Skocz do zawartości

Jak przeprowadzić dobrze test telekopu ?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

No , jeśli to lustro ma mieć rozdzielczość rzędu 0,6 sek łuku to epsilony odpadają. Proponuję lambda Łabędzia (po dobrym wystudzeniu lustra) - 0,9 sek ;) . Lub jeszcze lepiej - zeta Wolarza 0.8 sek   :)

 

pozdrawiam

 

PS

Tak naprawdę jak rozdzieli te układy które wymienił Mirek to będzie sukces, ja jeszcze dorzucę do listy gammę Lwa (4.4 sek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę dni człowieka nie było w domu tylko w Chełmie, a tu full postów do przeczytania! Zatem krótko o optisanie:

1. Ja cały czas mam przekonanie, żeby nie skreślać od razu tych niby nowych optisanów

2. testy wykonane przez sprzedawcę nie mogą być uznane za wiarygodne, choćby nie wiem jak ten by się starał.

3. Prawdziwy test może być wykonany  tylko przez niezależnych obserwatorów.

4. Z kolei takowi nie mogą nastawiać się, że udowodnią, że to jest słaby sprzęt. Pamiętacie Uniwersała Cassegraina w Jachrance (chyba 15 albo 20 cm)? Wbrew pozorom dawał bardzo dobry obraz Jowisza.

5. cena wydaje się zbyt wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodź wczoraj warunki nie były idealne i wiele im do nich brakowało, wystawiłem z ciekawości teleskop pod gołe niebo.

 

Ponieważ mieszkam w mieście i to na dodatek blisko centrum nie można się spodziewać czarnego nieba i gwiazd nawet 5 wielości gw. widocznych gołym okiem.

Gołym okiem widoczne były gwiazdy do 4 mag. !!! i to tylko te o których wiadomo, ze być powinny w danym miejscu

Np. gwiazdozbiór Raka składał się tylko z jednej "gwiazdki" jakim był Jowisz  ;D. Gwiazdy beta Cnc (+3,53) nie było w ogóle widać !

 

Na pierwszy ogień oczywiście Jowisz. Okular PL 25, powiększenie zaledwie 32x i co ?

Jest planeta (mała niestety tarcza) z dwoma dość dobrze wyraźnymi pasami na tarczy i 4 księżycami. W pobliżu Jowisza, dało się zaobserwować kilka gwiazd, przy czym najsłabszą była GSC 1396 237 o jasności 8,45 mag. Tarcza Jowisza nie wpływała znacząco na możliwość obserwacji innych gwiazd w pobliżu. Obraz był stabilny, nie licząc momentu kopnięcia statywu. Mimo więc dużej światłosiły f/4 teleskop wg. mnie daje bardzo porządne obrazy (doliczam dzienne podglądanie sąsiadek).

Bardzo efektownie wyglądał przelot jednego ze sztucznych satelitów Ziemi o 23:11, który przeleciał w odległości ok. 2' od tarczy

 

Aby daleko nie szukać na drugi rzut M44. Na postawie dość dużej ilości gwiazd chciałem zaobserwować jak najsłabszą na postawie własno sporządzonej odręcznej mapki. Dopiero po jej wykonaniu skonfrontowałem wyniki z Guide 8.0. Najsłabszą widoczną gwiazdą była GSC 1395 2015 o jasności +8,98 mag.

 

Wyniki są więc optymalne i gdyby nie złe warunki były by zapewne zdecydowanie lepsze. Dziś tylko gdy będzie pogoda w ruch pójdą gwiazdy podwójne. O obiektach mgławicowych w centrum Chorzowa mogę zapomnieć.

 

Zobaczymy co się uda zrobić dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. testy wykonane przez sprzedawcę nie mogą być uznane za wiarygodne, choćby nie wiem jak ten by się starał.

5. cena wydaje się zbyt wysoka.

 

Odp. 2 -> nic dziwnego. Test robię bardziej dla siebie, aby móc porównac głównie do pozostałych modeli, które będe testował później.

Odp. 5 -> model 153/750 będzie miał bardzo dobra cene, co da dobry współczynnik możliwości do ceny. 203/800 niestety tak drogo wychodzi i wiem o tym niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tuby optyczne też będziesz sprzedawał solo aby można było je powiesić na lepszych i sztywniejszych montażach.

Porównanie cenowe aby miało sens musi dotyczyć samych tub lub tub na na takich samych montażach jak w innych modelach dostępnych na rynku  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Marku, cóżeś sie Pan tak uparł na sam najgorszy na rynku sprzęt, jak nie Uniwersał to.... Optisan, jeszcze chyba tylko Hamy Pan nie przerabiał . Może dla odmiany został by Pan np. dealarem Takahashi !?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów..

wczoraj pokazywałem kuzynowi pierwszy raz Jowisza i M44,przyznac muszę że kto nie oglądał wczorajszego nieba to niech żałuje, warunki były świetne, rozpoczęliśmy oglądanie dobrym okularem S.Pl. 26 Soligor i tu miłe zaskoczenie dla mnie, powietrze klarowne co zaraz wykorzystałem i przy Pl.9mm Soligor pięknie było widać Jowisza z "okiem" co nie zawsze się udaje.Mrowie gwiazd w M 44 potwierdziło ze warto do niej zaglądać. Nie zdążyłem mu pokazać saturna, bo schował się za domem, a tak z nie dowierzaniem patrzył na moją armatę.

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesaiu

nie lękaj się, powiedz Mu że mnie się poskarżysz i już.

Tak, ten okular jest wyjątkowo dobry dopiero w domu na spoko mogłem go ocenić.Trzeba przyznać że Janusz sprowadził dobry okular. Szykuję się na 7-go maja, oby pogoda dopisała.

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.