Skocz do zawartości

mam pytanie dot.okularu


rompek

Rekomendowane odpowiedzi

Takich tematów jest co najmniej kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt. Poszukaj na forum i poczytaj celestia.pl

 

oj daj spokój ... jeszcze się chłopak zniechęci i kupi konsolę albo coś ;)

 

dzień dobry mamna imię Grzegorz jestem początkującym i chciałbym zapytać otóż kupuję synta8 i proszę o radę jakie okulary dla niej do obserwacji ds. ,mieszkam na wsi z ciemnym niebem nie ma problemu ,proszę o konkretną odpowiedz dziękuję

 

pytasz o okulary do ds - do tego newtona świetnie będą się nadawać na przykład okularki LVW Vixen'a albo tańsze NLV. Jeśli masz trochę większy budżet to pomyśl o szkłach od Explore Scientific albo TeleVue.

Często możesz kupić w przystępnej cenie wysokiej jakości używane okulary w dziale giełda.

 

Może najpierw spróbuj pooglądać niebo przez te, które masz w zestawie z teleskopem - poucz się nieba i po prostu odkładaj na lepsze okularki, filtry itd... - im lepsze okulary tym lepsza jakość uzyskiwanych obrazów ;)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dobry przyda się zawsze coś do planet, coś do DSów oraz coś w miarę uniwersalnego do "różnych rzeczy".
Jeśli mowa o ogniskowej 1200mm, to przyda się coś 8-9mm, 13-15mm oraz 20-30mm (albo 25-30mm). Z droższych można celować w LVW, choć ostatnio ceny LVW skoczyły moim zdaniem do przesady. Ja kiedyś kupiłem LVW 13mm za mniej więcej 760-790zł. Obecnie ceny są około 1100zł. Moim zdaniem ich porąbało trochę, bo w tej jakości można dostać coś tańszego. Z tej półki to faktycznie można też pomyśleć o ESach.

Zdaję sobie jednak sprawę, że mało który początkujący może wybulić 3000zł na nowe okulary, więc szuka czegoś tańszego. Wspomniane Hyperiony to dobry wybór. Niezłe i niedrogie. Do planet można pomyśleć o wszelkich klonach TMB, czyli np. TS HR Planetary. Cena jest fajna, a okulary są serio niezłe. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby w granicy 20-30mm wybrać jakiegoś erfle'a, które są tanie. No i pogodzić się z ewentualnymi wadami na brzegach.

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj daj spokój ... jeszcze się chłopak zniechęci i kupi konsolę albo coś ;)

 

 

pytasz o okulary do ds - do tego newtona świetnie będą się nadawać na przykład okularki LVW Vixen'a albo tańsze NLV. Jeśli masz trochę większy budżet to pomyśl o szkłach od Explore Scientific albo TeleVue.

Często możesz kupić w przystępnej cenie wysokiej jakości używane okulary w dziale giełda.

 

Może najpierw spróbuj pooglądać niebo przez te, które masz w zestawie z teleskopem - poucz się nieba i po prostu odkładaj na lepsze okularki, filtry itd... - im lepsze okulary tym lepsza jakość uzyskiwanych obrazów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi 40 stuknęło, a konsoli sobie nie żałuję. Na teleskopie się nie postrzela, ani nie pomacha mieczem.

 

hehe :) ... w sumie fakt, ale gdy po raz pierwszy wyjąłem z pudeł i złożyłem swój teleskop to pierwsze co mi przyszło do głowy to "ale armata!!!" ... to tak apropos strzelania :D

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam kłopot co kolega Rompek. Wczoraj pierwszy raz spoglądałem przez swoja syntę w niebo ale raz, że warunki średnie a dwa kitowe okulary dołączone do zestawu to faktycznie kitowce :ermm:

Do planet mam TMB Planetary II 6mm ale obecnie na wieczornym niebie raczej słabo z planetami. Czym pedzej muszę nabyc jakis w miarę okular do DS-ów i uczyć się nieba (jaką ogniskową wybrać na początek?)

Rompek napisz skąd jesteś, bo do Chrzanowa mam niedaleko i można by sie kiedys spiknąć na jakies wspólne obserwacje :astro::icon_smile:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.