Skocz do zawartości

Tunning krótkiego obiektywu


Margorotus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Od jakiegoś czasu jestem w posiadaniu jasnego obiektywu Tamron 3,5/200. Zamierzałem się go pozbyć i nabyć coś innego (dłuższa ogniskowa do maks. 300 mm - ze względu na montaż CG5 bez możliwości guidingu; aparat to niemodyfikowany 350D).

 

Ostatecznie zostaję przy Tamronie. Chcę go jedynie troszkę 'podrasować' w dwojaki sposób: dołożyć większy/dłuższy odrośnik i dołożyć filtr.

 

Chcę poradzić się w nastepujących kwestiach:

- jak dobrać optymalny rozmiar odrośnika?

 

Ten chcę wykonać z aluminium z możliwością wkręcania w miejsce obiektywowego filtra 62 mm. Jako, że obiektyw ma średnicę 57 mm, myślałem o długości 100 mm i wewn. średnicy ok. 65mm. Czy przy tej średnicy nie będzie zbyt długi?

 

- jaki dobrać filtr?

 

Kolejny modyfikacja to zrobienie przejściówki z M42 na EOS z możliwością wkręcenia filtra 1,25". Zrobiłem schematyczny rysunek w skali 1:1 (bieg promieni przez obiektyw) i wychodzi na to, że nie powinno być winietowania.

Na wybór filtra składają się dwa czynniki: aberracja obiektywu i warunki podmiejskie. Myślałem o semi-APO Baader Pl., który spełnia oba warunki: zmniejszcza aberrację układu i ogranicza wpływ LP.

 

Jak myślicie, warto coś takiego zrobić?

W najbliższym czasie nie zamierzam zmieniać posiadanego sprzętu. Dopiero zaczynam przygodę z astrofoto, a taka ogniskowa pozwoli na dużą skuteczność uzyskania nieporuszonych długoczasowych klatek.

 

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze dokładnego projektu, jak taka przejściówka będzie się prezentować. Mimo to z ostrością nie powinno być problemu, gdyż ta na nieskończoność wypada wcześniej, niż pokazuje sybol na obiektywie. Nie mierzyłem jeszcze tej wartości, ale z tego co kojarzę jest to nie mniej niż 5 mm. I to już z założoną standardową przejściówką M42/EOS.

Wydaje mi się, że ostateczna długość przejściówki nie będzie dużo większa, bo od standardowej będzie różniła się jedynie mniejszym przelotem (takim, by wkręcić filtr 1,125"). Sam filtr może nawet odrobinę wchodzić do aparatu. Tam też jest dość miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o podobnym rozwiązaniu parę lat temu, gdy przerabiałem mocowanie do pentacona 200mm. Ma on odkręcane całe rectum z gwintem, więc zafasowłem podobny element z bagnetem nikona. Z kombinacji z filtrem zrezygnowałem, bo to szkło nie jest tego warte. Podobne pomysły naszły mnie przy tairze, ale jeszcze go nie obadałem.

Może w Twoim tamronie też da się zdemontować i wymienić całe mocowanie, to o wiele lepsze niż przejściówki, które mogą miec luzy, utrudniać ostrzenie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.