Skocz do zawartości

IC 1848


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Żadnego patentu - po prostu takie pole widzenia daje akurat ten setup. Za to dla Heart Nebula - IC1805 brakuje kilkudziesięciu pikseli by całą zmieścić, tylko mozaika wchodzi w grę. Za parę dni, jak znajdę czas na obróbkę, to wrzucę - serce będzie "ucięte" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Krzysztof! Mięciutko, fajnie.. ostatnio nie lubię silnie kontrastowych obrazków b/w a cukierkowe, kolorowe amerykańskie fotki też jakoś bardziej mi się kojarzą z komiksem niż z astrofotografią. Może faktycznie jest nieco za gładko, ale kontrasty są wg. mnie ok.

Pozdrawiam

Maciek

PS. Jak to tak wygładziłeś? Możesz dwa słowa napisać o filtrach?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerszego kadru po prostu nie mogłem zrobić - musiałbym teleskop albo kamerę zmienić, aby było szerzej.

 

W kwestii kadrowania - FLI3200 jest w tym paśmie niesamowicie czuła, przy klatce 200 sekund ja już widzę wszystko - całą mgławicę, więc po 2-3 próbach zrobienia takich klatek po 100-200 sekunda udało mi się ustawić mgławicę idealnie w centrum. Teleskop ma też "rotator" (? - nie wiem, jak to się nazywa) - więc kamerę mogę w miarę swobodnie obracać 360 stopni, aby skadrować tak, jak chcę.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wessel za opinię! :)

 

Kontrasty też mi się podobają - nie wyciągam nic specjalnie, bez spinania się też jesli chodzi o wyostrzanie. Tak mi się podoba :) To w końcu tylko 65mm, więc o jakiś szczegół nie ma sensu walczyć. Z gładkością tak czułem, że troszkę przesadziłem, choć nie ukrywam że bardzo lubię takie gładkie, miękkie, bez szumu zdjęcia - oczywiście do pewnego stopnia, bo potem to przestaje być "naturalne".

 

Jeśli chodzi o obróbkę - to efekt 2 dni studiowania filmiku, który wrzucił Adam w swoim wątku z "Duchami" :) (Raz jeszcze dzięki!). Dopiero za 3 razem skutecznie metodą Adama udało mi się gwiazdy usunąć, a jak masz odseparowane gwiazdy od tła, to naprawdę możliwości są nieograniczone. Nie mam chyba w moim Photoshopie "Camera Raw" (zdaje się, że od Photosopa CC to wprowadzili), więc samo usuwanie szumu zwykłym Noise Reduction + http://www.prodigitalsoftware.com/Astronomy_Tools_For_Full_Version.html(Deep Space Noise Reduction) + mocna praca na maskach. Tzn. stosowanie filtrów z różną "mocą" kilka razy z maskami, potem "Hide All" i przez odpowiednie zaznaczanie/malowanie pędzlem fragmentów na masce odkrywanie tego, co chcę aby było odkryte i odszumione (cały czas mówię o sytuacji, w której mam odseparowane na różne warstwy gwiazdy i mgławicę). Mam nadzieję, że wiesz o co chodzi i co mam na myśli - gdyby nie było jasne, to daj znać, opiszę dokładniej.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, w starszych Photoshopach też da się użyć licencjonowanych filtrów (są tylko w camera raw). Wystarczy, że otworzysz TIFFa 16bit jako "camera raw" (przez Open, albo "Open as", zależnie od wersji). Wybierasz sobie na dole z pulldown, jako co ma otworzyć tego tiffa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie sobie sprawdziłem że ja potrzebowałem 20x30min kiedyś na podobnie mocny sygnał :)

 

Niby tak, ale nie ma nic za darmo - usuwanie bloomów chociażby jest bardzo irytujące i przez to gwiazdki na moich zdjęciach nigdy nie bedą idealne, takie jakbym chciał. O fotografowaniu Plejad mogę zapomnieć :)

W paśmie SII i OIII niestety jest już o wiele, wiele gorzej - muszę jechać każdą klatkę po 30 minut...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem napisać, że mięciutko - ale wessel mnie uprzedził - nie dopisał tylko, że czuję sie jak na podusi (a ja tak się czuję). Fajny trend - większość obrabia na twardo i stara się uwypuklić szczegóły za pomocą kontrastów, a tu takie zaskoczenie.

Brawo !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wessel za opinię! :)

 

Kontrasty też mi się podobają - nie wyciągam nic specjalnie, bez spinania się też jesli chodzi o wyostrzanie. Tak mi się podoba :) To w końcu tylko 65mm, więc o jakiś szczegół nie ma sensu walczyć. Z gładkością tak czułem, że troszkę przesadziłem, choć nie ukrywam że bardzo lubię takie gładkie, miękkie, bez szumu zdjęcia - oczywiście do pewnego stopnia, bo potem to przestaje być "naturalne".

 

Jeśli chodzi o obróbkę - to efekt 2 dni studiowania filmiku, który wrzucił Adam w swoim wątku z "Duchami" :) (Raz jeszcze dzięki!). Dopiero za 3 razem skutecznie metodą Adama udało mi się gwiazdy usunąć, a jak masz odseparowane gwiazdy od tła, to naprawdę możliwości są nieograniczone. Nie mam chyba w moim Photoshopie "Camera Raw" (zdaje się, że od Photosopa CC to wprowadzili), więc samo usuwanie szumu zwykłym Noise Reduction + http://www.prodigitalsoftware.com/Astronomy_Tools_For_Full_Version.html(Deep Space Noise Reduction) + mocna praca na maskach. Tzn. stosowanie filtrów z różną "mocą" kilka razy z maskami, potem "Hide All" i przez odpowiednie zaznaczanie/malowanie pędzlem fragmentów na masce odkrywanie tego, co chcę aby było odkryte i odszumione (cały czas mówię o sytuacji, w której mam odseparowane na różne warstwy gwiazdy i mgławicę). Mam nadzieję, że wiesz o co chodzi i co mam na myśli - gdyby nie było jasne, to daj znać, opiszę dokładniej.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

No to sie cieszę że podobnie działam. :) a już miałem nadzieję źe coś prostszego wynalazłeś :) Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.