Jump to content

Wystawa meteorytów w muzeum w Berlinie!


luki
 Share

Recommended Posts

Będąc w Berlinie warto odwiedzić "Museum fur Naturkunde" przy Invalidenstrasse. Nie tylko ze względu na potężne zbiory wszelkich rodzajów skamieliń i kopaliń (świetna wystawa dinozaurów wraz ze zrekonstruowanym, 12-metrowym Brachiosaurusem!), ale także, a może przede wszystkim, ze względu na bardzo bogatą wystawę meteorytów w dziale z minerełami.

 

Najgodniejszy uwagi jest ogromny, bo 215 kilogramowy (!!!) meteoryt żelazny. Będąc w Naturkunde Museum w ogóle nic nie wiedziałem o tej wystawie i natknąłem się na nią właściwie przypadkiem... Wrażenie było po prostu ogromne... Oprócz tego giganta, którego można do woli dotykać, w gablotach jest wystawionych kilkadziesiąt innych, sporych rozmiarów kosmicznych skał. Mamy meteoryty z Sahary, meteoryty żelazne, skalne i Bóg wie jeszcze jakie (dokładnie nie opiszę, bo niestety się nie znam). Wszystkie są naprawdę sporo rozmiarów, wszystkie na pewno mają po kilkaset gram, a niektóre i po kilka kilo. Aż żal było wychodzić...

 

Oczywiście nie zmarnowałem okazji i dokładnie (w miarę możliwości) obcykałem wszystkie okazy. Poniżej macie tego efekty (które mogą się trochę długo ładować, ale warto poczekać).

 

Jeżeli ktoś będzie w Berlinie, to moim zdaniem nie można nie wstąpić do tego muzeum. Warto także pojechać do stolicy Niemiec specjalnie, bo odległości przecież nie są znowu takie duże, a dla zainteresowanego tematem wystawa to zapewne prawdziwa gratka (o ile jeszcze tam nie był).

 

[center:3d8fb0a7a9]

01.jpg

 

02.jpg

 

03.jpg

 

04.jpg

 

05.jpg

 

06.jpg

 

07.jpg

 

08.jpg

 

09.jpg

 

10.jpg

 

11.jpg

 

12.jpg

 

13.jpg

 

14.jpg

[/center:3d8fb0a7a9]

Link to comment
Share on other sites

Podobną kolekcję meteorytów posiada Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Nadchodzi czas wakacji gdyby ktoś zabłąkał się do Londynu to polecam to muzeum nawet bardziej niż British Museum gdzie oprócz działu mumii nic specjalnie więcej mnie nie zainteresowało. Koniecznie należy takze odwiedzić National Gallery tym bardziej, że wstęp jest bezpłatny. W ogóle w brytyjskich państwowych muzeach panuje zwyczaj, że na 2 godziny przez zamknięciem muzeum wstęp jest bezpłatny.

 

Oczywiście Berlin także warto odwiedzić.

Link to comment
Share on other sites

....... W ogóle w brytyjskich państwowych muzeach panuje zwyczaj, że na 2 godziny przez zamknięciem muzeum wstęp jest bezpłatny.

 

Oczywiście Berlin także warto odwiedzić.

 

I słusznie bo przez 2 godziny to można obejrzeć 1/4 muzeum. Chyba że ktoś szybko biega :-)

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie wielką zaletą Berlina (w stosunku do Londynu) jest to, że jest o wiele, wiele bliżej. Ode mnie do Berlina jedzie się krócej niż do Wrocławia czy Warszawy, o południowej Polsce już nie mówiąc.

 

Poza tym, z tego co wiem, gdzieś w Berlinie jest świetnie zaopatrzony sklep astro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.