Skocz do zawartości

NGC 891 XXL


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Jam laik, ale otagowane muszą być, żeby korzystać z funkcji automatycznego tworzenia grup dla BDF.

 

Przy normalnych klatkach wspomagam się APT, ale darki, biasy i flaty robię używając elektronicznego pilota (darki), albo palucha wyzwalającego spust migawki (flaty i biasy). Nie mam więc plików otagowanych z całą pewnością. Wszystko co robię to:

1. Czyszczę wcześniejsze ustawienia.

2. Wybieram typ plików.

3. Tworzę grupę.

4. Dodaję z dysku rawy.

 

Z ręką na sercu mówię, że to działa :)

 

 

 

Maxim.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC6946 wygląda świetnie! Gratuluję - niesamowita skala.

 

Odnośnie procesu obróbki:

"- Zdjęcie gwiazd odszumić przez Filtr – rozmycie gaussowskie. Promień 2pix."

 

Tego bym osobiście nie robił. Widać od razu na zdjęciu, że gwiazdy jakieś takie rozmyte, blade są przez to. Na odszumianie są inne sposoby. Chociażby: zaznaczasz gwiazdy (np. jedną z akcji z Astronomy Tools) - expand 2-3px - wtapianie 1-3px, zależnie od zdjęcia - uzyskane zaznaczanie (czyli gwiazdy) kopiujesz do nowej warstwy. Następnie warstwę od której wyszliśmy odszumiasz jakąś metodą. Dzięki temu same gwiazdki nie rozmywają się, są w odrębnej warstwie, a tło jest odszumiane. Jak masz bardzo dużo szumu, to metodą Adama, którą pokazał na filmiku w jednym z tematów, najlepiej oddzielić gwiazdy od tła i wtedy można "cuda" robić.

 

P.S. Jak gadam głupoty to bardziej doświadczeni w obróbce - poprawcie mnie :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

A nie prościej odszumić całość a następnie zrobić "inverted layer mask" czyli wstawić w maskę obrabianą fotkę i np poziomami doprowadzić do zakrycia trochę szerszej obwódki niż gwiazdy. Oczywiście tło musi być białe gwiazdy czarne w dobrze zrobionej masce by zakryć własnie gwiazdy :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie o co chodzi z tym odszumianiem. Mam nie chłodzoną matrycę CMOS i jeśli zbiorę odpowiednią ilość materiału, niczego nie muszę odszumiać. Cały szum znika przy stackowaniu. Jeśli nie znika - znaczy się, mam za mało materiału. Czyżby kamery CCD, mimo chłodzenia aż tak szumiały, że "cza" odszumiać w procesie obróbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie znika - znaczy się, mam za mało materiału. Czyżby kamery CCD, mimo chłodzenia aż tak szumiały, że "cza" odszumiać w procesie obróbki?

Zupełnie to nie tak. Kamery mono zasysają tak mocno, że po prostu masz możliwość ciągnąć materiał mocniej i nawet w głębokim szumie widzisz informację, którą warto "odszumować" (subtelnie). Nie da się tego porównać do DSLR, w którym, żeby uzyskać zbliżoną informację w cieniach musisz świecić wielokrotnie dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GRATULACJE PAWEŁ!

Zdjęcie NGC 891 amerykańska organizacja i portal

Anacortes Telescope & Wild Bird

uznała za PICTURE OF THE DAY

 

GRATULUJĘ!!!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.