Skocz do zawartości

EQ1 - autoguided upgrade


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś nie przekonuje mnie to. Piszesz,że jest tylko parę egzemplarzy na świecie;pewnie dlatego,że to się nie opłaca,bo przecież to tylko EQ1. Jeżeli chodzi o mobilność to musisz targać jeszcze laptopa najlepiej z jakimś zewnętrznym zasilaniem i podłączać guider. Nie sądzisz,że w naszych warunkach koszt np. IOptron Sky Tracker nie jest zbyt duży? A tam potrzeba tylko tripod,iOptrona i Canona. Koszt tego to zaledwie jedna tygodniówka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie przekonuje mnie to. Piszesz,że jest tylko parę egzemplarzy na świecie;pewnie dlatego,że to się nie opłaca,bo przecież to tylko EQ1. Jeżeli chodzi o mobilność to musisz targać jeszcze laptopa najlepiej z jakimś zewnętrznym zasilaniem i podłączać guider. Nie sądzisz,że w naszych warunkach koszt np. IOptron Sky Tracker nie jest zbyt duży? A tam potrzeba tylko tripod,iOptrona i Canona. Koszt tego to zaledwie jedna tygodniówka ;)

Wszystko okaże się w polu czy warto było wydać te kilka groszy czy nie.

Zasilanie to nie probkem bo netbook na baterii po 8 godzin ciągnie, a APT to i tak bym używał do kontroli aparatu.

Fakt, że nad wieloma kablami trzeba zapanować i tu IOptron ma dużą przewagę.

Nie wiem dokładnie też jakie mój montaż będzie miał PE. Po pierwszych testach dam znać i ocenimy jak wypadnie w porównaniu do IOptrona czy Astrotracka.

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Jestem po pierwszych testach ogródkowych i mam mieszane uczucia. Przebieg błędu w osi RA wydaje się być jak najbardziej pod kontrolą i wysterczającą zupełnie do celów jakie sobie postawiłem z tym montażem:

Untitled.jpg

 

nie jestem pewien do końca dokładności tego wyniku bo nigdzie nie mogłem znaleźć dokładnego Worm Period dla EQ1 (wziąłem 663 sekundy z EQ2) oraz wielkości piksela dla Logitech C270 (przyjąłem 3 mikrometry jak Microsoft HD, ale czy przy rozdzielczości o połowie mniejszej od największej - 640x400, może powinienem może zwiększyć wielkość do 6?)

 

Jednak dla Canona 6d i ogniskowej 105mm 1 piksel pokrywa około 12 arcmin więc spokojnie będę się mieścił w granicach błędu :)

 

Jednak problem z tym montażem tkwi w innym miejscu i prawdę mówiąc nie wiem co z tym fantem zrobić. Zauważyłem, że istnieje dziwny błąd okresowy w osi deklinacji. Nie jest to błąd ustawienia na biegun bo gwiazda dryfuje nie w jednym a w obu kierunkach, Już w czasie ustawiania na biegun metodą CCD zauważyłem, że coś jest nie tak. Widać to dokładnie na tym zdjęciu:

Untitled2.jpg

Podczas zmiany kierunku ze wschodu na zachód występuje dziwny skok w kierunku Pn/Pd. Na 99% jest to powodem dryfu w tym kierunku podczas guidowania i zmiany kierunku poprawek. Być może jest to wina luzów w osi RA. Innym powodem może być nieprostopadłosć osi Dec w stosunku do RA, ale tu chyba byłoby widać stały dryf w jednym kierunku.

Macie jakieś inne pomysły?

 

W każdym razie 3 minutowe nieporuszone klatki osiągam więc jak na początek wystarcza, jednak docelowo chciałbym mieć minimum 5 minut i będę chyba musiał rozłożyć montaż na części pierwsze.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że guidujesz na prędkości 2x? Tutaj pojawi się luz, ale on powinien pogarszać oś RA, a nie Dec :g:. To skakanie w Dec jest ogromne na tej fotce. Jakim cudem uzyskałeś nieporuszone 3 min? Co jaki czas się pojawia taki skok?

 

Guidowanie jest na x2 i wtedy te skoki są pewnie odpowiednio mniejsze, ale jeżeli większość poprawek jest powiedzmy w kierunku E, to widzę dryf gwiazdy na ekranie PHD w kierunku N. Gdy poprawki są na W, to dryf jest na S (taka jest przynajmniej moja teoria, bo nie liczyłem dokładnie ilosci poprawek i ich korelacji do kierunku dryfu)

 

Na zdjęciu prędkość zmieniała się z +x8 na -x8, więc dlatego taki skok.

 

Myśląc o luzie w osi RA chodzi ma dosłownie o luz na osi, nie pomiędzy ślimakiem i zębatką, bo tutaj jest raczej sztywno wszystko połączone.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie!

 

A więc wygląda na to, że montażyk będzie sprawował się przyzwoicie.

 

:helo::helo::helo::helo:

 

Po rozkręceniu go na części pierwsze, wysmarowaniu i usunięciu luzów, problem z dziwnym dryfem w deklinacji został wyeliminowany. Jedyny dryf jaki obserwowałem to błąd ustawienia na biegun. Po jego wyeliminowaniu wykres RA bardzo się wygładził i 300 sekund z ogniskową 85 mm dało mi punktowe gwiazdy. Zdjęcie z miasta nie powala, ale dla udokumentowania wrzucę na forum. Następny krok to wyjazd za miasto i strzelanie pięknych zimowych szerokich kadrów.

 

wykres.jpg

L_aaa_7786_ISO200_300sec.JPG

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.