Skocz do zawartości

Jak przeprowadzić dobrze test telekopu ?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Otrzymałem wczoraj od firmy sprowadzającej teleskopy "Optisan", największy model 203/800 do "obfotografowania" i wstępnego przetestowania.

 

Czy mógłby ktoś napisać w kilku słowach, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę. Od razu napisze, że nie ma mowy o wyciąganiu lustra głównego (przynajmniej na razie).

Chciałbym w ten sposób porównać to co sam wiem, z tym czego może jeszcze nie.

 

Na razie na szybko sfotografowałem poskładany wczoraj teleskop i okular PL 25

 

 

203_800_01

 

okular_op_ok_20.jpg

 

 

 

Reszta później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dosc istotne jest to czy potem napiszesz rowniez o zlych cechac :)))

 

Bestia wyglada ladnie ale ten trojnog - uuuu. 203 mm to 8 cali; 800 mm to f/4 - dokladnie takiego samego newtona buduje z lustrem sciagnietym z USA. Ciekawi mnie jaka jest cena???

 

BTW: Nie dotykajac sie lustra chcesz zaopiniowac teleskop... =8-O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze odpowiedzi:

 

1. Cena całości około: 2500-2600 zł.

2. Statyw jest aluminiowy i co ciekawe mimo niepozornych wymiarów wg. mnie dość dobrze dopasowany do całości, bo teleskop trzyma się na nim wyjątkowo stabilnie.

3. "Nie dotykajac sie lustra chcesz zaopiniowac teleskop...". Niestety nie mogę go ruszać   :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt.:

" 'Nie dotykajac sie lustra chcesz zaopiniowac teleskop...'. Niestety nie mogę go ruszać "

 

To tak, jak z nowo poślubioną arabską żoną. Rano, jak podniesiesz zasłonę, dowiesz się co rżnąłeś w noc poślubną. A tu już czeka szeroki wachlarz niespodzianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Cena całości około: 2500-2600 zł.

2. Statyw jest aluminiowy i (...) trzyma się na nim wyjątkowo stabilnie.

3. (...) Niestety nie mogę go (lustra) ruszać  :(

 

ad1 Cena jak na newtona to dosc wysoka - no chyba ze sie myle - prosze o opinie innych forumowiczow. Zwlaszcza Pana Janusza!

 

ad2 Statyw mnie nie przekonuje. Montaz moze tak ale same nogi to zdecydowanie nie - mialem takie i dzisiaj obserwuje na statywie geodezyjnym :(

 

ad3 patrz el_capitano 8-) Mozesz zrobic tylko i wylacznie test rozdzielczosci - najlepiej webcamem (zeby nasz wszystkich przekonac ze mozna testowac bez dotykania lustra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku najpierw skolimuj wszystko dobrze i potem zaczynaj testy, wcześniej nie ma żadnego sensu.

Koledzy nie jestem samobójcą rynkowym, nic nie powiem o tym teleskopie zanim go nie pomacam i nie pozioram nim na gwiazdy co zapewne Marek mi umożliwi dla dobra sprawy w najbliższej przyszłości   :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w takiej marce jak Optisan aby można było cokolwiek powiedzieć należało by zrobic test 10 szt. losowo wybranych teleskopów i porównać je choćby z Syntą. Każde inne testy na 1szt. to rosyjska ruletka i z mojego punktu widzenia sensu to nie ma żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sie wszyscy czepili tej marki....   :D a moze bedzie jak z samochodami Hyundai? kiedys koreanskie discount produkty a dzis niektorzy nawet sobie chwala... w polowie lat osiemdziesiatych na Toyoty tez mowiono "jednorazowki" a dzis wyrzynaja wszystkie testy techniczne ADAC   :)

 

Specjalisci - zrobcie testy, konkurencja wychodzi nam konsumentom na korzysc, nie?

 

serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   NIe no ja chyba się zastrzele...

 

  Jeden Janusz proponuje testy skolimowanym teleskopem część forumowiczów proponuje rozkręcenie teleskopu:) Tylko po co?Zeby oglądać zwierciadło przez lupę?Moze zeby badac figury cieniowe zwierciadła?Jak będzie coś nie tak to szybko się o tym dowiesz podczas testów wizualnych.

   Moim zdaniem mozesz przeprowadzic testy obserwacyjne i ocenic jakosc obrazów co do ostrosci,wyglądu rozogniskowanych gwiazd,kontrastu,zdolności rozdzielczej i porownac wyniki do znanych Ci osiągów innych teleskopów.

 

                                                       hanysiak

 

  P.S.

 

        Zgopdnie z niepotwierdzoną zasadą   :)  teleskop spisuje sie tym lepiej im zadziej sie go rozkreca :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze w tym wszystkim, że nadal nie mam żadnej nowej propozycji testowej.

 

Pytanie brzmi jak przeprowadzić test, a nie po co, z jaką ilością i dlaczego. Poza tym ja niechcę nikomu nic  udowadniać. Chcę tylko pokazać, że jest coś takiego jak 8" Optisan i że nie jest taki zły jak wielu się wydaje.

W tym wszystkim mam nadzieje, że nie znajdzie się znów jakiś delikwent z propozycją porównywania do Meade  ;D

 

Kobyła stoi na miejscu i teraz tylko się prosi o ładną pogodę. Ja tylko będzie ładuje go w samochód i jadę za miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku trochę chyba sobie żarty robisz Ty taki wyjadacz astro nie wiesz jakie testy zrobic? Ja jestem żółtodziób i o epsilonach w Lutni słyszałem. Webcamem Jowisza takze jeszcze trafisz i wtedy porównamy z Kubowym ETX-em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, zaraz po zmierzchu złap Jowisza i poobserwuj go troche i zapisz lub narysuj co zobaczyłes. Polookaj po eMkach, znajdz jakies ciasne gwiazdy podwojne, porozdzielaj je... W czasie obserwacji odpowiedz na pytania:

-czy montaz jet dokładny?

-czy statyw jest stabilny?

-czy akcesoria w komplecie sa dobre, czy nie za bardzo?

 

Wejdz tez na wątek http://astronomia.net.pl/cgi/yabb/YaBB.pl?...;num=1049575717

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malek wrote:

 

"znajdz jakies ciasne gwiazdy podwojne, porozdzielaj je... "

 

Tak po prawdzie Kuba to jak on znajdzie jakiś układ podwójny to będzie oznaczało, że go rozdzielił. Układ musi być wcześniej znany. Jak nie wydoli na epsilonach (dwie po dwie)Lutni to proponuję następujące układy:

 

- Albireo (beta Cygni) w Łabędziu

- Castor w Bliźniakach

- Mizar i Alkor w Wielkim Wozie

 

Jak na tym nie wydoli to masłem posmarować i psom rzucić na pożarcie.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w takiej marce jak Optisan aby można było cokolwiek powiedzieć należało by zrobic test 10 szt. losowo wybranych teleskopów i porównać je choćby z Syntą. Każde inne testy na 1szt. to rosyjska ruletka i z mojego punktu widzenia sensu to nie ma żadnego.

 

Coś w tym jest. Wiem, że producenci ze wschodu często dla celów testowych przekazują urządzenia "wybierane" i specjalnie przygotowywane. Zetknąłem się z czymś takim w branży elektronicznej.

 

Z drugiej strony, który producent czy sprzedawca czegokolwiek, wiedząc, że urządzenie będzie testowane (a wyniki testu opublikowne w taki czy inny sposó B) nie postara się, aby przekazany do testów egzemplarz był wyselekcjonowany lub specjalnie przygotowany ?  

 

Dlatego za bardzo cenne uważam opinie użytkowników. Pozytywne i negatywne.

 

Bardzo dobrym byłoby utworzenie na forum osobnej kategorii tematycznej pod nazwą "opinie o sprzęcie". W kategorii tej użytkownicy instrumentów do obserwacji wypowiadali by się na ich temat. Sami wtedy stworzymy niezależny ranking.

 

I jeszcze jeden pomysł : nagrodą dla producenta czy dystrybutora dobrego sprzętu do obserwacji może być pozwolenie na używanie hasła typu "produkt polecany przez portal www.astronomia.net.pl"

Chodzi o to, aby nie tylko oceniać sprzęt astronomiczny dostępny na polskim rynku, ale także aby ten dobry sprzęt rekomendować.

 

Co o tym sądzicie ?

 

Pozdrawiam

Benedykt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykt  wrote:

 

"Dlatego za bardzo cenne uważam opinie użytkowników. Pozytywne i negatywne"

 

Opinie użytkowników tego typu sprzętu są mało warte bo to ich pierwszy lub drugi sprzęt w życiu. Taka opinia będzie cenna pod warunkiem, że wyda ją doświadczony obserwator, który przeprowadził setki obserwacji na wielu instrumentach. W tym kontekście brak u Marka wiedzy na temat jak taki test w ogóle zrobić źle wróży temu przedsięwzięciu. Raczej  posty na ten temat oceniał bym w kategorii sprytnego posunięcia marketingowego ale i tak gówno z tego będzie.

 

"produkt polecany przez portal www.astronomia.net.pl"

 

To by był gwóźdź do trumny portalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykt  wrote:

 

"Dlatego za bardzo cenne uważam opinie użytkowników. Pozytywne i negatywne"

 

Opinie użytkowników tego typu sprzętu są mało warte bo to ich pierwszy lub drugi sprzęt w życiu. Taka opinia będzie cenna pod warunkiem, że wyda ją doświadczony obserwator, który przeprowadził setki obserwacji na wielu instrumentach. W tym kontekście brak u Marka wiedzy na temat jak taki test w ogóle zrobić źle wróży temu przedsięwzięciu. Raczej  posty na ten temat oceniał bym w kategorii sprytnego posunięcia marketingowego ale i tak gówno z tego będzie.

 

"produkt polecany przez portal www.astronomia.net.pl"

 

To by był gwóźdź do trumny portalu.

 

Mirku,

 

z pierwszą kwestią się nie zgodzę. Sam kupiłem swój pierwszy sprzęt do obserwacji nieba (BPC20x60) po zasięgnięciu opinii forumowiczów. Nie będę dysutował, czy osoby, które mi udzielały rad miały duże czy małe doświadczenie ze sprzętem. Uwagi WSZYSTKICH uważam za bardzo cenne. Dzięki temu przed zakupem wiedziałem, jakie są możliowości i jakość kupowanej lornetki. I nie zawiodłem się.

Czy kupując nowy samochód zwracasz się z prośbą o opinię na jego temat do profesjonalnej instytucji techniczno - badawczej, czy pytasz o niego tych, którzy już nim jeżdżą ?

 

Kwestia druga : czy uważasz, że oficjalne rekomendowanie dobrego sprzętu jest czymś złym ? Mnie się wydaje, że nie. Chyba, że idea portalu z założenia wyklucza takie działania.    

 

Pozdrawiam

Benedykt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykt  wrote:

 

"Czy kupując nowy samochód zwracasz się z prośbą o opinię na jego temat do profesjonalnej instytucji techniczno - badawczej, czy pytasz o niego tych, którzy już nim jeżdżą ?"

 

Oczywiście sięgając do specjalistycznej literatury. Pozatym ciężko jest to porównać do samochodu bo w przypadku auta wiemy mniej więcej czego oczekujemy bo jako takie doświadczenia ma każdy z nas choćby jako pasażer. Troszkę gorzej z zachowaniem się za kierownicą bo wiekszośc kierowcow to kierowcy w pierwszym pokoleniu niestety (to taka dygresja)

 

 

"Kwestia druga : czy uważasz, że oficjalne rekomendowanie dobrego sprzętu jest czymś złym ? Mnie się wydaje, że nie. Chyba, że idea portalu z założenia wyklucza takie działania. "

 

Za taką rekomendację należy płacic kasę, a to jest komercja do której ten portal nie został stworzony., Należało by dodatkowo przygotować bardzo precyzyjne kryteria udzielenia takiej rekomendacji  i gdzieś powiesić poprzeczkę. Na jakiej wysokości byś proponował ją umieścić?

 

Już od jakiegoś czasu chciałem się zapytać jak to się robi to cytowanie takie jak ty zrobiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klikasz na post kolegi cytuję i potem kasujesz zbędne linijki bez kodu poczatku i końca oczywiscie a potem piszesz po lini odstepu swój tekst i po problemie~!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.