Skocz do zawartości

Gandalf w Ha


Alex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

To co prawda nie jest moje pierwsze zdjęcie, ale za to pierwsze w Ha tą kamerą (a drugie w Ha w ogóle) :yes:

 

Obiekt: NGC 7380 Mgławica Czarodziej

Setup: HEQ5 SynScan, Atik 314E, TS APO ED 70/420, QHY5 + SW 80/400, Baader Ha 7nm

Czasy: 20 x 600 s

Miejsce i data: Gdynia, 2013.10.04/05

 

Wiatr trochę targał sprzętem, więc gwiazdki nie są tak okrągłe jak powinny być.

 

Pozdrawiam,

Alex

NGC7380.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie jest. Może gwiazdki są trochę placuchowate - mógłbyś je spróbować zmniejszyć i zmiękczyć brzegi. Jest sporo tutoriali w necie np http://www.starshadows.com/documentation/index.cfm?DocID=3 czy http://www.atalas.net/star-repair-for-photoshop (druga połowa).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! To działa! :icon_eek:

 

Dzięki Jolo! Pozwoliłem sobie jeszcze trochę wyostrzyć...

 

Sądzicie, że jest sens próbować zebrać do tego kolor za pomocą szerokopasmowych RGB z miasta? Bo, że warto byłoby dopalić jeszcze wąskopasmowe OIII i SII to wiem, tylko nie mam na razie filtrów :icon_confused:

NGC7380_v2.jpg

Edytowane przez Alex
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens dopalić trochę koloru RGB żeby pokolorować gwiazdki i zrobić coś takiego jak Jacek tutaj http://astropolis.pl/topic/42542-california/?do=findComment&comment=510382 - pierwszy post, druga fotka. Wtedy będziesz miał takie HaRGB. Jakie masz filtry RGB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej palił z Tarnobrzegu, bo wykorzystał to tylko do kolorowania gwiazdek a nie samej mgławicy (która jest tylko emisyjna - czyli czerwona).

Tutaj dochodzi kwestia głębokości studni, w jednej kamerze po 600sek nie będzie przepalonych elementów a w innej już będzie cała biała klatka.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że "w ogóle" jest sens robić HaRGB to ja wiem. Tylko czy jest sens próbować robić to z miasta? Filtry to te "tanie, ale dobre" :icon_wink: Astroluminy (QHY). Nie wiem gdzie Jacek palił ten kolor do Kaliforni, ale raczej nie w centrum Tarnobrzegu.

 

Cały materiał zbieram ze swojego obserwatorium w Tarnobrzegu.

http://astropolis.pl/topic/36693-kolejna-astroszopka-na-podkarpaciu/

Nie jest ono położone w centrum miasta, ale rewelacji nie ma. Tło mam w KaF8300 mono przy 300s 3000ADU,

muszę do luminancji używać IDAS'a aby uzyskać coś sensownego, a o mgławicach pyłowych mogę tylko pomarzyć.

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że "w ogóle" jest sens robić HaRGB to ja wiem. Tylko czy jest sens próbować robić to z miasta? Filtry to te "tanie, ale dobre" :icon_wink: Astroluminy (QHY). Nie wiem gdzie Jacek palił ten kolor do Kaliforni, ale raczej nie w centrum Tarnobrzegu.

Myślę że do kolory gwiazdek możesz palić, tylko nie po 600 ale 300 albo nawet może krócej. O filtry pytałem, bo np Baader RGB CCD mają tak ustawione podziały że wycinają część zaświetlenia pomiędzy filtrami R i G - ale z tego co widzę to astrolumina też ma przerwę pomiędzy R i G więc pewnie da radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste narzędzia Photoshopa nie załatwią takiego szumu. Polecam akcje Noela Carboni Deep Space Noise Reduction albo narzędzia specjalistyczne np. Topaz De Noise. No i przede wszystkim delikatne operowanie krzywymi, histogramem i DDP.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że do kolory gwiazdek możesz palić, tylko nie po 600 ale 300 albo nawet może krócej. O filtry pytałem, bo np Baader RGB CCD mają tak ustawione podziały że wycinają część zaświetlenia pomiędzy filtrami R i G - ale z tego co widzę to astrolumina też ma przerwę pomiędzy R i G więc pewnie da radę :)

Tylko że tam jest w środku niebieska mgławica refleksyjna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste narzędzia Photoshopa nie załatwią takiego szumu. Polecam akcje Noela Carboni Deep Space Noise Reduction albo narzędzia specjalistyczne np. Topaz De Noise. No i przede wszystkim delikatne operowanie krzywymi, histogramem i DDP.

 

Próbując rozszyfrować Twój skrót DDP dowiedziałem się, że istnieje w PS coś takiego jak Actions i, że można sobie do DDP ściągnąć. Akurat w przypadku NGC 7380 nie daje zbyt ciekawych rezultatów (przynajmniej w pierwszym podejściu, "z biegu"), ale pewnie trzeba nad tym posiedzieć. Chyba sobie kupię książkę "Photoshop for Dummies" :Loveit:

 

Akcje Noela Carboni robią wrażenie. Ale czy one będą działać z PS CS2? Na stronie jest napisane coś takiego:

 

Fully compatible with Adobe® Photoshop® Versions 6.0 to CC 14.x on both PC and Mac!

 

ale w moim PS jest napisane Adobe Photoshop 9.0. Nie wiem na który numer wersji patrzeć :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Bogowie wykazali zrozumienie dla moich wysiłków i udostępnili trochę bezchmurnego nieba w celu zebrania RGB. Nie do końca wiedziałem, czy Jolo miał na myśli ekspozycje po 300s w bin1 czy bin2 a, że zacząłem późno i prognozy były mało optymistyczne wybrałem rozwiązanie "kompromisowe". Tak mi się przynajmniej wydawało. Paliłem po 180s w bin2.

 

Czasy:

R: 25 x 180s bin2x2,

G: 25 x 180s bin2x2,

B: 21 x 180s bin2x2 (niestety, nastąpiło zakrycie obiektu przez... dach).

+ komplet darków, biasów i flatów.

Każdy z kanałów zestackowany w DSS, później złożenie kanałów w PS + krzywe i poziomy.

 

Rezultat widać poniżej i w zasadzie nie wiem jak go określić. Katastrofa? Totalna porażka?

 

W oczy rzucają się ogromniaste niebieskie halo i czerwony gradient. Jednak mam wrażenie, że nawet po ich usunięciu materiał pozostałby bezużyteczny. Czy to dla tego, że przy 180s bin2 gwiazdy są dalej przepalone? Ale jakbym palił krócej, to mgławica znikłaby całkowicie :g:

 

Czy ja popełniam jakiś zasadniczy błąd, czy po prostu w przypadku mojej miejscówki mogę filtry szerokopasmowe wystawić na giełdzie? :help:

 

A bogowie na Olimpie rechoczą... :icon_wink:

NGC7380RGB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, przesadzasz..Gradient da się zlikwidować. Zadam pytanie - po co wyciągnąłeś kolor tak bardzo? Mgławica w centrum ( niebieska- u Ciebie szarozielona) jest wyraźnie widoczna, czerwona cześć jest zbędna bo masz Ha....Spróbuj doprowadzić do sytuacji w której masz kolorowe gwiazdy i cień tej jasnej części mgławicy w centrum.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kolor "sam się wyciągnął" jak próbowałem wyciągnąć mgławicę, analogicznie jak w przypadku Ha. Czyli rozumiem, że mam się skoncentrować na gwiazdach i ich kolorze. Ale co wtedy z kolorem mgławicy? Zakładałem, że Ha ma pozostać samą luminancją, a wtedy mgławica pozostałaby szara. Chodzi o dodanie Ha do kanału R?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w końcu tutorial tworzenia HaRGB, który okazał się strawny. Polecam innym świeżakom:

 

http://starizona.com/acb/ccd/software/ps_hargb.aspx

 

W wyniku postępowania zgodnie z jego wskazówkami ukształtowały się takie dwa obrazy jak w załączeniu (metody 1 i 2). Mnie osobiście bardziej przypada do gustu ten drugi. Wiem, że najbardziej psują efekt niebieskie halo, ale po pierwszych próbach ich usuwania zostają mi dziury, które też wyglądają nieciekawie. Jeszcze popróbuję z nimi coś zrobić.

 

Mówcie sobie co chcecie, ale musicie przyznać, że przy pewnej pomocy przebyłem od rana długą drogę :helo:

NGC7380RGB_m1.jpg

NGC7380RGB_m2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.