Skocz do zawartości

Kątówka 2' vs 1,25


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jak wiecie dopiero zaczynam, mam SW 120/600 z kitową kątówką pryzmatyczną. Jest fatalna niestety, ten pryzmat jest jakos dziwnie zbudowany i na jowiszu,saturnie wprowadza pasek w centrum kadru (planeta jest jakby przecieta slupem swietlnym :). Z inną kątówką tego nie ma. Zastanawiam sie czy kupić kątówke 2" lustrzaną GSO (239 zł) i używac jej z okularami poki co tymi co mam 1,25' supe plossl 10 i 25 oraz UWA 6mm (nie mam kasy na nowe) czy dolożyć stówę i kupić WO 1,25' dielektryka i odpuścić sobie okulary 2'? Zależy mi na jak najlepszym kontraście co przemawiałoby za dielektrykiem, ale zastanawiam się nad dwucalowym bo może da mi jaśniejsze obrazy DSO ? Jak uważacie?

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nik tnic nie pomoze ? To przynajmniej doradzcie czy przy refraktorze achro 120/600 oplaca sie inwestowac w katowke dielektryczna ? (1,25" WO) czy celowac w zwykłą lustrzaną nie dielektryczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. Zawsze lepiej wziąć 2 cale. A nóż za jakiś czas Ci przyjdzie do głowy posprawdzać okulary 2", np. potestować na jakimś zlocie. Z kątówką 1,25" to wykluczone. I jak Wessel napisał, kątówka zostaje na lata. Lepiej zaopatrzyć się w większą i lepszą.

 

Oczywiście, jeśli nie masz funduszy na dielektryczną 2", to przy ogniskowej 600mm możesz również pozostać przy 1,25", gdyż z pewnością znajdą się okulary szerokokątne pod 1,25", które z tą ogniskową dadzą mały power do szerszych DSów.

Sam od lat używam, i pozostałem przy kątówce 1,25", ale postawiłem zdecydowanie na jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. Zawsze lepiej wziąć 2 cale. A nóż za jakiś czas Ci przyjdzie do głowy posprawdzać okulary 2", np. potestować na jakimś zlocie. Z kątówką 1,25" to wykluczone. I jak Wessel napisał, kątówka zostaje na lata. Lepiej zaopatrzyć się w większą i lepszą.

 

Oczywiście, jeśli nie masz funduszy na dielektryczną 2", to przy ogniskowej 600mm możesz również pozostać przy 1,25", gdyż z pewnością znajdą się okulary szerokokątne pod 1,25", które z tą ogniskową dadzą mały power do szerszych DSów.

Sam od lat używam, i pozostałem przy kątówce 1,25", ale postawiłem zdecydowanie na jakość.

 

Dzieki - wzialem 2' SW ale nie dielektryka tylko zwykla. Ktos robil test kilku kątowek i bardzo dobrze wypadla. Jest bardzo ok, obraz w stosunku do kitowego pryzmatu zdecydowanie lepszy! Jestem bardzo zadolowony. Dzieki za pomoc. Testuje z tym okular 2' 42mm GSO SV i powiem szczerze, że fajnie to razem pracuje. Nawet bardzo :) Mysle jeszcze nad 2' 30mm zamiast tego 42 bo w mojej tubce sw 120/600 42mm daje tylko x14 i to chyba ciute za mało. Jeżeli kąt widzenia pozostal by bez zmian a deklarowane jest ze 30mm tez ma 70 stopni to bylby to chyba strzal w 10 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.