Skocz do zawartości

Symulator teleskopów


Boma

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie teleskopy.pl jest symulator działania teleskopów : http://teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html

 

Byłbym wdzięczny jak fachowcy spojrzeliby na niego i ocenili fachowym okiem czy te założenia w nim zawarte trzymają się kupy - znaczy czy są realne .

Pobawiłem sie tym ale nie mam teleskopu i nie wiem czy ten symulator oddaje w jakimś małym stopniu rzeczywistość .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten symulator jest w stanie pokazać powiększenie i raczej kiepsko to wychodzi. Ja raczej używam stellarium - naciskając "ctrl+o" otwieramy w pełni konfigurowalny wirtualny teleskop i do woli bawimy się aperturą, ogniskową, okularami.

Nic nie zastąpi spojrzenia przez teleskop. Przy wizualnych obserwacjach najważniejsze są okulary ... dobre okulary.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulator z teleskopy.pl jak i ten ze stellarium nie uwzględniają spadku jasności powierzchniowej, towarzyszącego zmniejszaniu się źrenicy wyjściowej. Podsumowując w/w symulatory nadają się do wyznaczania powiększenia kątowego jasnych powierzchniowo obiektów, z rzeczywistym obrazem w okularze teleskopu nie ma to wiele wspólnego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie jest to symulator. Ani w stellarium ani na stronie teleskopy.pl podglądy nie pokazują tego co się widzi w teleskopie na żywo. Jest to jedynie podgląd czego się możemy spodziewać, a to co widzimy w teleskopie jest zależne od warunków pogodowych, miejsca skąd oglądamy i możliwości oczu oglądającego. Oczywiście to nie wszystko, liczy się też jakość teleskopu użytych okularów i kolimacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Poszukałem i znalazłem jak sądzę dość ciekawy program symulacyjny ( tu można pobrać - AstroTAbak 3.31.) W trybie real podaje prawdopodobne wyglądy obiektów nieba przez różne teleskopy duże i zabawkowe . Jest w nim ta opcja której nie ma w stellarium - tryb real - opcja o której braku pisał wyżej Konrad M . Oczywiście autor załozył dobre warunki pogodowe ...

Wniosek z tego jest taki jak się patrzy w trybie real - to trzeba naprawdę kupić wielkie lustro - (od SW 8 w górę ) żeby coś zobaczyć . Wszystkie mniejsze soczewki/lustra są siebie warte czyli mierne widoki. No i kolory których się nie zobaczy . Jak każdy symulator nie jest idealny ale z 3 omawianych jest najlepszy . Bardzo duzy wybór różnych obiektów nieba pozwala nauczyć się szybko kształtów galaktyk i obiektów mgławicowych .

Otwarcie programu w 2 oknach pozwala porównać teleskopy...

 

Edytowane przez Boma
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.