Skocz do zawartości

soczewka prostująca


Krzysztof Puz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich astroforumowiczów. Zastanawiałem się nad kupnem soczewki odwracającej i chciałem się was poradzić czy warto wydawać pieniądze na takie coś czy raczej jeszcze bardziej zaznajomić się z teleskopem i dokupić inne dodatki. Czekam na wasze komentarze.

 

http://www.astrokrak.pl/search.php?orderby=position&orderway=desc&search_query=soczewka+prostuj%C4%85ca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej zainwestować w lepsze okulary, filtry, itp... Czy kupując soczewkę odwracającą do wyciągu planujesz również "odwracać" szukacz? Moim skromnym zdaniem to zbędny gadżet ;) tym bardziej, że tańsza soczewka tego typu zapewne wpłynie negatywnie na jakość uzyskiwanego obrazu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton na paralaktyku i Newton na Dobsonie - bez sensu.

 

Trawelerek w postaci krótkiego refraktorka na montażu azymutalnym będzie OK. I nie potrzebujesz soczewki odwracającej.

Uzasadnij proszę czemu bez sensu?

 

Często gdy wyjeżdżam w góry zabieram GSO 10 i w oczekiwaniu na noc polookało by się na pobliskie góry które są w zasięgu dobsona, czy się mylę?

Nie zależy mi na super skorygowanym polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygody. Celowanie i śledzenie obiektów ziemskich paralaktykiem jest mało intuicyjne i niewygodne, a nachylanie się nad Dobsonem skierowanym tylko kilka stopni nad horyzont też nie należy do wygodnych. Zresztą to sprawa indywidualna i jeśli ktoś stwierdzi, że mu to nie przeszkadza to nie ma co się szczypać. Ja tylko wskazałem jaki sprzęt wygodnie łączy obserwacje nieba z ziemskimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pozostaje to bez znaczenia ale newtony mają sporą światłosiłę. W/w 750/150 ma światłosiłę 5 czyli całkiem sporo w porównaniu do refraktorów albo maków, które mają nawet 10 czy 15. Czy nie ma to przypadkiem wpływu na kontrast uzyskiwanych obrazów w obserwacjach dziennych? Duża światłosiła jest idealna do obserwacji słabych obiektów ale w dzień po co tyle tego światła? ;)
Mam nadzieję, że nie głoszę herezji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji ziemskich z racji konstrukcji własnej newtony nie są najlepszym wyborem. Do tego montaż paralaktyczny i dobson są po prostu niewygodne lub niepraktyczne w użyciu. To nie jest kwestia pola ani światłosiły. Raczej wygody i "walki" z konstrukcją. Jeżeli chcesz sobie polookać na góry raz na jakiś czas to nikt Ci nie zabroni. Zawsze możesz postawić dobsona na stołku :) . Ale jeżeli myślisz poważniej to z praktyki wiadomo że najlepiej sprawdza się montaż azymutalny z refraktorkiem lub małym makiem/sct-em (na wypasie z nasadką bino). I oczywiście lornetka. To są otwarte drzwi i nie trzeba ich wyważać....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj....

Jeżeli koniecznie musisz ściemniać obraz (a zwykle nie ma takiej potrzeby) to nie barlowem. Zastosuj np filtr ND0.6 lub 0.9. Lub kartonową przysłonę na wlot teleskopu która zmniejszy aperturę.

Jeszcze raz napiszę że to nie tylko ergonomia. To również konstrukcja optyczna newtonów która nie sprzyja obserwacjom ziemskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.