Skocz do zawartości

pierwszy teleskop na prezent


wieczor94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję kupić ten teleskop jako prezent urodzinowy: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1509. A jako, że się wgl na tych sprawach nie znam, szukam osoby która by mi doradziła. Czy dany teleskop jest dobry dla osoby początkującej? Czy jego parametry są dobre pod względem ceny jaką się za niego płaci? oraz ogólne wiadomości dotyczące tego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linkowany przez Ciebie uchodzi za niezbyt komfortowy w używaniu i ma też inne "wady" w stosunku do poniżej linkowanego.

 

Jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny to rewelacyjny jest poniższy zestaw (trzeba jednak nieco dołożyć).

 

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-achromatyczne/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3.html

 

Miałem ten "tubus" i standardowe okulary jakie z nim dostarczają. Księżyc (jak dla mnie) był znakomity

- przez "kitowy"(czyli zawarty w zestawie) okular 10mm. Pzrez drugi też (mniejszy optycznie też ma swój urok).

 

 

Pozdrawiam

p.s.

Nieco ułatwia odpowiedź gdy pytający napisze gdzie mają być prowadzone obserwacje i dla kogo kupuje teleskop.

Jeśli mamy nieprzekraczalną cenę około 400 zł

to warto może rozważyć czy "najpierw" nie kupić jakiejś dobrej lornetki, dobrej do astronomii, typu na przykład "10x50"

(powiększenie 10x średnica obiektywu 50 mm)

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linkowany przez Ciebie uchodzi za niezbyt komfortowy w używaniu i ma też inne "wady" w stosunku do poniżej linkowanego.

 

Jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny to rewelacyjny jest poniższy zestaw (trzeba jednak nieco dołożyć).

 

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-achromatyczne/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3.html

 

Miałem ten "tubus" i standardowe okulary jakie z nim dostarczają. Księżyc (jak dla mnie) był znakomity

- przez "kitowy"(czyli zawarty w zestawie) okular 10mm. Pzrez drugi też (mniejszy optycznie też ma swój urok).

 

 

Pozdrawiam

p.s.

Nieco ułatwia odpowiedź gdy pytający napisze gdzie mają być prowadzone obserwacje i dla kogo kupuje teleskop.

Jeśli mamy nieprzekraczalną cenę około 400 zł

to warto może rozważyć czy "najpierw" nie kupić jakiejś dobrej lornetki, dobrej do astronomii, typu na przykład "10x50"

(powiększenie 10x średnica obiektywu 50 mm)

 

Obserwacje mają być prowadzone na obrzeżach miasta. Prezent jest dla dziewczyny wiek 18. Bardzo napaliłem się na kupno teleskopu, a cena jest do 450 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo napaliłem się na kupno teleskopu, a cena jest do 450 zł.

A co na to dziewczyna? Ona też chce obserwować?

 

Zdajesz sobie sprawę, że to co zobaczysz w okularze nijak nie przypomina tych obiektów ze zdjęć? Kolorów nie uświadczysz a wszystko będzie w odcieniach szarości, niejednokrotnie jako mgiełki.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten Spinor Optics N-114/900 EQ-1 nie kupowalbym dla poczatkujacego z jednego podstawowego powodu montaz EQ1 - po pierwsze Paralektyk (trudny do okielznania) po drugie lichy - proba rostawienia montazu i uruchomienia calosci skonczy sie predzej klotnia niz milosnym uniesieniem pod rozwiezdzonym niebem - a potem teleskop w kartonie bedzie stal w piwnicy

 

to co podlinkowal ekolog to bajka dla poczatkujacego montaz AZ z mikroruchami

 

konkluzja --- chcesz miec dalej ta sama dziewczyne nie kupuj tego "teleskopu"

 

pamietaj ze opinie tutaj podane to nie zapytajinternet.pl czy inne fora - dostales odpowiedzi na miare 10 lat albo i wiecej doswiadczen.

 

nie ma kompromisu tutaj nie ma CCC (cena czyni cuda) tu optyka laczy sie z mechanika i trudno nieraz okreslic co jest wazniejsze

 

w tego typu przypadkach istnieje pewien prog "bolu" ktory nalezy przeskoczyc - 450 zl jak dla mnie lornetka ... albo Skylux z Lidla za 300zl jak jest akurat w promocji ... ale teraz chyba nie ma

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko do celów astro z lornetek polecałbym coś o większej aperturze (średnicy obiektywów) Z doświadczenia wiem, że osoby które zaczynały przygodę z astro zachwycały się widokiem z lornetki 15x70 (porównywały ją właśnie z najbardziej uniwersalną 10x50) Kolega który nabył 15x70 po około 2 m-cach wymienił ja na 25x70 gdyż chciał mieć choć namiastkę obrazów jakie widział w teleskopie. Jednak powiększenia od 15x dobrze się spisują na statywie, który aby utrzymać, taką dość ciężką lornetkę, też musi być trochę lepszy od najtańszej chinszczyzny, a wiec też trochę droższy.

Jeżeli natomiast miałby być to koniecznie teleskop -dla kobiety -darowałbym sobie montaże EQ, a skupiłbym się na AZ gdyż jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze.

Na korzyść lornetki przemawia zdecydowanie jej mobilność i możliwość innych zastosowań poza astro np. obserwacje przyrody.

ja wybrałbym taki zestaw:

http://astromarket.pl/lornetki-1/lornetka-celestron-skymaster-15x70.html

http://astromarket.pl/montaze-1/statywy-i-piery/statyw-fotograficzny-ts-triton-f103.html

w sumie 458zł

Edytowane przez DuRuS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.