Skocz do zawartości

Antwito i jego przygody z Syntą 8


antwito

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj będę opisywał swoje obserwacje teleskopem Synta 8.

27.09.13 r.
Wieczorem niebo było zachmurzone. Co chwilę oglądałem zdjęcia satelitarne. Ok. godziny 00.00 niebo było czyste a na wschodzie zza drzew wyłaniał się Księżyc i Jowisz. Wyniosłem teleskop przed dom i nie czekając długo na chłodzenie się tuby włożyłem okular 25mm i wycelowałem na Księżyc. Był piękny! Nie zastanawiając się długo włożyłem okular 9mm i stał się jeszcze piękniejszy! Miałem jeszcze barlowa x2 ale w połączeniu z okularem 9mm nie mogłem złapać ostrości. Jak myślicie? To z powodu warunków, czy niskiego położenia Księżyca? Później najechałem na Jowisza. Okularem 25mm już zobaczyłem księżyce 4 oraz tarczkę. Przy 9mm widziałem pojawiające się i znikające pasy. To chyba przez Ziemską atmosferę znikały. Były 3 albo 4... Później najechałem na plejady. Po prostu skupisko dużej ilości gwiazd ;) Chciałem znaleźć Andromedę ale nie potrafię tego zrobić. Szukałem w ciemno, ponieważ nie widziałem jej gołym okiem. Już składałem teleskop, kiedy patrzę na horyzont, a tam 3 specyficznie ustawione gwiazdy w jednej linii. "Oho! M42!" pomyślałem i od nowa ustawiłem teleskop. Wyglądała jak ciemna chmurka. Tak ma wyglądać? ;) Później cały zmarznięty złożyłem sprzęt o poszedłem do domu.

Tak wyglądała moja pierwsza obserwacja tym teleskopem i teleskopem w ogóle. Czy jestem usatysfakcjonowany? Chyba tak. Wiedziałem, że nie będę miał niczego w kolorze,a mgławice będą wyglądały jak lekkie mgiełki. Muszę jeszcze bardziej poznać niebo, żeby wiedzieć gdzie co szukać i znaleźć wreszcie Andromedę (ciekawe jak będzie wyglądała). Przydałoby się też ustawić ten szukacz, ale nie wiem jak. Mimo kręcenia śrubkami nie potrafię ustawić jego na środku...

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie fajna relacyjka, co do ustawienia szukacza... być może samo "siodełko" montażu szukacza może być przekoszone i dla tego nie pozwala sie ustawić pokrętełkmi. po prostu ustaw śrubki szukacza na połowie gwintu, i wtedy trzymając caly szukacz z jego montażem ustaw szukany obiekt w jego polu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.