszków polecam zdecydowanie jaśniejszy i lepszy w tych zastosowaniach od lustrzanego obiektywu 1000mm Rubinarka 500/5,6, ma bardzo dobrą do fotografii korekcję i wygodną stopę statywową umożliwiającą szybkie kadrowanie obiektu a jednocześnie jest lekki i mały jak na ogniskową 500mm :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.