Skocz do zawartości

Polluks 150/750


P@weł

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj nadszedł ten piękny dzień :D O 18:00 umówiłem się z Januszem w Jego firmie na odbiór teleskopu. Po przyjeździe do Astrokraka obejrzałem teleskop i Janusz przystąpił do pakowania. Zmartwiła mnie jedna rzecz- brak sprzętu Antaresa, więc mając teleskop nie miałem żadnego okularu. Janusz przyniósł jednak uszkodzony okular który miał mi pozyczyć do czasu otrzymania wcześniej zamówionych, jednakże zapomniałem go zbrać ze sklepu :Boink: , zorientowałem się jednak dopiero w domu. Bardzo liczyłem na obserwacje przejścia Wenus przez swój pierwszy teleskop. Napisze teraz troszke o jego budowie.

Teleskop wykonany jest bardzo solidnie. Tuba oklejona jest białą okleiną, wszystko ładnie wykończone. Montaż chodzi płynnie, co z pewnością zaowocuje komfortem obserwacji. Montaż posiada uchwyty ułatwiające przenoszenie. W moim Polluksie zamontowany jest także ASCT. Szukacz justuje się za pomocą 6 wkrętów, wszystko chodzi bez żadnych luzów. W Polluksie zamiast standardowego wyciągu 1,25" posiadam wyciąg 2", który także wykonany jest bardzo solidnie, nie ma żadnych luzów, chodzi bardzo płynnie. Cały wykonany jest z metalu. Teleskop jest poprawnie skolimowany i gotowy do obserwacji, które niestety są niemożliwe ze względu na brak okularów. Dzisiaj jednka wpadłem na pomysł wykorzystania do jutrzejszej obserwacji Wenus na tle tarczy słonecznej okularu od lornetki 7x35. Mam do Was takie pytanie, jak obliczyć ogniskową takiego okulary?

Dzisiaj późno wieczorem postaram sie zamieścić także zdięcia teleskopu.

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcinie, ogniskowa mojego okularu to 25mm, czyli powiększenie 30x. Wczoraj obserwowałem Jowisza. Widoczne były 2 pasy i 3 księżyce. Obraz ostry był tylko w centrum pola widzenia, ale to zapewne jest wina okularu. Obserwowałem także M51 oraz M13. Na samym początku nie było prosto ustawić teleskop,ale po około 2h zaczęlo iść coraz lepiej. Teraz Polluks przygotowany do obserwacji Wenus, ale niestety chmury :evil:

 

Ps. Umieszczam fotki sprzętu:

HPIM1347.jpg

 

tel2.jpg

 

tel4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Ogniskową okularu możesz szybciutko zgrubnie oszacować mierząc linijka odleglość od soczewki do zogniskowanej plamki od żródła swiatła po prostu.... Marcin

 

W ten sposób Pawle popełnisz gruby błąd bo przykładowo okular lornetki rosyjskiej Tento 7x35 ma ogniskową 19,28mm i jest Kellnerem (wg Karty technologicznej wyrobu).

 

Błąd polega na rożnicy pomiędzy ogniskową czołową okularu (od wierzchołka soczewki do ogniska) a ogniskową rzeczywistą (od drugiej płaszczyzny głównej soczewki okularu do ogniska) która zwykle jest dłuższa i na nie umieszczeniu żródła światła w nieskończoności, założeniu konicznym do takiego prostego pomiaru (oszacowania) :roll:

 

ps. Hamal, tam wszystko może być większe ale przy ogniskowej Polluksa 750mm i 2" okularze w wyciągu on sam staje się wielkim szukaczem z polem rzędu 3* :salu:

Zresztą większy szukacz to większa przeciwwaga z tyłu do wyważenia telepa w 3 osiach i większa masa teleskopu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób Pawle popełnisz gruby błąd bo przykładowo okular lornetki rosyjskiej Tento 7x35 ma ogniskową 19,28mm i jest Kellnerem (wg Karty technologicznej wyrobu).

 

Januszu zgadzam się, oczywiscie że to nie jest dokładna metoda- dlatego od razu to napisałem: "możesz szybciutko zgrubnie oszacować"- chodziło o zorientowanie się w parę sekund bez żadnych dodatkowych przyrządów z czym w ogóle mamy do czynienia- czy z okularem z ogniskową np. 10mm, 25mm czy 40mm. I tu zdaje ona egzamin nieprawdaż?

 

Dokładną metodę wyznaczania ogniskowej i pola/kąta AFOV okularów mogę podać za Kapitanem- który był tak miły i na moją prośbę ją "upublicznił":

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...y;threadid=3479

"Ogniskuję okular na nieskończoność, mierzę wielkość plamki wyjściowej wypożyczonym z Astrokraka mikroskopem pomiarowym MPB-2 (powiększenie 24×, podziałka 0,05 mm) i obliczam ogniskową okularu. Mając dokładną ogniskową okularu mierzę, a w zasadzie obliczam, pole widzenia okularu sposobem dryftowym, czyli mierząc czas przejścia znanej gwiazdy od krawędzi do krawędzi diafragmy przez środek pola widzenia. Oczywiście po zredukowaniu tego czasu na równik niebieski (za pomocą cosinusa deklinacji gwiazdy) i po wykonaniu niezbędnych obliczeń uwzględniających aktualne powiększenie układu obiektyw-okular oraz przyrost kąta godzinnego obserwowanego ciała niebieskiego (inaczej dla gwiazd, inaczej dla planet, inaczej dla Księżyca).

 

Wynik sprawdzam za pomocą obserwacji pola gwiazdowego i porównaniu go z obrazem tego pola w SkyMapie 2003 Lite lub Cartes du Cielu 2.75.1.

 

Okulary "podejrzane" o wykazywanie moim zdaniem ponadnormatywnej dystorsji kontroluję dodatkowo przez porównanie ich z innymi o znanych i pewnych polach widzenia. Tak "odkryłem", że mikroskopowy "Rosjanin" 14× (17 mm) pokazuje więcej nieba (ma pozornie większe pole widzenia) niż inny porównywalny z nim okular 17 mm, który miał mniejsze pole ale bezpośrednie ich porównanie po przystawieniu samych okularów do obojga oczu naraz wykazywało większy kąt widzenia w tym, który miał mniejsze pole. Czym innym jest więc obszar nieba pokazywany nam przez okular (pole widzenia), a czym innym rzeczywisty kąt widzenia przeciwległych brzegów diafragmy (pierścienia polowego - różnie to ludziska nazywają). Trudno powiedzieć co o dla kogo jest ważniejsze. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hamal, a czy klimę dostajesz w standardzie z popularnym i tanim Fiacie Palio :roll:

ASCT jest opcjonalne bo nie każdy klient lubi dziury w tubusie na poziomie lustra głównego :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Podnoszenie standartu i jakości wyposażenia wiąże się z podnoszeniem cen, możemy zacząć produkować "Mercedesy" wśród teleskopów ale będą to wyroby dla wybranych z grubym portfelem a nie dla większości społeczności astronomicznej, chyba nie do tego zmierzasz :roll:

 

W ramach podnoszenia standartu zwiększyliśmy średnicę luster w Syriuszu z 33 do 35cm oraz zrobili stalowe podstawy z kółkami jezdnymi z blokadą pod duże teleskopy oraz klocki teflonowe zamieniliśmy łożyskami w ich obrotowych podstawach od Antaresa począwszy nie podnosząc przy tym ceny teleskopów :salu:

 

Są pewne segmenty rynku i dostępnego na nim sprzętu jak:

 

1) Najniższy do którego zaliczają się wszelkie chińskie i podobne supermarketowe, plastikowe zabawki i atrapy teleskopopodobne :Cry:

 

2) niższy podstawowy z tanimi chińskimi wyrobami o akceptowalnej jakości po niewielkich poprawkach dlo ogółu podglądaczy nieba jak Sytna, Soligor itp :)

 

3) średni podstawowy jak choćby nasze teleskopy z ręcznym wykonaniem i wykończeniem

 

4) wysoki jak Zeissy, Vixen czy Takahashi dla klienta ze sporą kasą i wymaganiami :lol:

 

5) najwyższy to sprzęt projektowany i wykonywany na indywidualne zlecenia do potrzeb naprawdę zamożnego klienta.

 

W naszej ofercie mamy sprzęt popularny klasy-2 dla większości klientów i sprzęt średniej klasy-3 dla klientów z ugruntowanymi już wymaganiami którzy nie chcą nic przy nim samemu grzebać tylko go używać :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach podnoszenia standartu zwiększyliśmy średnicę luster w Syriuszu z 33 do 35cm oraz zrobili stalowe podstawy z kółkami jezdnymi z blokadą pod duże teleskopy oraz klocki teflonowe zamieniliśmy łożyskami w ich obrotowych podstawach od Antaresa począwszy nie podnosząc przy tym ceny teleskopów

 

Ciekawy post Januszu i to wyszczególnienie segmentów. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę iż na stronie Astrokraka nie widzę wzmianki np. o zwiększeniu średnicy luster w Syriuszu z 33 do 35cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No widzisz Marcinie bo najpierw wprowadzamy zmiany i czasem nawet zapomni sie o tym poinformować klienta, dziękuję za cenną uwagę, poprawię to jeszcze dziś na naszej stronie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest spox dzięki za oczekiwaną króciutką mini recenzje a ponadto jaką wysokość ma teleskop stojący pionowo na montażu Dobsona :D  :salu:

 

Wysokosć stojącego pionowo teleskopu wynosi 112cm 8)

Po orzymaniu okularów napisze co i jak widać przez ten teleskop.

 

 

Szukacz w teleskopi wydaje mi się, że jest OK, ostatnio namierzyłem nim jaśniejsze gwiazdki w okolicy M51, a potem już okularem odnalazłem bez problemu.

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hamal :shock: to jest teleskop z 5-cio letnią gwarancją i pająk musi być odpowiednio sztywny i w pełni odporny na grzebactwo pospolite :wink: :lol::lol::lol:

 

Ps. Dyfrakcja w głównej mierze zależy od ilości ramion pająka i ich kształtu a nie od ich grubości oczywiście w rozsądnych granicach, to tak na marginesie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze czy nogi pająka nie są aby za "solidne" będą ładne ramionka przy Jowiszu

... o to samo chciałem Janusza zapytać, bo co jak co ale ja sie znam na pająkach... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pogoda w mojej miejscowoście była po prostu bajeczna, w nocy "masa" gwiazd. Postanowiłem więc wystawić teleskop i jeszcze pomimo braku okularów rozpocząc mini obserwacje (okularem lornetkowym). Na pierwszy ogień poszedł Jowisz. Można było dostrzec po chwili wpatrywania się 2 pasy oraz jego księżyce. Kolejnym obiektem była M51. Rozdzieliłem także Mizara na jego słabszego towarzysza. Kolejnym obiektem była gromada kulista M13, która wyglądała cudownie. W środku zamglona plama, a po bokach po wpatrywaniu się na samych krawędziach wydawało mi się, że widze pojedyncze gwiazki. Zobaczymy jak będzie wyglądać M13 przez normalne okulary, które powinienem dzisiaj otrzymać.

Następnie teleskop skierowałem na M27, zobaczyłem sporą mglistą plamkę, która miała charakterystyczny kształt.

Obserwowałem także Albireo w Łabędziu (ładnie wygląda ten układ podwójny), oraz NGC 457 - gromade w Kasjopei. Mam takie pytanko, obserwując gromade ET zaobserwowałem około godziny 23:47 w okularze przelatujący punkt. Wiecie może jaka to była satelita.

Około godziny 1 niebo zaczęło się chmurzyć, więc zakończyłem obserwacje. Teraz tylko czekam na okulary no i oczywiście na taką jak wczoraj pogodę :lol:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

[ Add: Pią Cze 18, 2004 18:00 ]

Dzisiaj odebrałem okulary do Polluksa (PL 10 mm i ortroskopowy 6 mm).

 

Wykonałem także zdięcia dzisiejszego słoneczka i chyba na nic już więcej dziś nie licze - pogoda.

slonce.jpg

 

okular.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.