Skocz do zawartości

Obserwacje od zmierzchu do świtu


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chcę podzielić się wrażeniami (i zdjęciami) z obserwacji, które miały miejsce w nocy 6 na 7 września. Obserwacje prowadziliśmy w dwóch ekipach astronomicznych: goszcząca u nas ekipa "Astrohunters" i my - "Gromada Otwarta" (dowiedzieliśmy się o sobie dzięki mapce lokalizacyjnej na tym Forum:)

Około 21.30 mieliśmy już rozłożony cały sprzęt. Pierwsze obserwacje odbyły się przy udziale młodzieży uczęszczającej na zajęcia, dlatego na pierwszy ogień poszły obiekty łatwe i przyjemne dla oka, nie wymagające zbyt dużej akomodacji i proste do „wyłowienia” z okularu, czyli letnie standardy:

  • M13 – tak rozbita, że wyglądała prawie jak gromada otwarta;)

  • M81i M82, w której widzieliśmy sporo szczegółu i chyba nawet czerwonawą barwę,

  • M31 – tu szukaliśmy „obcych” gromad kulistych. Zdjęcie zamieszczone w poście: "Andromeda z bliska",

  • M11,

  • M57,

  • M27,

  • Chichotki.

Potem już trudniejsze obiekty:

  • Veil, Palec Boży

  • NGC 6888 Crescend

  • NGC 6946 Fajerwerk

  • M33 - to akurat łatwe:)

Przy mgławicach zatrzymaliśmy się trochę dłużej, a w międzyczasie dwa inne teleskopy robiły zdjęcia:)

W końcu znalazł się również czas, aby wymienić doświadczenia, pomysły, uwagi. Łukasz i ja raczej jesteśmy nastawieni na astrofoto, zaś Dawid, Michał i Paweł są wytrawnymi obserwatorami – myślę, że nie jeden astro hobbysta mógłby się wiele od nich nauczyć bardzo profesjonalnego przygotowania, a potem zachwytu tym, co można dostrzec na własne oczy (lub oko:), respektu wobec bezkresu Wszechświata i piękna Bożego stworzenia. Osobiście sam odkryłem ile tracę, kiedy nawet nie patrząc w okular pakuję w wyciąg lustrzankę, zadowalając się jedynie widokiem z lornetki, ale i myślę, że rozbudziliśmy też sporo zapału do wejścia naszych Gości na drogę astrofoto:)

Przy okazji obserwacji mgławic mogliśmy doświadczyć na własne oczy, jak wielką różnicę daje dobry filtr OIII (potem próbowaliśmy tą różnicę uchwycić na zdjęciach – poniżej 2 wersje Veil'a).

Całość owocnego w obserwacje i wymianę doświadczeń spotkania zakończyliśmy obiektami już zimowymi – jak to ktoś z nas powiedział: „Plejady coraz wyżej, idzie zima”. Tu również standardy:

  • M45 Plejady – ze wszystkich możliwych ogniskowych

  • Jowisz (trochę jak Filip z konopi wyskoczył znad horyzontu)

  • M1 Krab – z filtrem i bez

  • M42 – jako „wisienka na torcie” :)

    To była jedna z tych nocy, kiedy do samego świtu nie myślało się o spaniu, lecz o zachowaniu pełnej koncentracji nad kontemplacją tak cudownie rozgwieżdżonego nieba. Wspólna pasja zaś sprawiła, że wszyscy odnieśliśmy wrażenie, jakbyśmy się już dawno znali. Może każdy kto patrzył wtedy w niebo z takim zachwytem jest naszym przyjacielem...?

(Zdjęcia Ds'ów z SW 12", po kilkadziesiąt klatek 8 i 25s., ISO 6400).

Astrohunters_6.9.13-2m.jpg

Astrohunters_6.9.13-3m.jpg

m27.jpg

veil_WL.jpg

veil_OIII.jpg

m33.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Chcę podzielić się wrażeniami (i zdjęciami) z obserwacji, które miały miejsce w nocy 6 na 7 września. Obserwacje prowadziliśmy w dwóch ekipach astronomicznych: goszcząca u nas ekipa "Astrohunters" i my - "Gromada Otwarta" (dowiedzieliśmy się o sobie dzięki mapce lokalizacyjnej na tym Forum:)

Około 21.30 mieliśmy już rozłożony cały sprzęt. Pierwsze obserwacje odbyły się przy udziale młodzieży uczęszczającej na zajęcia, dlatego na pierwszy ogień poszły obiekty łatwe i przyjemne dla oka, nie wymagające zbyt dużej akomodacji i proste do „wyłowienia” z okularu, czyli letnie standardy:

  • M13 – tak rozbita, że wyglądała prawie jak gromada otwarta;)

  • M81i M82, w której widzieliśmy sporo szczegółu i chyba nawet czerwonawą barwę,

  • M31 – tu szukaliśmy „obcych” gromad kulistych. Zdjęcie zamieszczone w poście: "Andromeda z bliska",

  • M11,

  • M57,

  • M27,

  • Chichotki.
Potem już trudniejsze obiekty:
  • Veil, Palec Boży

  • NGC 6888 Crescend

  • NGC 6946 Fajerwerk

  • M33 - to akurat łatwe:)
Przy mgławicach zatrzymaliśmy się trochę dłużej, a w międzyczasie dwa inne teleskopy robiły zdjęcia:)

W końcu znalazł się również czas, aby wymienić doświadczenia, pomysły, uwagi. Łukasz i ja raczej jesteśmy nastawieni na astrofoto, zaś Dawid, Michał i Paweł są wytrawnymi obserwatorami – myślę, że nie jeden astro hobbysta mógłby się wiele od nich nauczyć bardzo profesjonalnego przygotowania, a potem zachwytu tym, co można dostrzec na własne oczy (lub oko:), respektu wobec bezkresu Wszechświata i piękna Bożego stworzenia. Osobiście sam odkryłem ile tracę, kiedy nawet nie patrząc w okular pakuję w wyciąg lustrzankę, zadowalając się jedynie widokiem z lornetki, ale i myślę, że rozbudziliśmy też sporo zapału do wejścia naszych Gości na drogę astrofoto:)

Przy okazji obserwacji mgławic mogliśmy doświadczyć na własne oczy, jak wielką różnicę daje dobry filtr OIII (potem próbowaliśmy tą różnicę uchwycić na zdjęciach – poniżej 2 wersje Veil'a).

Całość owocnego w obserwacje i wymianę doświadczeń spotkania zakończyliśmy obiektami już zimowymi – jak to ktoś z nas powiedział: „Plejady coraz wyżej, idzie zima”. Tu również standardy:

  • M45 Plejady – ze wszystkich możliwych ogniskowych

  • Jowisz (trochę jak Filip z konopi wyskoczył znad horyzontu)

  • M1 Krab – z filtrem i bez

  • M42 – jako „wisienka na torcie” :)

    To była jedna z tych nocy, kiedy do samego świtu nie myślało się o spaniu, lecz o zachowaniu pełnej koncentracji nad kontemplacją tak cudownie rozgwieżdżonego nieba. Wspólna pasja zaś sprawiła, że wszyscy odnieśliśmy wrażenie, jakbyśmy się już dawno znali. Może każdy kto patrzył wtedy w niebo z takim zachwytem jest naszym przyjacielem...?

(Zdjęcia Ds'ów z SW 12", po kilkadziesiąt klatek 8 i 25s., ISO 6400).

Świetna relacja, świetnego spotkania.

Było nam bardzo miło, że mogliśmy się wreszcie spotkać, i cieszyć się otaczającym pięknem nocnego nieba.

Wasze zdjęcia zrobiły na mnie przeogromne wrażenie, i chyba złapałem bakcyla.

Liczę na więcej tak udanych obserwacji, pozdrawiam Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemna i okraszona pięknymi zdjęciami relacja. Ja również chciałem podziękować za wspólne obserwacje i za niezwykłą atmosferę w trakcie spotkania. Potwierdzam słowa Marcina, że wszyscy czuli się tak, jakby się znali od bardzo dawna. Mam nadzieję, ze uda się to jeszcze powtórzyć, moze tym razem mi też uda się być do samego końca. Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste, spotkanie było niesamowite. Niebo... mam wrażenie, że tak ciemne na naszej miejscówce jeszcze nigdy nie było. Wrażenia dopełniła odkryta przeze mniemożliwość obserwowania obiektów podczas fotografowania. EUREKA :shocked: Do tego obserwacja tak profesionalnie prowadzona przez Dawida. Całkowicie nowe doświadczenia. Dziękuję.

Pozdrawiam.

 

P.S. Zdjęcia obiektów przeze mnie fotografowanych prezentuję w osobnych wątkach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że relacja i zdjęcia się podobają! :)

Ja również podpisuję się pod słowami Łukasza, co do świetnie przygotowanej obserwacji!

 

 

Szyszmen, widzę że jesteś z niedalekiego Orzesza, może kiedy w pogodną piątkową noc przyjedziesz do nas?

Co do Dobsona z GoTo, bo taki mamy, to sam się zdziwiłem, że przy niektórych obiektach (zależy od kąta nachylenia ciężkiej tuby) można uzyskać 25s. ekspozycji! Przy tej aperturze i przy kilkudziesięciu klatkach to już jest sporo...

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Relacyjka naprawdę świetna.Czułem sie jakbym tam był ,bo tej samej nocy byłem równiez w ternie i to niedaleko,zaledwie 35 km od was.

Nie miałem pojęcia że macie miejscówkę tak blisko Mnie.Odwiedziłem waszą stronkę www.astrohunters.pl i zamówiłem Newsletter-nie wiem czy działa?

Z chęcią bym dołączył do was w Maciowakrzach wraz ze swoim GSO 12"-często tam bywacie?

Pozdrawiam wszystkich

Jacek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko pogoda pozwoli, na pewno znów zawitamy na miejscówce w Maciowakrzach.

Zapraszamy serdecznie, na pewno roześlemy zaproszenie na planowane wspólne obserwacje.

 

 

Witajcie

 

Relacyjka naprawdę świetna.Czułem sie jakbym tam był ,bo tej samej nocy byłem równiez w ternie i to niedaleko,zaledwie 35 km od was.

Nie miałem pojęcia że macie miejscówkę tak blisko Mnie.Odwiedziłem waszą stronkę www.astrohunters.pl i zamówiłem Newsletter-nie wiem czy działa?

Z chęcią bym dołączył do was w Maciowakrzach wraz ze swoim GSO 12"-często tam bywacie?

Pozdrawiam wszystkich

Jacek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.