Skocz do zawartości

Refraktor 90/600 dlaczego ?


Boma

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się dlaczego prawie nie produkuje się refraktorów 80/600 lub 90/600 czy 650 ??? Znaczy znalazłem Oriona 90/600 w firmowym sklepie oferowany jako nowość ale w naszych sklepach nie ma tych ani podobnych .

No faktem jest, że Sky-Watcher nie produkuje ich , celestron wcale a bresser również nie ma takiej oferty . Skoro SW może wyprodukować R 80/400 za małe pieniądze to czemu nie oferuje średnich ogniskowych w apreturach 80 - 90 ? Można nabyć 90/900 w niskiej cenie ale targanie się po świecie z metrową tubą nie jest komfortowe. Natomiast SW 102/500 120/600 jest ale to już cena jest spora... ponad 1000zł . A może jest tak że byłby to sprzęt zbyt uniwersalny dla przeciętnego turysto - astronoma i trzeba go jakoś ... zmusić do zakupu 2 lunet.

 

W moim skromnym rozeznaniu zmniejszona aberracja w stosunku do SW 80/400 o kilkadziesiąt procent i niezła światłosiła w połączeniu z korzystną źrenicą wyjściową przy powiększeniach około 80 - 120 razy dałaby szansę na dość szerokie zastosowanie takiego teleskopu w przydomowym ogródku i na balkonie oraz w podróży - do oglądania planet księzyca i jasnych DS-ów . Zwłaszcza że niebo u nas zaświetlone .

Czy to jest jakiś problem techniczny ze szlifowaniem optyki lub wydłużeniem tuby z 400 do 600 mm albo jej skróceniem z 900 mm do 600 - 650mm?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ciekawe pytanie.

Sam się dziwiłem, że nie ma w sprzedaży tanich wersji teleskopów o krótszej ogniskowej i aperturze 90mm.

 

Podejrzewam tutaj nie tyle trudności techniczne (no bo niby cóż to by był za problem?), co (jak wspomniałeś) zabieg marketingowy, albo po prostu lenistwo producentów. Mamy linie produkcyjne na takie i takie modele, to takie robimy i dziękuję. Co jakiś czas zmienimy tylko kolory i sprzedajemy jako nowe modele. Po co wprowadzać nowe produkty, skoro stare sprzedają się w ilościach masowych i mamy z tego duże dochody? Im mniej modeli robisz, tym jest taniej. Sprzedaż ilościowa prawdopodobnie by nie wzrosła, a trzeba by było ponosić większe koszty podczas produkcji.

 

Są dostępne np. TS'y 90/500, ale to już wyższej klasy sprzęt i swoje kosztuje.

 

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-achromatyczne/refraktor-achromatyczny-ts-90-500-ota.html

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-achromatyczne/refraktor-achromatyczny-ts-90-500-ota-1.html

 

PS. Nie wiem czy temat nie pasuje bardziej do "dyskusji o sprzęcie". Zobaczymy jak się rozwinie (czy w stronę podsyłania nowych modeli, czy dyskusji dlaczego ich nie ma ;) ). Najwyżej się przeniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WilkFenris

Cena jest spora za te tuby OTA ( 1400 zł bez montazu) i oto chodzi ! Skoro SW 80/400 AZ kosztuje 550 zł ( 300zł - wersja OTA) to taka tuba np. 80/600 nie powinna kosztować wiele więcej a zysk na mniejszej aberracji dałby lepsze obrazy zas luneta nie byłaby tak ciemna jak 90/900 i bardziej transportowa bo to w końcu 30 cm mniej rury . Można by to postawić na porządnym montazu foto za jakieś 100-200 zł i korzystać z powiększeń do 100x bo jak już ustalono nie o powiększenia tu idzie ... Albo z innej strony - obcięcie tuby w SW 90/900 na 90/600 mm spowoduje oszczędność dla fabryki .... mniej plastiku czy aluminium - nie wiem z czego to robią .... W każdy razie jasność na poziomie F-7 ułatwi korzytanie z lunetki na zaświetlonym niebie i da możliwość podglądania jasnych DS-ów które sa ciągle dostępne na niebie w przeciwieństwie do planet. O podróżowaniu z lunetką 60-o cm już nie wspomnę !

 

Ps Napisałem w tym dziale - bo to dylematy początkującego.... ale można przenieść jakby co.

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliżają się święta, można napisać list do Świętego Mikołaja, albo po prostu zadzwonić do Pani Tang :)

http://synta.en.gongchang.com/contact

 

Świetna uwaga ale tan Mikołaj jest w Kanadzie i nie realizuje zamówień z PL - o tym że drogo to nie wspomnę ... .

Ale do Pani Tang napiszę a co mi tam - jeszcze jej linka z Oriona podeślę bo może nie widziała - niech równa do konkurencji ....którą ma zapewne w Ameryce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Mikołaj jest na Taiwanie - a w Chinach produkuje (chyba większość na świecie?) budżetowych teleskopów.

A Orion jest tylko resellerem.

http://en.wikipedia.org/wiki/Suzhou_Synta_Optical_Technology

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z teleskop-expressa możesz zamówić cobądź przez Astromarket.

 

Jest jeszcze Celestron Guidescope 80/600, ale znalazłem w sprzedaży tylko w komplecie z obejmami za 900PLN :\

http://www.celestron.com/sports_outdoors/celestron-80-mm-guidescope-package.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini -

 

Jak już pisałem :

 

" Zastanawiam się dlaczego prawie nie produkuje się refraktorów 80/600 lub 90/600 czy 650 ??? Znaczy znalazłem Oriona 90/600 w firmowym sklepie oferowany jako nowość ale w naszych sklepach nie ma tych ani podobnych .

No faktem jest, że Sky-Watcher nie produkuje ich , celestron wcale a bresser również nie ma takiej oferty . Skoro SW może wyprodukować R 80/400 za małe pieniądze to czemu nie oferuje średnich ogniskowych w apreturach 80 - 90 ? Można nabyć 90/900 w niskiej cenie ale targanie się po świecie z metrową tubą nie jest komfortowe. Natomiast SW 102/500 120/600 jest ale to już cena jest spora... ponad 1000zł ."

 

Jest to trochę dyskusja akademicko biznesowa - bo skoro robią 2 rodzaje cenowo podobnych refraktorków w cenie 550 zł to czemu nie mogą zrobić 3 rodzaju np. 90/600 ??? Bo mniej lub bardziej dobrych - drogich mamy nadmiar w każdym sklepie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdyby robili 3 to byłaby dyskusja dlaczego nie robia 4 ^_^

No nie koniecznie bo jest dużo refraktorów za kwotę powyżej 1000 zł o właśnie tych parametrach np SW 102/500 i są ogólnie chwalone - pomijając miłośników Newtona ... I w dziedzinie tych droższych są produkowane w całym spektrum ogniskowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.