Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w identyfikacji montażu do astrofotografii (oraz parę pytań)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem posiadaczem (od 6 lat) teleskopu Soligor MT-800, z którym pracuje mi się bardzo dobrze. Niedługo zakupię lustrzankę Canona do astrofotografii (nie tylko z użyciem teleskopu), dlatego potrzebny byłby mi do montażu napęd. O tyle jest problem, że nie wiem jaki do takiego. Piszę w sprawie pomocy w jego identyfikacji. Co to jest za montaż?

 

Ktoś mi kiedyś podpowiedział, że jest to montaż Astro3. Nie miał pewności, dlatego radził znaleźć kogoś innego, kto się na tym zna.

 

Jest to oczywiście słabszy montaż niż HEQ-5, ale nie pozwalają mi fundusze na jego zakup. Teoretycznie uzbieram wystarczającą ilość pieniędzy w ciągu 12 miesięcy, jednak moja sytuacja na to nie pozwoli. Właśnie ukończyłem I klasę liceum, a wkrótce mam maturę. Będę musiał poświęcić sporo czasu na naukę, potem dochodzi jeszcze sześć lat studiów. Niewielka ilość wolnego czasu nie pozwoli na długie siedzenie pod niebem jak teraz. Dlatego myślę, że nie warto wydawać kilka tysięcy złotych na coś, co będzie rzadko używane i kurzyło się w domu. Nad HEQ-5 lub EQ6 pomyślę po skończeniu studiów (albo coś innego, lepszego, jeśli przez ten czas się pojawi).

 

Przeszukując sklepy internetowe zauważyłem, że napędy na słabsze montaże (o ile by pasował do mojego) kosztują od 115 do blisku 300 złotych. Na tyle to mogę sobie pozwolić. Dlatego tutaj także poproszę o informację - czy któryś z tych montaży (na przykład na tej stronie: http://astrokrak.pl/68-akcesoria-) pasuje? Jeśli tak, to który?

 

Wiem, że z astrofotografią na takim montażu jest ciężko. W większości (70%) aparat miał być używany do fotografowania bez użycia teleskopu (tzw. szerokie kadry). Mam już wystarczające w tym doświadczenie dzięki staremu aparatowi (chociaż to był kompakt). Chciałbym, abym był w stanie wykonywać zdjęcia o długości ekspozycji przynajmniej:

- szerokie kadry z max. 10-15s do 60s

- z użyciem teleskopu z kilku sekund do 30s

... aby gwiazdki nadal były punktowe.

 

Nie liczę na długie, kilkuminutowe ekspozycje. Ale gdyby się dało (nawet dwa razy dłuższe niż te, które chciałbym), byłoby świetnie.

 

I kolejna sprawa... Chociaż nie mam jeszcze aparatu, to w jaki sposób podłączę go do montażu (obejmy ze zdjęć oczywiście można zdjąć)? Coś dodatkowego trzeba? Dodam, że odpowiednie złączki do podłączenia aparatu z wyciągiem już posiadam.

 

Poniżej zdjęcia mojego montażu (bez tuby optycznej).

 

Pozdrawiam.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys Soligor MT-800 byl sprzedawany na montazu EQ3. to pewnie ten montaz. na pewno to nie jest odpowiednik Astro3 od Skyluxa bo ten jest odpowiednikiem EQ2. EQ3 jest odpowiednikiem eq3-2.ale nie do konca. ktos pewnie Ci wyjasni dlaczego.

Edytowane przez margor55
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Postanowiłem pobuszować w Internecie nieco bardziej, zdania były podzielone - EQ3 i EQ3-2. Jednak w większości odpowiedź to EQ3, dodatkowo od zaufanych źródeł.

 

W takim razie, chyba ten montaż będzie pasować: http://astrokrak.pl/184-napd-w-jednej-osi-do-teleskopow-soligor-.html ? Wnioskując po linku i jaki montaż, powinno. Nie mam pojęcia tylko jak go podłączyć do mojego montażu, mam nadzieję, że dostanę jakąś instrukcję.

 

I tylko zostało jeszcze - jak mógłbym podłączyć EOSa do montażu (oprócz taśmy dwustronnej oczywiście, hehe)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak teleskop. Dovetail - czyli ten element do którego masz przykręcone obejmy do teleskopu - powinien mieć otwór do śruby fotograficznej. Jak nie ma- trzeba wywiercić i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.