Skocz do zawartości

Teleskop do 1500 zł dla początkującego pasjonata astronomii :)


Cruzoe13

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !

Mam 17 lat, chodzę do liceum na "mat-fiz". Interesuję się elektroniką, IT, książkami z gatunku sci-fi oraz astronomią, przez co piszę do Was, drodzy Przyjaciele z Astropolis, bo chciałbym zacząć się bawić gwiazdami jeszcze bardziej. Gwiazdozbiory już od dawna ogarniam, nie mam problemu ze znalezieniem najważniejszych obiektów na niebie.

 

Chciałbym zakupić pierwszy teleskop, który służyłby mi tylko do obserwacji, bo narazie mnie astrofototografia mnie nie interesuje, bo i nawet pożądnego aparatu nie posiadam :D Mieszkam w małej wiosce, najbliższe 40-tysięczne miasto jest w odległości 25km, więc niebo mam naprawdę przepiękne. Obserwacje będę przeprowadzał na miejscu, w przydomowym ogródku, dlatego mobilność nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia. Głównie chciałbym się skupić na DS'ach, choć wiem, że w ty budżecie raczej nie poszaleje. Jeśli to byłoby niemożliwe to następny wybór pada na Księżyc i planety.

 

Przeczytałem wiele tematów na wszelakich forach, ogrom opinii nt. równych teleskopów wchłonął mój umysł, lecz jeszcze pytam się Was, drodzy Astropolitanie, CO KUPIĆ.

 

Dużo dobrego dowiedziałem się o Syncie 8'' na Dobsonie. Czy to aby na pewno będzie dobry wybór? I jakie okulary dokupić, abym jak najwięcej radości czerpał z moich nocnych obserwacji?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na tym forum dużo więcej osób bardziej doświadczonych ode mnie lecz co powie ci prawie każdy jak do wizuala to jak największe lustro jak do astrofoto to już minimum eq3-2 i 150/750 to jest ok 1300zł

jak wizual to radziłbym ci dołożyć stówkę i kupić to http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1390&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-254/1200_SYNTA_10_DOBSON_Pyrex

Okulary z zestawu na początek wystarczą, jeśli masz dosyć ciemne niebo to kolejny krok do synty 10"

Wiek już na noszenie takiego sprzętu zapewne masz..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie jeśli bym kupił Syntę 8", to jakie okulary, filtry musiałbym od razu kupić?

Może na początek taki zestaw:

 

Synta 8"

Filtr mgławicowy Baader Planetarium UHC-S 1,25"

Okular Baader Hyperion 24 mm,

 

 

Ten zestaw +/- 1750 zł.

Postaram się te 250zł dozbierać, czy może macie jakieś inne, sprawdzone konfiguracje dla początkującego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości otrzymywanych obrazów to do Newtona dobrze jest zakupić okularki Vixen NLV (ekonomiczne,pole widzenia około 50stopni) lub LVW (szersze pole - około 65 stopn i cena niestety też wyższa).

Nie musisz kupować wszystkich, wystarczą 2-3 - na mniejsze powiększenia (około 24-30mm) - średnie powiększenia (18-12mm) i większe powiększenia (6-8mm). Taki zestaw doskonale się sprawdza przy obserwacjach. Jeśli dysponujesz większą gotówką to polecam Ethosy od TeleVue albo Explore Scientific;-)

http://astromarket.pl/manufacturer/tele-vue-wszystkie-produkty

http://astromarket.pl/manufacturer/wszystkie-produkty-explore-scientific

 

Jak dokładnie dobrać okulary, trochę wiedzy: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=4317

 

 

Na takie filtry jak UHC-S to musisz mieć porządne niebo, bo jednak trochę światła wycinają.

Edytowane przez mariogda
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne dylematy. Teleskopów do wyboru jest mnóstwo i ciezko sie połapać. Od miesiąca mam Synte 8" i jestem z niej bardziej niż zadowolony. W jeden wieczór zobaczyłem więcej emek itp niż przez cały okres czesania nieba lornetką. Ale to nie dziwne. Okulary z zestawu są słabe. 10mm w zasadzie tylko księżyc dobrze pokazuje do reszty sie nie nadaje. 25 mm jest ok ale wiadomo zestaw okularów trzeba rozwinąć. Jesli nie musisz tego nosić daleko to bierz jak największe lustro możesz. Reszte sobie z czasem dokupisz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwrotnie :) im gorsze warunki tym bardziej widać pozytywny wpływ filtrów, ale w ogóle w czym problem skoro cruzoe napisał że ma bardzo dobre niebo.

no właśnie z tymi filtrami bywa różnie, mam UHCsa Baadera i średnio jestem zadowolony z efektów pod ciemnym niebem, więc poco wydawać kasę od razu na filtry.

Na razie się nie wypowiadam na ten temat, gdyż miałem mało okazji go przetestować w różnych warunkach.

 

A wracając do tematu - Cruzoe13, może po prostu zacznij najpierw obserwować tym co masz naucz się nieba, trików obserwacyjnych, systematycznie inwestuj w lepsze okulary (z wyższej półki TeleVue,ES), a na wszystko inne (filtry, itp) przyjdzie pora ;).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.